Dr Džordan Piterson je klinički psiholog i profesor psihologije na Univerzitetu u Torontu, a trenutno je jedan od najcenjenijih i najuticajnijih mislilaca na svetu čija predavanja gutaju milioni širom sveta onlajn, ali i oflajn.

Osim što je dobar govornik i motivator, mediji ga vole zato što je praktičan i jasan u savetima, pa u vreme globalnih promena svojim stavovima pomaže ljudima u traganju za smislom života, zbog čega ima ogroman broj pristalica širom sveta.

Na osnovu brojnih iskustava iz svoje kliničke prakse i ličnog života, dr Piterson je na jednoj od tribina govorio zašto je važno suočiti se sa istinom - koliko god to bilo bolno.

"Niče je rekao da možete da kažete mnogo toga o karakteru čoveka na osnovu toga koliko istine može da podnese, što je veoma interesantno. Znate, postoji ideja u velikoj zapadnoj tradiciji - da je istina put i staza života. I da niko ne stiže dalje osim kroz istinu, i ja verujem da je to tačno, zato što ne mislim da možete da manifestujete ko ste bez istine. Mislim da je to i doslovno i metaforički istina, da je put do toga ko biste mogli biti ako biste bili potpuno to što jeste - kroz istinu.

I rekao bih da vas istina zaista oslobađa, ali problem je što uništava sve ono što nije vredno u vama dok vas oslobađa, a to je proces sagorevanja. To je bolno jer se držite za ono što ne biste smeli da budete - delimično iz ponosa, delimično iz neznanja i delimično iz lenjosti i tako se susrećete s nečim istinitim. Svi vi ovo savršeno dobro znate, jer kada ste poslednji put naučili nešto važno što nije bilo udarac nekog tipa, znate, i često kada se osvrnete na svoj život, pomislite: 'O bože, stvarno sam nešto naučio, ne bih voleo da to ponovim, ali stvarno mi je promenilo život. Ponekad vas to stvarno uništi - susret sa istinom, i nikad se zaista ne oporavite, ali s vremena na vreme, nešto se pojavi i ispravi vas, i mnogo toga u vama mora da nestane, mnogo toga mora da sagori“, kaže Džordan Piterson.

BONUS VIDEO:

MONDO/Uroš Arsić Dušan Blagojević - Zašto je 21. vek - vek usamljenosti