Prema istraživanjima, učestalost depresije se povećala u poslednjoj deceniji. Procenjuje se da je čak 21 milion Amerikanaca doživelo barem jednu veliku epizodu depresije, što je čini jednim od najčešćih mentalnih poremećaja.

Depresija nas brzo ubeđuje da smo sami u osećanjima tuge, beznađa i izolacije. Ali istina je upravo suprotna. Postoje stvari koje nam mogu pomoći.

Ovo je 8 stvari koje psihoterapeuti rade kada se nađu u depresiji:

1. Dozvoljavaju sebi da osećaju

Depresija često donosi osećaj krivice. Brzo osetimo da ne bi trebalo da se osećamo tako loše ili da drugi ljudi na svetu imaju veće probleme. Ali izlaz iz depresije nije samokritika, već saosećanje.

"Samosaosećanje znači priznanje da mi je trenutno jako teško i to je u redu“, rekao je za HuffPost Džastin Vafa Vilijam, terapeut iz Filadelfije. "Još uvek sam suštinski vredna osoba, čak i ako sam trenutno na samom dnu.“

Terapeutkinja Ema Mahoni dodaje: "Ne možete sebe naterati da se osećate bolje. Ne možete se kažnjavati dok se ne osećate dobro. Važno je biti ljubazan, kao što biste bili prema svom najboljem prijatelju.“ Pročitajte kako prema Konfučiju treba da tretirate sopstvene greške.

2. Vraćaju se radostima iz detinjstva

"Volim da radim stvari koje su me činile srećnom kada sam bila mala“, kaže Manahil Rijaz, psihoterapeutkinja iz Teksasa.

Aktivnosti iz detinjstva budi prijatna sećanja i čini unutrašnje dete srećnim. Za nju to znači lakiranje noktiju i vožnju rolera. Za vas to može biti crtanje, sviranje instrumenta ili slušanje starih pesama.

shutterstock_2220394695.jpg
Foto: Shutterstock

3. Postavljaju realne ciljeve

Kada se osećamo loše, nije pravo vreme za postavljanje visokih ciljeva. Ema Mahoni kaže da u ovakvim trenucima sebi postavlja male, ostvarive zadatke - poput: "Izaći ću barem jednom danas.“

To može biti šetnja, poseta prodavnici ili brza kafa. Važno je da prekinemo izolaciju i uspostavimo kontakt, čak i ako to znači samo da se pozdravimo sa strancem na ulici.

4. Pišu dnevnik

"Pisanje mi pomaže da iznesem stvari“, kaže Rijaz. Kada 'izlijem' svoje misli na papir, manje sam pod stresom. Nauka takođe potvrđuje da vođenje dnevnika smanjuje anksioznost i depresiju.

5. Izlaze u prirodu

"Bez obzira na godišnje doba, odvajam vreme za prirodu“, kaže Vilijam. Čak i ako je to samo pauza od posla, važno je izaći iz zatvorenog prostora na svež vazduh, u smirujuće okruženje.

6. Gledaju svoje omiljene serije

Rijaz kaže da u teškim vremenima gleda svoju omiljenu seriju, kojoj se vraća iznova i iznova. Poznata priča i likovi donose osećaj sigurnosti i predvidljivosti, što je ohrabrujuće.

8 stvari koje psihoterapeuti rade kad su u depresiji
Žena se poverava terapeutu Foto: Shutterstock

7. Posećuju terapeuta

Da, i terapeuti idu na terapiju - posebno kada imaju težak period.

"Kada sam loše raspoložen, idem na terapiju. To nije znak slabosti, to je briga o sebi“, objašnjava Vilijam. On takođe savetuje da pronađete terapeuta pre nego što se nađete u krizi. Na ovaj način ćete ranije primetiti prve znake depresije i na vreme dobiti podršku. Saznajte koja je uloga kauča u psihoanalizi.

8. Ne čekaju da depresija prođe

"Neću odjednom poželeti da prošetam. Kada sam depresivna, ponašam se kao da se već osećam dobro: krećem se, brinem o sebi i okružujem se ljudima koji me čine da se osećam dobro “, kaže Mahoni. Korisno je da se zapitate: šta bi moja buduća verzija sebe želela da uradim sada?

BONUS VIDEO:

00:19
Vladeta Jerotić u uspehu braka Izvor: TikTok/ srbijuupoznaj

Sensa.metropolitan.si/Sensa/Zorica Antonijević