Od trenutka rođenja dete poput sunđera upija emocije, ponašanje i doživljaje svog okruženja. Sigmund Frojd, često nazivan ocem psihoanalize, dao je značajan doprinos razumevanju kako majčina ljubav oblikuje ceo život deteta. Prema Frojdu, temelj čovekove emocionalne stabilnosti i samopouzdanja postavlja se u detinjstvu, posebno u odnosima sa majkom. Verovao je da je majčinska ljubavkamen-temeljac budućeg samopoštovanja i emocionalne snage deteta.
Marija Montesori, italijanska lekarka i pedagoškinja, ponovila je ovo osećanje kada je rekla: "Ako dete živi sa osećajem sigurnosti, ono uči da veruje. Ako dete često dobija odobrenje ili potvrdu, ono uči da se oseća dobro samo sa sobom. Ako se prema detetu često postupa blago, ono uči da bude strpljivo. Ako se dete često ohrabruje, ono stiče samopouzdanje. Ako dete živi u atmosferi prijateljstva i oseća se potrebnim, ono uči da pronađe ljubav u ovom svetu.”
Ova veza nije ograničena samo na toplinu i naklonost. Montesorijeva je takođe naglasila destruktivne efekte negativnog odnosa.
"Ako smo neprijateljski raspoloženi prema detetu, ono će udarati i zlostavljati druge, misleći da tako treba. Ako često ismejavate svoje dete, ono će postati stidljivo. Ako se dete često stidi, ono uči da se oseća krivim. Ako dete često grdimo, ono će naučiti da osuđuje druge”, rekla je.
Uloga majčinske ljubavi
Frojdovo istraživanje pokazalo je da deca koja odrastaju osećajući bezuslovnu ljubav svojih majki često tokom života održavaju osećaj unutrašnje sigurnosti. Ovo unutrašnje samopouzdanje postaje osnova za otporan i optimističan pogled na život.
"Osoba koja je bila neprikosnoveni miljenik svoje majke nosi kroz ceo život osećaj pobede i poverenja u sreću, što često vodi ka pravom uspehu", rekao je i naglasio da sama ljubav nije dovoljna, da ona mora da se izrazi.
Deca treba da osete ljubav ne samo u rečima, već i u delima – kroz zagrljaje, poljupce, pažljive razgovore i razmenu iskustava. Ovi gestovi stvaraju osećaj sigurnosti i pripadnosti, pomažući detetu da izraste u osobu sa samopouzdanjem.
Ljubav kao osnova poverenja
Kada roditelji odgajaju svoje dete sa iskrenom pažnjom, oni postavljaju osnovu za ceo život emocionalne ravnoteže i uspeha. Dete koje se oseća voljeno i cenjeno ima veće šanse da razvije zdravo samopoštovanje, što je kritičan faktor u suočavanju sa izazovima odraslog doba. Nasuprot tome, zanemarivanje, preterana kritika ili oštra disciplina mogu dovesti do sumnje u sebe i mnoštva emocionalnih problema.
Zapažanja Marije Montesori su u skladu sa Frojdovim teorijama. Ona je napomenula da detetovo okruženje, ispunjeno ljubavlju, podrškom i dobrotom, direktno utiče na njegov pogled na svet i ponašanje. Dete odgajano u atmosferi mira i privrženosti često postaje odrasla osoba sposobna da odiše ljubavlju i pozitivnošću, dok dete izloženo neprijateljstvu i kritici može da nosi ove ožiljke do kraja života.
Dugoročne posledice
Majčina ljubav i briga mogu uticati ne samo na osećaj sebe njenog deteta, već i na njegovu sposobnost da se nosi sa poteškoćama. Dete koje raste okruženo toplinom i podrškom razvija unutrašnju otpornost koja mu omogućava da istraje u suočavanju sa životnim izazovima. Takva osoba često poseduje kvalitete kao što su harizma, optimizam i liderstvo, što povećava njegove šanse za uspeh u odnosima i karijeri.
S druge strane, deca koja doživljavaju zanemarivanje ili emocionalnu hladnoću mogu doživeti osećaj neadekvatnosti i sumnje u sebe. Ova rana iskustva mogu se manifestovati kao poteškoće u formiranju zdravih odnosa ili postizanju ličnih ciljeva.
BONUS VIDEO: