7 neočiglednih manipulacija za sekund vas ubedi u dobre namere: Kako da pepoznate "brižnu" zloupotrebu?

U manipulativnoj vezi morate platiti za "nesebičnu“ pomoć, ljubav i pažnju - svojom voljom, načinom života, vremenom, mentalnim zdravljem - prepoznajte 7 neočiglednih manipulacija.

Ilustracija zbunjene devojke Foto: Shutterstock

Manipulaciju nije uvek lako prepoznati, osoba može tiho i neprimetno da preuzme kontrolu nad nama, postepeno utičući na naše postupke, odluke i način razmišljanja. Ali i "meke“ metode manipulacije mogu uništiti naše mentalno zdravlje i živote. 

Vasilij Šurov, ruski psihijatar i psihoterapeut, objašnjava kako da prepoznate "brižnog“ manipulatora - i kako da se zaštitite.

Ko postaje "brižni" manipulator?

Često su "brižni“ manipulatori voljeni koji prikrivaju i promovišu manipulativno ponašanje pod maskom altruističkih motiva:

  • "neraskidive veze“ – roditelji, braća i sestre, bake i dede, tetke i stričevi i druga rodbina
  • "brižna ljubav" - partneri u romantičnim vezama
  • "pravo prijateljstvo" - bliski prijatelji
  • "moralni vodiči“ – učitelji, mentori, idoli, autoritativne ličnosti za nas.

Skrivene manipulacije predstavljaju se kao čin brige o nama. Ali ciljevi su ima da steknu kontrolu nad nama, da potvrde sopstvenu viziju "pravog života“ uprkos našim sopstvenim, da nam nametne misli, postupke i odluke koje nismo želeli da donosimo svojom voljom. To je manipulacija pod maskom brige.

To je "meki“ metod uticaja, sprovodi se mesecima, pa čak i godinama, tačku po tačku, postepeno uspostavljajući kontrolu nad našim životima. Ovo su metode "brižne" manipulacije;

1. Uticaj sa slabije pozicije

Navikli smo da su manipulacija i zloupotreba manifestacija jake pozicije: neko nas kontroliše "odozgo”, vršeći pritisak na nas autoritetom. Ali to nije uvek slučaj. Jedan od temelja "brižne” manipulacije jeste da se ona vrši sa slabe pozicije, "odozdo”. Čovek aktivno laska vašoj sujeti: beleži vaš autoritet, pohvaljuje vaše karakterne osobine i dostignuća i dodeljuje sebi "skromnu“ ulogu tihog i neprimetnog oslonca, stuba. I već iz te pozicije manipulator može neprimetno da prenese podešavanja koja su mu potrebna.

"Tako si pametan i jak, ja sam ništa u poređenju sa tobom... Ali brinem mnogo za tebe, želim da ti budem podrška..."

Takav pristup omogućava manipulatoru da zasluži naše poverenje i otupi našu budnost: mi jednostavno ne očekujemo pretnju od osobe na "slabijoj” poziciji i skloni smo da "velikodušno” saslušamo njegove savete i preporuke.

Foto: Shuitterstock

2. Uticaj iz "saveza"

Još jedna popularna pozicija za mekši i "prirodniji“ predlog je pozicija "bočno“ ili sa strane. U tom slučaju, manipulator koristi formulacije koje očigledno impliciraju "savez“ i zajedničku viziju situacije, čime povećava vašu lojalnost i otupljuje budnost.

"Oboje znamo da je tako najbolje.."Izabrali ste prvu opciju, zar ne? Znao sam da ćeš učiniti mudru stvar!"

"Bočno prilagođavanje" se može izraziti ne samo verbalnim već i neverbalnim manipulacijama. 

Na primer, da bi u vama stvorila osećaj "saveza“ i "zajednice“, osoba može oponašati vaše neverbalne signale: poze i gestove: stoji ili sedi u sličnoj pozi, da ponavlja vaše gestove; glas: govori tiše ili glasnije, brže ili sporije, prilagođavai se vašem nivou jačine zvuka i ritmu; vokabular: koristi vaše "omiljene reči“, prilagođava se se vašem dijalektu ili akcentu itd.

3. Meki gaslajting

Korsiti poznate tehnike manipulacije. Jedna od najpopularnijih metoda "brižnog“ zlostavljanja je meki gaslajting. Gaslajting je manipulacija koja ima za cilj da navede osobu da posumnja u sebe: u svoje misli, osećanja, pamćenje i adekvatnu percepciju stvarnosti. O ovoj tehnici se često govori, tako da je većina nas već u stanju da identifikuje najočitije i najočitije oblike gaslightinga.

"Ne, to se nije desilo, ne izmišljajte stvari!", "Histeričan si, treba ti lečenje!"...

Ali u "brižnom“ zlostavljanju, gaslajting se koristi suptilnije, predstavljen kao iskrena briga i želja da se pomogne.

"Oh, tako si umoran, imaš toliko posla, već vidiš stvari, a živci ti idu na živce... Razumem, nije ti lako!" "Šta, zar se ne sećaš?.. Pa, bez brige, svima se dešava…", "Verovatno ste pogrešno razumeli, pomešali... O, kako vam je teško, tako se umorite, zato vam je pažnja rasuta..."

Foto: Shutterstock

4. Uvođenje trećih lica umesto izolacije

Manipulator pokušava da izoluje svoju žrtvu od društva tako da oni oko njega ne prepoznaju grube oblike manipulacije. "Tvoji prijatelji loše utiču na tebe!" "Ne slušajte ih, pokušavaju da nas razdvoje! Nisu ti ravni!"

Ali uz "brižno“ zlostavljanje, manipulator ne mora da izoluje svoju žrtvu. Naprotiv, društveno okruženje postaje još jedan instrument kontrole. Prvo, manipulator "obradi” rođake, prijatelje i kolege, traži poseban pristup svakom od njih i pokazuje se kao brižan partner.
Tako sam zabrinut za njega, želim mu samo najbolje!

"Spreman sam da uradim sve za nju!", "Pa, samo mi je drago da pomognem, nije ništa..."

Na taj način stiče poverenje i odobravanje okoline i oni ga doživljavaju kao našu glavnu podršku i ohrabrenje. On koristi tehniku triangulacije – indirektnu manipulaciju uz pomoć trećih lica.

5. Pritužbe

Još jedan efikasan metod manipulacije je igranje krivice. Ali postoje različiti načini i obično nam je mnogo lakše da uočimo otvorene oblike manipulacije krivicom. "Za sve si ti kriv!", "Ti si ipak moj dužnik...", "Uništio si mi život!"

Ali u skrivenom zlostavljanju, krivica se servira suptilnije. Optužba je naznačena, ali nije imenovana direktno, pomešana sa sažaljenjem - i predstavljena sa pozicije "odozdo”. "Sve je u redu, ne brini, već sam navikao na ovakav stav...", "Sve je u redu. A ko sam ja da išta očekujem od tebe...", "Zaista mi je teško, ali imaš toliko toga da uradiš, razumem..."

Foto: Shutterstock

6. Zahtev bez zahteva

Još jedan efikasan metod skrivenog zlostavljanja je manipulativni zahtev. Najlakše je prepoznati otvorene forme: oni su praćeni pritiskom na osećaj krivice i dužnosti, zahtevima, ucenama. "Pomozi mi, jer si mi dužnik, ja sam ti tada pomogao..."

Ali postoji mnogo suptilnija i efikasnija manipulacija koja se često koristi u "mekoj“ zloupotrebi – skriveni zahtev ili "zahtev bez zahteva“. Nemoguće ga je odbiti, jer se ne izražava direktno i predstavlja kao "želja naglas“. "Izgubljen sam, sve je izgubljeno, ništa ne mogu, a niko mi neće pomoći!"

"Zahtev bez zahteva“ lišava čoveka mogućnosti da otvoreno odbije i često ga primorava da sam ponudi svoje usluge manipulatoru zbog nejasnog pritiska krivice. Istovremeno, ovaj oblik zahteva skida odgovornost sa pitaoca.

7. Tihi bojkot ili kazna ćutanjem

Konačno, još jedan skriveni oblik manipulacije je tihi bojkot, ili "kažnjavanje ćutanjem“. Manipulator se ne vređa na nas otvoreno: ne zamera, ne osuđuje, ne prigovara. Umesto toga, on koristi distanciranje: postaje tiši i ćutljiviji, ne ulazi u dijalog i izbegava direktan kontakt očima. A kad pokušava da razgovara o problemu, manipulator to poriče, koristeći tehniku gaslajtinga:
"Ne, sve je u redu...", "O čemu pričaš? Dobro sam…" "Mora da ste zamislili, tako ste umorni…"

Nema direktnog sukoba ili diskusije, ali osećamo pritisak - on se pojačava zbog nemogućnosti da se direktno razume pitanje i razgovara o ponašanju manipulatora. U pozadini ovog pritiska možemo ispuniti neizrečene zahteve manipulatora, promeniti svoje odluke o važnim pitanjima itd.

U manipulativnoj vezi morate platiti za "nesebičnu“ pomoć, ljubav i pažnju - svojom voljom, načinom života, vremenom i mentalnim zdravljem.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Dušan Blagojević - Zašto je 21. vek - vek usamljenosti Izvor: MONDO/Uroš Arsić