Zvukove prirode često zamenjujemo zvukovima svetskih metropola i modernih tehnologija, zaboravljajući onaj iskonski, a dovoljno snažan odjek prirode koji se nalazi u svakome od nas. Zbog podložnosti agresivnim vibracijama koje nam donosi svakodnevica i životni tempo, postajemo manje osetljivi na sve one fine i suptilne tonove koji nas okružuju i od kojih smo, zapravo, satkani. Svojom vibracijom zvuk deluje na naše ćelije, organe, na celo telo i što je najvažnije - na naše celokupno biće. Direktnim delovanjem na ćelije mozga zvuk deluje na naše kognitivne, emocionalne i telesne funkcije. Zar to nije dovoljan razlog da mu vratimo važnost koja mu pripada? Da se zapitamo koliko presudnu ulogu zvuk zauzima u našim životima?
Trebalo bi bar jednom dnevno da se osamimo, udaljimo od gradske vreve i visokih tonova svakodnevice i da ćutimo i osluškujemo, kako svet oko sebe, tako i sami sebe. Ko zna šta bismo sve u tišini čuli i otkrili. Ne smemo zanemarivati snažne zvukove tišine. Možda bismo došli i do nekih odgovora na pitanja koja svakodnevno i bezuspešno postavljamo. Oni su tu, u nama, ali ih mi ne čujemo.
Zvuk deluje na ćelijskom nivou. Različita istraživanja idu u prilog tome. Koliko je zvuk delotvoran pokazuje i primer da ukoliko ravnu površinu pokrivenu peskom tretiramo zvukom, ona će se reorganizovati u razne obrazce koji mogu biti simetrični, povezani ili potpuno raštrkani, a to sve zavisi od frekvencije zvuka, jačine i kvaliteta izvora koji odašiljemo. Složićemo se oko toga da smo kao vrsta ipak suptilniji od peska. Pevanje i muzika koju slušamo na sličan način može delovati na naše telo - opuštajući ga ili osnažujući.
Zvuk deluje preko svesnosti, harmonizacijom desne i leve hemisfere mozga, deluje na krvni pritisak, cirkulaciju, disanje i druge važne procese koji se odvijaju u telu. Zahvaljujući mnogobrojnim naučnim istraživanjima o delovanju zvuka, činjenicama možemo da potkrepimo i značaj koji muzika ima na naše telo. S obzirom na to da se telo sastoji od 80 odsto vode, a voda na zvuk deluje kao odličan zvučni i vibracijski provodnik, jasno nam je koliko je njegovo delovanje značajno. Zvuk ima sposobnost da prolazi kroz bilo koji oblik materije, a voda kao veoma jak i dobar provodnik omogućava dobru međustaničnu komunikaciju što daje snažnu moć delovanja zvuka na našem ćelijskom nivou. Naše telo vibrira, a na nama je da mu pomognemo i učinimo sve da ono vibrira što skladnije. A kada mi vibriramo skladno i nežno, to oseti i naše okruženje. I to je onda ona skoro magijska moć dobrih vibracija.
Zvuk je važan vid lečenja. Sve ono što je u nama i sve ono što nas okružuje nalazi se u međusobnoj komunikaciji i teži da bude u harmoniji. Pitagora je to utvrdio krajem 6. veka, a mi u 21. još uvek imamo dileme. Pitagora je smatrao da je zvuk u vidu muzike važan u primeni lečenja. Kao što i hrana može biti naš lek ali i otrov, i zvuk ima slične osobine. Ukoliko ne vodimo računa o onome što unosimo u svoje telo i šta sve deluje na njega u toku dana, kako možemo očekivati od tog istog tela da nam služi.
Idealna muzika za vežbanje
S jedne strane, namirnice koje unosimo su sve nezdravije, buka i gomila zvučnih stimulacija koje nam je donela savremena civilizacija, a posebno globalizacija, deluje štetno na nas, naše telo i naš duh, na naše celokupno biće. Stres, moderan način života, sa malo kretanja ne olakšava nam situaciju i ne produžava vek trajanja naših ćelija. Našem telu je potrebna harmonija koju smo kao svesna bića dužni da mu obezbedimo bez obzira na životne okolnosti koje nam dodatno komplikuju situaciju.
Čitavo naše telo proizvodi određenu melodiju i vibraciju. Ako je ona skladna, i mi smo zdravi i dobro raspoloženi, a ako nije - nismo. Kao što brinemo o štimovanju klavira ili zvuku motora našeg automobila, moramo osluškivati zvukove našeg tela i što je najvažnije - povinovati im se.
Zvuk pokreće telo i neguje ga. Moždani talasi reaguju na svaku frekvenciju koju prime. I za svaku koja je pozitivna bićemo višestruko nagrađeni. Samim tim, i pokret, kretanje, igra dešavaju se uz ritam, tako da i delovanje plesa na naše telo zajedno sa muzikom koja prati određenu aktivnost ima sveobuhvatni, pozitivan i zdrav uticaj na naš organizam.
Vežbanje uz muziku poseduje veliku pokretačku snagu. Može da nas stimuliše, podigne i pokrene. Zato je veoma važno da program vežbanja koji odaberemo za sebe bude onaj koji će upravo i imati takvo dejstvo na naš organizam. Veoma je važno da muzika uz koju vežbamo nema iritirajuće delovanje na nas, da nam prija, da nas opušta i da nam pruža dodatan motiv. Dok pravilno oblikujemo naše telo, muzika bi trebalo da se bavi našim emocionalnim skladom. Na taj način delujemo i spolja i iznutra na svoje telo.
Joga i pilates, iako su body & mind programi, sve više uključuju muziku kao svoju pozadinu. Vežbanje uz muziku dodatno motiviše i opušta, te nas čini bolje fokusiranim na ono što radimo.
Zato pokrenimo telo, slušajmo najfinije zvuke buđenja prirode i novog rađanja i neka ono postane deo nas. Neka postane naša navika i bićemo i više nego nagrađeni, bićemo blagosloveni.
Šta vaša omiljena kafa govori o vama? Izbor otkriva da li ste pomirljivi, spontani ili proračunati
Ne nasedajte na 5 trikova narcisa: Evo kako da pokvarite plan manipulatoru koji krši sva pravila
Dnevni horoskop za 19. april 2025: Devica uklanja sve prepreke, Ovan se odriče nečeg dragocenog
Ove 2 stvari nikad ne treba da tražite od partnera: Ako poželite da on bude ovakav, nađite drugog
3 lekcije Uskrsa za svaki dan: Koje poruke najvećeg hrišćanskog praznika možemo da primenimo uvek i svuda?