"Povuci se u centar svog bića, tu je mir" - Paramhansa Yogananda.

Joga je suptilni izazov, beskrajno područje koje možemo istraživati i uvek otkriti nešto novo, pre svega o sebi. Različite asane pomažu nam na tom putu. Prikazani vinyasa serijal daje snagu, jača mišiće leđa, ruku i kukova.

Pomaže nam da se oslobodimo napetosti, umirimo um i ustupimo mesto našoj pravoj suptilnoj prirodi.

1. Tadasana namaste (položaj planine sa spojenim dlanovima)

Stanemo na početak prostirke, stopala se dodiruju. spojimo dlanove ispred grudnog koša, palčevima blago pritisnemo grudnu kost i osvestimo otkucaje srca. duboko dišemo, umirimo misli. Kičma je prava, ramena opuštena. Ostanemo u ovom položaju desetak dubokih udaha i izdaha.

2. Urdhva hastasana (uzdignute ruke sa izvijanjem unazad)


Stanemo na početak prostirke. Osetimo kontakt stopala i poda, osvestimo disanje. Sa dubokim udahom podižemo ruke iznad glave i izvijamo se unazad koliko telo dozvoljava.

Blago zategnemo mišiće stomaka, na taj način čuvamo donji deo leđa. Ako polako izvodimo serijal u ovom i narednim položajima možemo se zadržati nekoliko udaha i izdaha.

3. Uttanasana (savijanje ka napred)

Iz prethodnog položaja sa izdahom se savijamo napred, tako da otvaramo grudni koš ka nogama, stomak je blago uvučen. Ako je suviše naporno, kolena mogu biti malo povijena.

4. Ashwa sanchalanasana (položaj jahač)

Zadržavajući obe ruke uz stopala savijemo levo koleno a desnu nogu ispružimo unazad što je više moguće. Udišemo dok se krećemo grudima napred i naviše. Za trenutak osetimo senzacije duž kičmenog stuba i u kukovima.

5. Uttihita chaturanga dandasana (položaj visoka daska)

Iz prethodnog položaja leva noga ide nazad i ulazimo u položaj visoke daske. stopala su u širini kukova, dlanovi u ravni sa ramenima. Telo je u jednoj ravni, a težinu ravnomerno raspodelimo na četiri oslonca. Ova asana razvija snagu i stabilnost, svi mišići su aktivni. Duboki udah u položaju.

6. Chaturanga dandasana (položaj niska daska ili sklek)

Sa izdahom povijamo laktove, ruke su što više uz telo i ulazimo u sklek. Težina je ravnomerno raspoređena, celo telo je aktivno, posebno mišići ruku, ramena i abdomena. Ako je asana suviše naporna, može se izvesti sa kolenima na podu.

7. Urdhva mukha svanasana (pas koji gleda gore)

Udišući iz chaturange ulazimo u položaj psa. Telo je zetegnuto, otvorimo grudni koš, ramena nazad (dalje od ušiju, ne uvlačimo vrat). Zadržimo se duže ako prija.

8. Adho mukha svanasana (pas koji gleda dole)

U ovom položaju stopala su u širini kukova, poželjno je da obe noge budu ispravljene (da osetimo istezanje duž zadnje strane nogu), a kičma da pravi liniju od kukova do vrha glave. Duboko dišemo svesni tela u položaju.

9. Eka pada adho mukha svanasana

Bez naglih pokreta podignemo desnu nogu gore (do granica prijatnosti). Trudimo se da su obe noge ispravljene, zategnute, leva peta je na podu. pratimo prijatno istezanje duž nogu i kičmenog stuba. Ova asana pomaže da otvorimo kukove i osetimo stabilnost.

10. Salamba kapotasana (položaj golub sa osloncem)

Povijamo desnu nogu u kolenu i koleno ide napred između dlanova a desna potkolenica i stopalo što više u stranu. Poželjno je da su grudi, stomak i kukovi što više napred u ravni sa zidom (trudimo se da ne padamo u desnu stranu). Duboki udah u položaju i sa izdahom se blago izvijamo unazad. Zadržimo se koliko prija.

Snažno otvara mišiće pregibače kukova i mišiće prepona. Poboljšava cirkulaciju u urinarnom i reproduktivnom sistemu.

11. Varijacija položaja

Sa izdahom se savijamo napred, grudima ka desnoj nozi, čelom do poda. Ispružimo ruke iznad glave, osvešćujući kontakt čela i poda. Potpuno se opustimo i pokušamo da osetimo jedinstvo uma, tela i daha.

Serijal vežbi nastavljamo ponavljaći opisane asane, samo pratimo redosled položaja prikazanih na slikama 13, 14, 15, 16, 17 i 18.

Vinjasa joga: petominutna serija za snagu i stabilizaciju kukova i skočnih zglobova (VIDEO)...

Ponovimo ceo ciklus, započinjući levom nogom. poželjno je ponoviti serijal nekoliko puta, a u položajima se možemo zadržavati pet do deset udaha ili kraće. Pratimo svoje granice, svesni tela i disanja u svakoj asani.

Redovna praksa doneće vam brojne dobrobiti, vitalnost i regeneraciju.