Proleće je vreme kada se i naše telo budi i teži oslobađanju od nakupljenih viškova. Srećom, priroda je tu da nam pomogne! Mlado povrće kojeg sada ima u izobilju prepuno je sastojaka koji podstiču čišćenje i obnavljanje organizma. Mladi spanać, blitva, rotkvice, praziluk, bob - svi ovi darovi prirode bogati su vlaknima, pa ubrzavaju varenje i izbacivanje toksina, dok njihovo bogatstvo minerala i vitamina osigurava energiju za nove početke. Spanać je, recimo, odličan izvor folne kiseline, vitamina A i C, gvožđa i hlorofila, koji je jak antioksidans.

Crvena kao krv, što njeno ime i znači na sanskritu, rotkvica je sočan, ukusan i lako svarljiv plod. Pruža nam obilnu količinu kalijuma, vitamina C, folata i dijetalnih vlakana. U narodnoj medicini pripisuje joj se delovanje na kašalj i opšte zdravlje disajnih puteva. Poboljšava apetit i lučenje želučanih sokova, pa je dobra za varenje. Samo 100 g boba zadovoljiće dnevne potrebe organizma za vlaknima i snabdeće telo gvožđem, magnezijumom, manganom i fosforom.

Koje god mlado zeleno povrće odabrali, ne možete pogrešiti. Sve mlade biljke, prema tumačenju holističkih pristupa zdravlju, bogate su vitalnom energijom koja će pokrenuti i naše telesne procese. Pazite samo da ove namirnice ne prekuvate, odnosno jedite ih skoro uvek sirove, kako biste sačuvali njihove blagodeti.

Slana pita

(za kalup od 25 cm)

Testo
250 g brašna
125 g putera
2 jajeta
3 kašike kisele pavlake
½ praška za pecivo
½ kašicice soli

Nadev:
6 kašika maslinovog ulja
100 g šunke
100 g slanine
10-ak glavica prokelja
150 g tvrdog kozijeg sira
2 mlada praziluka
2 jajeta
2,5 dl slatke pavlake
kašicica seckanog vlašca
so, biber
prstohvat muskatnog oraščića

Na radnoj površini pomešajte brašno, prašak za pecivo i omekšali puter. U zasebnoj posudi pomešajte jaja, so i kiselu pavlaku, pa to dodajte brašnu i puteru. Mesite dok ne dobijete finu mekanu masu. Smesu spljoštite, prekrijte providnom folijom i ostavite u frižideru barem jedan sat.

Prokelj dobro operite i kuvajte u slanoj vodi dok ne omekša. Procedite ga i iseckajte. Na maslinovom ulju kratko propržite iseckani mladi praziluk, slaninu i šunku. Dodajte so i biber. U zasebnoj činijici izmešajte slatku pavlaku, jaja, so, biber, muskatni oraščić i vlašac. Dodajte smesu iz tiganja (malo ohlađenu), umešajte prokelj i na kraju dodajte izrendani koziji sir.

Testo za pitu razvaljajte u okrugli kalup (za pite) namazan puterom i sipajte nadev. Pitu pecite četrdesetak minuta na 160 stepeni, dok ne dobije zlatnu boju.

Krem supa od boba

(za 4 osobe)

12 dl bujona od povrća
velika šargarepa
mala glavica luka
6 kašika maslinovog ulja
500 g boba
½ dl pavlake za kuvanje
2 kašike griza
so, biber

Pre pripreme supe, bob stavite u vruću vodu na nekoliko minuta i skinite mu opnu. U šerpi u kojoj ćete kuvati supu izdinstajte na maslinovom ulju sitno seckani luk i izrendanu šargarepu. Nakon petnaestak minuta dinstanja dodajte bob, pa prelijte bujonom. Posolite i pobiberite prema ukusu. Kuvajte 30-ak minuta.

Kada bob omekša, izvadite ga iz supe i usitnite u blenderu s nekoliko kašičica tečnosti od kuvanja. Kašastu smesu boba vratite u supu u kojoj je kuvan i dodajte 2 kašike griza. Kuvajte još desetak minuta, dodajući pavlaku. Supu poslužite posutu parmezanom.

PageBreak

Ništa bez luka

Praziluk i mladi luk su glavne zvezde prolećne kuhinje. Praziluk prednjači po  količini belančevina, beta-karotena i vitamina C.

Sirovi praziluk odličan je izvor mangana i dobar izvor gvožđa, folne kiseline, vitamina C i B6, ali se kuvanjem ta količina znatno smanjuje.

Izrazito jak miris svim vrstama luka, pa tako i mladom luku, daju supstance bogate sumporom koje su jednako odgovorne za njegova lekovita svojstva.

Svojim sastojcima luk pojačava apetit i pospešuje varenje hrane. Veći unos luka u organizam smanjuje nivo glukoze u krvi. Istraživanja kod dijabetičara pokazala su da hrom iz luka može smanjiti i nivo holesterola i triglicerida.

Rolat od spanaća i lososa

(za 4 osobe)

Testo
100 g putera
čen belog luka
100 g spanaća ili blitve
4 jajeta
kašičica iseckanog ruzmarina
prstohvat muskatnog oraščića
so, biber

Nadev
200 g mekog sira za mazanje
4 mlada luka
2 rotkvice
2 kašike jogurta
250 g dimljenog lososa

Pre pripreme testa blanširajte blitvu ili spanać, dobro ocedite i iseckajte. Puter rastopite na laganoj vatri, dodajte mu iseckani beli luk i iseckani spanać ili blitvu. Promešajte, skinite s vatre i ostavite sa strane dok ne postane mlako.

U drugoj posudi dobro umutite četiri žumanceta, dodajte im ruzmarin i muskatni oraščić, posolite i pobiberite. U smesu postupno i lagano umešajte sneg od četiri belanceta. Smesu izlijte na pek-papir kojim ste obložili pleh dimenzija oko 33x23 cm. Testo se peče u prethodno zagrejanoj rerni na 190 stepeni 10-15 minuta, dok ne dobije zlatnu boju.

Kada je pečeno, izvadite ga iz pleha i pokrijte vlažnom krpom. Ostavite desetak minuta. Za nadev izmešajte sir, jogurt, sitno seckan mladi luk i izrendanu rotkvicu. Testo premažite nadevom, prekrijte tankim kriškama dimljenog lososa i tako nadeveno testo urolajte.

Rolat obavijte folijom i stavite u frižider da odstoji preko noći. Isecite ga na kriške debljine prsta. Po želji, rolat možete poslužiti i s pomorandžom.

Zapečeni praziluk

(za 4 osobe)

4 mlada praziluka
8 tanko isečenih kriški pančete
125 g sira „brie”
so

Sveži praziluk uzdužno zasecite do zelenog dela, operite ga (pazeći da se ne raspadne) i blanširajte. Nakon blanširanja ostavite ga da se osuši na kuhinjskoj krpi.

Posolite, u poprečni prorez na praziluku ugurajte sir „brie” i svaki omotajte pančetom. Pecite u plehu obloženom pek-papirom, 15 minuta, na 200 stepeni.