Pirinač se u makrobiotici koristi i kao lek. Čaj koji se priprema od šake pirinča (a prethodno ispečen u tiganju bez ulja) preporučuje se za hronične glavobolje, zatvor i proliv, a sa dodatkom lotusovog korena za kašalj.

George Ohsawa je za razne bolesti savetovao post od 10 dana na pirinču (kao i da se svaki zalogaj žvaće bar 50 puta), ali ne bez prethodne konsultacije sa makrobiotičkim konsultantom. Jedno od jela koje je Michio Kushi preporučivao tokom prehlada je congee (čita se kondži). To je supa od pirinča koju u raznim oblicima možete da nađete širom Dalekog istoka i obično se služi za doručak. Pošto se kuva dva i više sata, vrlo često je nazivaju i "pilećom supom Istoka" s obzirom na to da pomaže rekonvalescenciju, lako se vari i puna je hranljivih sastojaka. Najjednostavniju varijantu bez dodataka možete da pripremite i za bebe od 6 meseci kojima počinjete da dajete hranu - to je za bebe u Kini prva hrana! U današnje vreme se kondži kuva sa belim pirinčem, ali integralni će biti hranljiviji iako će biti potrebno da ga duže kuvate. Ovo jelo je odlično posle slava i praznika kada je obično potrebno da date oduška svojim organima za varenje.

Preporučuje se da ga spremate sa više vode i na najslabijem plamenu. Pol Pičford (Paul Pitchford) u svojoj knjizi "Lečenje celovitom hranom" (Healing with whole foods) kaže da se druga terapeutska svojstva mogu dodati kondžiju ako uz to kuvamo određeno povrće, žitarice ili začinsko bilje sa pirinčem. Tako šargarepa pomaže varenje i smanjuje nadutost, đumbir zaustavlja proliv i povraćanje, a pinjole pomažu pri konstipaciji i harmonizuju debelo crevo.

Razmera vode i pirinča je različita svuda; u Kini je ona 12:1, a u Japanu 7:1. Pred vama su tri recepta za inspiraciju: jedan koji leči i pomaže da vam se telo i organi za varenje opuste i odmore posle slavlja, jedan koji će biti pogodan za zdraviju proslavu i jedan kad vam se prijede nešto slatko, kremasto, a zdravo i neopterećujuće.

PageBreak

Kondži

Izostavite miso ako pripremate za bebe. Njima na kraju u kašu možete da dodate pasirano povrće ili voće za zasladu. Ovo je japanska verzija (okayu) gde je razmera vode i pirinča 7:1.

Sastojci:

  • 1 šolja integralnog pirinča kratkog zrna
  • 7 šolja vode ili bujona od povrća
  • 2 kašike miso paste od ječma ili pirinča, razvodnjene u nekoliko kašika vode

Priprema: Potopite pirinač preko noći u dve šolje vode sa sve miso pastom. Ona će pomoći razgradnju i fermentiranje pirinča što će vama između ostalog olakšati varenje. Ujutru dodajte 5 čaša vode i kada provri, kuvajte na što laganijoj vatri 3-4 sata povremeno mešajući.

Kao topinge možete da iscepkate tostiranu nori algu, umešati sok rendanog đumbira, par kapi tamari soja sosa, umeboši paste ili da dodate pečenog lososa i prelijete sa malo ulja od pečenog susama.

Sutlijaš mus

Sastojci:

  • 100 g integralng pirinča kratkog zrna ili arborio pirinča (za rižoto)
  • 1 do 1 1/2 šolje kokosovog mleka ili kozje ako ga pijete
  • 2 cm šipke vanile 1 kašika pirinčanog slada ili meda
  • 6-8 suvih kajsija, bez sulfura i šećera tostirani iseckani badem.

Priprema: Kuvajte pirinač u mleku sa vanilom na laganoj vatri, mešajući neprestano kada provri da ne zagori. Kada je pirinač skuvan i malo prohlađen, stavite ga u blender sa zaslađivačem i kajsijama i sve dobro sameljite. Dodajte malo vode ako je poprilično gusto i sameljite dok ne dobijete kremastu strukturu musa. Pospite bademom kada servirate u čaše. Bez badema, ovaj lagani, slatki dezert možete da date i bebama koje se odvikavaju od majčinog mleka.

PageBreak

Zeleni prženi pirinač

Sastojci:

  • 1 crni luk, grubo isečen na kriške
  • 2 čena belog luka pola prsta korena đumbira, grubo iseckanog
  • šaka svežeg korijandera
  • šolja spanaća šolja smrznutog graška ili mlade soje (edamame, potražite u kineskim radnjama)
  • 2 šolje kuvanog integralnog pirinča kratkog zrna
  • 1/2 šolje sirovih indijskih oraha
  • limun
  • 2-3 kašike kokosovog ulja ili susamovog ulja

Priprema: Prvo napravite kokos sa šafranom i kardamomom. Cilj je da suvi kokos hidrirate tako da nije hrskav, a da pokupi bogate arome šafrana i kardamoma.

Sastojci:

  • seme iz 3 zelena kardamoma prstohvat šafrana (oko 6 vlakana)
  • 3 kašike suvog kokosa (bez šećera)
  • oko pola šolje vode

Priprema: Potopite i promešajte sve sastojke da se dobro sjedine i ostavite sa strane oko pola sata-sat. Povremeno promešajte da bi se boja i aroma koju šafran pušta ravnomerno rasporedile. U blenderu isitnite luk, beli luk, đumbir, mladi luk i korijander, dodajući tečno kokosovo ulje da se sve dobro isitni i poveže. Zagrejte kašiku kokosovog ulja, pa na laganom plamenu pržite mešavinu; posolite po ukusu ili dodajte jako malo soli ako će jelo jesti i deca. Posle 10-ak minuta pojačajte plamen i dodajte sveži spanać, mešajući dva minuta, pa dodajte pirinač i kardamon. Nemojte smanjivati plamen i brzim pokretima mešajte par minuta da pirinač ne zagori. Na kraju dodajte mešavinu kokosa i začina, izrendajte koru jednog limuna i sve dobro promešajte pržeći još par minuta. Iscedite četvrt ili pola limuna kada isključite vatru. Poslužite toplo i pospite pečenim indijskim orasima.

Jelena Belgrave je chef makrobiotike i zdravsteni savetnik, London, UK tresnjeitricikli@gmail.comwww.tresnjeitricikli.blogspot.co.uk