Želatin je proizvod životinjskog porekla (pravi se od papaka, kostiju, hrskavice i drugih životinjskih ostataka), ali za sve one koji iz bilo kog razloga ne jedu hranu životinjskog porekla, postoje i biljne zamene za želatin.

Ove zamene pažljivo koristite kada njima menjate običan želatin prilikom pripreme namirnica; moguće su greške dok ne ovladate potpuno njihovom primenom.

AGAR AGAR (kanten): tradicionalna zamena za želatin u mnogim receptima. Menja želatin u istim proporcijama: jedna kašika agar agara u prahu = 1 kašika želatina u prahu. U formi pahuljica, agar agar je dva puta, a u zrnastoj formi je tri puta jači od agar agara u prahu. Pažljivo pratite uputstva za korišćenje agar agara. On se ne steže na istoj temperaturi kao želatin.

PageBreak

Kuzu za japanska jela, tapioka za lepi sjaj

Na primer, agar agar traži ključanje na jakoj vatri, za razliku od krčkanja želatina. U gel se pretvara na sobnoj temperaturi, dok želatin mora da se stavi u frižider. Natopite agar agar 10 minuta u vodi u kojoj ćete ga kuvati, na taj način će se lakše rastvoriti; 2 kašike agar agara u prahu ili 1 kašika u obliku pahuljica rastvorena u 600ml vode potrebna je za formiranje čvrstog želea.

KUZU: koristi se kao zgušnjivač u Japanu. Dodajte 1 1/2 kašiku kuza u svaku šolju tečnosti kada pravite sos ili preliv za jelo. Ako želite da dobijete gel od tečnosti, dodajte 2 kašike na 1 šolju.

GUAR GUMA: dobija se iz semena indijske biljke Cyamoposis tetragonolobus i može da se koristi kao zamena za želatin, ali traži nešto drukčiju pripremu. Ako koristite guar gumu, potrebna vam je šestina u odnosu na zahtevanu količinu želatina. Na primer, 1 kašika želatina = 1/2 kašičice guar gume. Dodajte guar gumu suvim sastojcima, a u drugoj činiji pomešajte tečne sastojke, pa polako (postepeno) spojte ove sastojke, neprestano mešajući kako se ne bi stvorile grudvice.

KSANTAN GUMA: dobija se fermentacijom ugljenih hidrata. Potrebno vam je upola manje ksantan gume u odnosu na želatin. Na primer, ako je prema receptu potrebno 2 kašičice želatina, biće vam dovoljna 1 kašičica ksantan gume.

STRELASTI KOREN: reč je o skrobu koji se dobija iz korena tropske biljke Maranta arundinacea. Koristi se za zgušnjavanje kiselih tečnosti, kao i za želiranje. Nemojte koristiti strelasti koren u kombinaciji sa mlečnim proizvodima (umesto da se zgusnu, postaće sluzavi). Takođe, ne podnosi dobro visoke temperature, pa ako treba da ga dodate u toplo jelo, prvo ga pomešajte sa malo hladne tečnosti, dodajte u toplo jelo i ne ostavljajte na vatri duže od 30 sekundi.

TAPIOKA: skrobna supstanca koja se dobija iz korena biljke manioka. Tapioka se koristi za zgušnjavanje filova. Postoji u formi granula i pahuljica ili praha. Granule se ne rastvaraju potpuno kada se kuvaju, pa mogu da ostanu u filu ili pudingu i formiraju želatinozne loptice. Ako vam to ne smeta, možete da koristite tapioku za zgušnjavanje supa, sosova, paprikaša. Ako želite da se oslobodite loptica, možete granule da sameljete u prah. Tapioka podnosi dugo kuvanje i zamrzavanje, a jelima daje atraktivan sjaj. Kada je koristite kao sastojak filova za pite, pomešajte je sa ostalim sastojcima i ostavite da odstoji najmanje pet minuta, kako bi apsorbovala tečnost. Umesto tapioke može da se koristi kukuruzni skrob (polovina mere za tapioku), ili strelasti koren (koji je skuplji od tapioke) ili brašno (malo manja količina od predviđene za tapioku).

Izvor: Zdrava hrana