Kako je Karl Gustav Jung definisao mandalu, ona predstavlja arhetipsku sliku koja postoji vekovima i predstavlja celovitost Sopstva. Mnogima samo posmatranje kružne simfonije oblika i obrazaca budi osećaj mira i zadovoljstva, pa se zato i koristi u meditacijama, introspekciji i isceljenju.

Jung je od svojih pacijenata tražio da crtaju mandalu kao vid terapije i verovao je da će ta praksa omogućiti pacijentima da simbolično pronađ u put kroz spoljašnji haos i da uspostave vezu sa svojim centrom. Tokom crtanja mandale pacijenti su postajali fokusiraniji i opušteniji. To je kao da crtate unutrašnjost svog uma a da pri tom ne znate kako izgleda.

Zato se crtanje mandala preporučuje kao odlična terapija - a pravila nisu važna. Prona đite mirno i tiho mesto za sebe, kako bi vaša podsvest mogla da radi bez ometanja. Počnite od centra i samo iscrtavajte oblike ka spolja. Istina o mandali dolazi iz mesta duboko u našem biću, iz podsvesti i neosvešćenog znanja. Kako budete "zidali" strukturu mandale, vaše misli će se harmonizovati i u srce će se useliti mir.