"Rotkva vredi težinu olova, repa težinu srebra, a ren težinu zlata."- Stara grčka poslovica

Još sa svojih praprostora biljka se raširila po celom svetu. Ako ste slučajno imali priliku da probate Vasabi, japanski ren, verovatno ste primetili kako ima ukus sličan evropskom renu. Jedina razlika je u tome što je vasabi zelene, a ren bele boje.

Danas, ren spada među najmanje upotrebljavane lekovite biljke, što je u biti prava šteta, budući da sadrži niz povoljnosti za naše zdravlje. U antičko doba, ren se zajedno s mnogim lekovitim biljkama, spominje u zapisima čuvenog rimskog naučnika Plinija Starijeg pod imenom Armoracia.

Osim Rimljana koristili su ga i stari Grci kako bi rešili probleme vezane za bolove u kičmi i protiv nedostatka seksualne želje. Za vreme kolonijalne Amerike koristio se kao vrlo delotvorna i prirodna pasta za zube. Jedna od glavnih odlika rena je njegov jak i ljut ukus.

Lekovita smesa rena i sirćeta leči bolne sinuse...

Često se koristi u pripremi jela tokom praznika, verovatno kako bi se organizam lakše očistio od teške hrane koju tada konzumiramo. Osim što ima jak ukus ren sadrži mnoga lekovita svojstva. Bogat je mineralima i vitaminima, odličan je detoksikator, i deluje antikancerogeno kod malignih oboljenja u jetri, debelom i tankom crevu, jednjaku, i bešici.

Uzrok ovome je činjenica da sadrži sastojke koje inhibiraju navedene bolesti. Ti sastojci su suglikozid sinigrin i alil izotiocijanat, inače savremenoj nauci zanimljivi zbog svog antibiotskog i antikancerogenog delovanja. Alil izotiocijanat deluje pozitivno protiv širenja bakterija u hrani, što ga čini prirodnim konzervansom.

Ren je bogat vitaminom C, vitaminom B1, B6, gvožđem i kalcijumom, dok ćemo magnezijum, fosfor i vitamin B2 naći u nešto manjim količinama. U zimskim danima zaštitiće nas od prehlade i očistiti naše disajne puteve. Podstiče probavu, rad srca i cirkulaciju, pomaže kod reume i podiže naš prirodni imunitet.

PageBreak

Ren protiv glavobolje

Prilikom lečenja ili pak pripremanja jela sa renom koristi se uglavnom njegov koren. Koren se uvek renda na sitno ili seče na kolutiće, ali nikad ne kuva, zbog toga što prilikom kuvanja nestaje eterično ulje koje on sadrži.

Da bi dobio svežinu i posebno ljut ukus, koren rena je potrebno ostaviti da stoji u vodi 24 sata. Nakon toga narendajte ga u pavlaku, supu, ili bilo koje jelo po vašoj želji.

Ljut i jak ukus rena pročistiće vaše sinuse i disajne puteve, bez obzira kako tešku hranu konzumirali. Ako pak imate osetljivu probavu i teško podnosite ljutu hranu dodajte malo jabuke kako biste ublažili renovu žestinu.

Da biste otklonili glavobolju uzmite listove rena i pritisnite ih na bolno mesto. Isto tako, koren rena narendan u obloge pomoći će vam kod ozeblina, inficiranih rana, ukočenih mišića, reumatičnih zglobova i išijasa.

Napomena:

  • Preveliko korištenje rena može izazvati plikove na koži.
  • Ako imate problema sa štitnom žlezdom i bubrezima izbegavajte korištenje ove biljke.

Izvor: Žena.hr