Gestovi dobre volje i dobročinstvo koje pružamo ljudima imaju pozitivan uticaj na nas, na ljude koji primaju naše gestove, kao i na svet oko nas. Iako deluje nemoguće, studija koju su sproveli istraživači sa američkih univerziteta pokazale su da je dobročinstvo zarazno.
Naučnici James Fowler, politikolog sa Univerziteta u Kaliforniji i Nicholas Christakis, sa Harvarda, objavili su 2010. godine rezultate svoje studije u časopisu Proceedings of the National Academy of Science. Njihovo istraživanje je pokazalo da gestovi dobročinstva imaju tendenciju da se multipliciraju i da se takvo ponašanje širi poput virusa, a takođe podstiče sve više gestova dobre volje kod svih "zaraženih" osoba.
Sprovedite i vi lični eksperiment - usredsredite se na ovakve gestove obratite pažnju na to koliko puta u toku dana ste fini prema nekome. Razmislite i o tome koliko puta u toku dana ste u žurbi ili pod stresom i koliko puta vam se dogodilo da niste imali vremena da nekome pomognete ili učinite nešto za drugoga.
Ovo se lako može ispraviti, a doneće vam veliko zadovoljstvo. Pridržite vrata drugim ljudima, javite se pozanicima na ulici uz osmeh, tokom vožnje propustite druge i primetićete da vam ljudi uzvraćaju lepo ponašanje uz osmeh. Takođe ćete uvideti da kada ste prema ljudima uzdržani i neprijateljski nastrojeni, od njih ćete dobijati sličan odgovor.
Lepo ponašanje prema drugima učiniće da se osećamo bolje i srećnije, da podstaknemo ono najbolje u ljudima i da učinimo svet prijatnijim mestom.
Dnevni horoskop za 3. april 2025: Blizanci imaju potrebu da se osame, Vodolija reorganizuje životni prostor
Šta boja telefona govori o vama? Pobednici uvek imaju isti izbor, a najčešću biraju oni kojima je važna suština
Šta broj stana ili kuće govori o vlasniku? Numerologija otkriva da li na adresi živi intelektualac ili boem
“Zasadi drvo” – jedna vizija, šest godina, milion sadnica
Kako da gledate kroz ljude? Frojdova tehnika i danas radi, a zasniva se greškama koje svaki čovek često pravi