Sveta velikomučenica Marina, poznata kao OgnjenaMarija proslavlja se 30. jula svake godine, a za ovaj praznik vezana su različita narodna verovanja i rituali. Najpre, smatra se da za praznik treba pročistati molitvu Ognjenoj Mariji za mir i zaštitu.

Ognjena Marija je stradala u progonima hrišćana kada je odbila da se odrekne svoje vere i uda za carskog namesnika. Od tada se ova svetiteljka proslavlja i predstavlja simbol večne i iskrene vere. Za ovaj dan prema narodnompredanjuvezani su mnogi običaji i rituali, ali najčešće predviđanje vremena na osnovu znakova na nebu.

Vernici se mole Svetoj Ognjenoj Mariji za zdravlje i zaštitu od oluje. Na današnji prznik se prema starom predanju predviđaju kakve nas vremenske prilike očekuju. Predviđa se da li će jesen biti topla i suva ili hladna i kišovita. Jedan od glavnih običaja jeste da danas ne treba obavljati teške fizičkeposlove, već posvetiti dan praznovanju i molitvi.

Verovalo se da kakvo je vreme na današnji dan, takvo će biti i tokom prvih šest nedelja jeseni. Ukoliko se na praznik na nebu pojave munje i gromovi, prema verovanju to je loš znak i da u nečemu grešimo. Letnji vreo i vedar dan simbolizuje da nas očekuje hladna zima bez snega, oluje da nas očekuju česte kiše na jesen, a kišovit dan i beli oblaci da će se vreme promeniti.

U Rusiji je običaj da se na ovaj praznik pripremaju jela od morskih plodova, morskih algi, riba i rakova. Praznik Ognjene Marije proslavlja se ove godine u petak, na dan posta.

Izvor: Sensa