Slučajno ili planski, nemate utisak da ste u stomatološkoj ordinaciji nego u prijateljskoj kući u kojoj će vas poslužiti nečim dobrim i zdravim. Snežana Milutinović je topla, radoznala, otvorena... Da nije stomatolog i akupunkturolog, možda bi bila modni kreator, pa svoju drugu ljubav artikuliše tako što, kad zaključa ordinaciju, sebi i ćerki kreira i šije kompletne kolekcije odeće. Stomatolog je 28 godina, a dobar deo radnog veka provela je u Sloveniji i gradovima u unutrašnjosti Srbije. Od pre dve godine na Vračaru ima sopstvenu ordinaciju „Kao biser“, u kojoj još radi i biorezonantni pregled po metodi dr Fola (merenje energije organizma po akupunkturnim tačkama koje otkriva neravnoteže).

Telo svakog čoveka energetskim kanalima povezano je sa svim vitalnim organima, a na svakom od tih energetskih kanala nalaze se desetine akupunkturnih tačaka preko kojih protiče vitalna energija. Ukoliko dođe do prekida protoka energije u bilo kojoj od tih tačaka, pojavljuju se oboljenja. Akupunktura posmatra čoveka u celini i leči njegov najveći problem, recimo bol, a istovremeno pozitivno deluje na ceo organizam i dovodi ga u ravnotežu. Jer nijedna bolest nije izolovana i uvek je povezana sa drugim pratećim simptomima, koji su često glavni uzrok bolesnog stanja.“

Akupunkturu je od profesora iz celog sveta najpre učila u školi UN u Beogradu 1990. godine, a zatim je 1991. završila specijalizaciju u Kini. Tamo je videla nepojamne stvari vezane za ljudsko zdravlje koje akupunktura rešava.

„Po povratku iz Pekinga radila sam u Vrdniku, gde sam bila jedini stomatolog. Prizovite na trenutak devedesete, pa vam neće biti čudno ako vam kažem da sam ponekad bila prinuđena da neke intervencije radim bez anestetika jer ga nije bilo. Tada sam prvi put bila u prilici da primenim znanje akupunkture, da tom metodom zamenim anestetik. Prvi zub koji sam tako izvadila bio je frakturiran, vadila sam ga u delovima. Tačno se zna koje se akupunkturne tačke primenjuju za ekstrakciju zuba: tri na licu i po jedna na uhu i na ruci. Za vreme intervencije pitam pacijentkinju da li je boli, a ona mirno odgovara: ’Ne.’ Bilo je kasnije i drugih pacijenata kojima sam popravljala zube koristeći akupunkturu i bezmalo niko od njih više nije želeo anesteziju, što znači da je njihovo iskustvo s akupunkturom bilo veoma dobro.“

Stomatolozi veoma lako prihvataju akupunkturu jer im je igla jedno od osnovnih instrumenata za rad. Akupunktura se pokazala kao veoma efikasna zamena za anesteziju, kad je pacijent alergičan na nju ili kod srčanih bolesnika kojima je zbog skupljanja krvnih sudova preporučeno da je izbegavaju. U stomatologiji je dobar saveznik i kod neuralgije trigeminusa (moždani živac koji prenosi informacije između lica i mozga) i paralize nervusa facijalisa.

„Akupunktura: ubod igle proizvodi naš sopstveni endomorfijum koji blokira bol i gubi se vađenjem igle. Svesna sam da, što više radim, manje znam, da je akupunktura kao igranje šaha, da posmatra ljude kao jedinke, a na ljudsku patnju gleda kao na izraz lične istorije. Zato su pomoć i podrška individualizovani. Svaki čovek je različit, kao i sklop njegovih zdravstvenih nevolja, pa nema rutinskih postupaka, već mora da se razmišlja. Kao u šahu.“