"Čini mi se da su pesnici previše brbljivi" - ovako japanski pesnik Mucuo Takaši za "Novosti" 20. marta 2014. godine, objašnjava svoju šktost na rečima. Poznati pesnik gost je Beograda uoči Međunarodnog dana poezije koji se obeležava 21. marta.

Na pitanje da li bi poezija trebalo da ukazuje na nepravdu u svetu, Takaši kaže da je za početak, potrebno da se iz tišine nešto nauči.

Jedan od najplodnijih japanskih književnika gost je beogradskog festivala „Svetski dan poezije", koji organizuje Kulturni centar, a u svojoj bogatoj biografiji ima više od trideset objavljenih zbirki pesama, u slobodnom ali i u tradicionalnom japanskom stihu, pišući tanka i haiku poeziju, kao i nekoliko proznih i esejističkih knjiga.

Piše i dramske tekstove, tekstove za No teatar i književnu kritiku, a njegova dela su prevedena na mnoge strane jezike.

Veliko ime japanske poezije i svetski poznat pesnik, čija se misaona poezija bavi društvenim i ekonomskim izazovima savremenog sveta, a posle velikog zemljotresa u Japanu pre tri godine - i problemima nuklearne energije.

Dobitnik je niza značajnih književnik priznanja u svojoj zemlji i nosilac, a kao strastveni putnik održava pesničke susrete i predavanja ne samo u Japanu, već i u evropskim i američkim univerzitetskim centrima, a u Beogradu je govorio i studentima na Filološkom fakultetu o današnjoj poeziji i tradiciji.

Važna tema Takahašijeve poezije je homoseksualnost, o kojoj je otvoreno i hrabro pisao u ranijim pesmama, ne libeći se da otkrije sopstvene seksualne sklonosti i ljubav prema osobama istog pola. Njegov život i delo obeležilo je i blisko prijateljstvo sa Jukijom Mišimom, velikim japanskim piscem.

"Mišima je poslednje reči meni ostavio. Ovako mi je rekao o tome šta je Japan: „Japan je ništavilo, jedna prazna posuda ništavnosti, jer nemamo ničeg što je originalno. Ali ta praznina ima sjajne moći da upija od svih kultura, da to sjajno svari i uključi u sebe, i onda snažno iz sebe izbaci, pretvarajući u nešto što je vrlo originalno". On je baš zbog toga izvršio samoubistvo, to što zovete harakiri, i to je bio njegov način da se vrati ništavnosti. Ja sigurno neću da izvršim samoubistvo, ali moraću da nađem svoj način da se povratim u ništavnost, u pozitivnom smislu", rekao je Takahaši.