Od koncepta Danijela Golemana koji je dokazao da je IQ samo jedan od elemenata inteligencije - onaj intelektualni, od kojeg je često važnija emocionalna - sposobnost da razumemo tuđa osećanja i pokažemo svoja - pitanje inteligencije je uvek izazov za sve koji analiziraju uslove za uspeh u životu.

IQ je inače generalni standard za intelektualnu inteligenciju - koncept je razvio psiholog Vilijam Štern, uz seriju standardizovanih testova koje je objavio 1912. godine.

U najvećem broju slučajeva, odnosno oko 95 odsto populacije, postigne se rezultat od minimalnih 70 do maksimalnih 130. Albert Ajnštajn, čije ime je danas sinonim za genija imao je - procenjuje se - IQ između 160 i 190.

Zanimljivo je pogledati listu od 10 osoba koje su ostvarile najviši skor na Šternovim testovima - njihovi životi se u mnogome razlikuju!

1. Terens Tao (IQ=230): diplomirao je i magistrirao matematiku sa 16, a odbranio doktorat sa 20 godina. Sa 10 godina, bio je najmlađi učesnik Međunarodne matematičke olimpijade gde je osvajao bronzanu, srebrnu i zlatnu medalju. Sa dve godine je umeo da sabira i da nauči druge kako da izvode tu matematičku operaciju. Radi kao profesor na UCLA i oženjen je Lorom, inženjerom NASE.

2. Kristofer Hirata (IQ=225): Sa 14 godina upisao fakultet; sa 16 se zaposlio u NASI. Danas je astrofizičar.

3. Kim Ung-Jong (IQ=210): Čudo od deteta koje je progovorilo sa šest meseci, a do treće godine govorio još šest jezika. U četvrtoj godini izmeren mu je IQ 200. Kim je radio kao istraživač u NASI od 1978. do 1980. godine, a onda se vratio u Južnu Koreju. Danas živi mirnim porodičnim životom i tvrdi da njegove kolege čak i ne znaju da je bio čudo od deteta.

Kreator termina "emocionalna inteligencija" Daniel Goleman: Evo šta je bitnije i od novca i od IQ...

4. Rik Rosner (IQ=192): pisac, scenarista i medijska ličnost u SAD; tvrdi da se bavio najrazličitijim poslovima - radio kao striper, konobar na rolerima i izbacivač i pojavio se u nizu reklama; danas ga možda najviše pamte po tome što je tužio kviz "Želite li da postanete milioner".

5. Gari Kasparov (IQ=190): ruski šahovski velemajstorprvak; najmlađi svetski šahovski šampion postao sa 22 godine. Danas vodi Fondaciju za zaštitu ljudskih prava.

6. Džejms Vuds (IQ=180): holivudski glumac; studirao linearnu algebru koju je napustio zbog karijere na filmu; poznat po ulogama u filmovima "Bilo jednom u Americi", "Građanin Kon", "Kazino", seriji "Shark". Mnogo je poznatiji kao glumac nego kao osoba s visokim IQ.

7. Pol Alen (IQ=170): američki preduzetnik koji je s Bilom Gejtsom pokrenuo kompaniju "Microsoft"; 2015. godine on je po Forbsovoj listi 51. čovek na listi najbogatijih na svetu.

8. Sir Endru Vajls (IQ=170): proslavljeni britanski matematičar; proslavio se dokazavši Veliku Fermaovu teoremu; profesor na Oksfordu.

9. Judit Polgar (IQ=170): mađarska šahistkinja koja je postala najmlađi velemajstor sa 15 godina, oborivši rekord Bobija Fišera. Takođe, pobedila je i svetskog šahovskog prvaka Garija Kasparova. Danas vodi mađarsku mušku šahovsku reprezentaciju.

Struktura ili veličina mozga: šta je najznačajnije za ljudsku inteligenciju...

10. Stiven Hoking (IQ=160): engleski fizičar i kosmolog, otkrio je da crne rupe emituju toplotno zračenje; oboleo od teške neuromotoričke bolesti koja ga nije sprečila da nastavi sa istraživanjima i pisanjem knjiga.

Prilagođeno sa : Na dlanu