Anksioznost se može pojaviti u neočekivanim trenucima i niste uvek u mogućnosti da odvojite deset minuta u kojima ćete meditirati ili imati malo privatnosti. Pa šta možete da uradite kada se iznenada pojavi taj talas ogromne energije?

Prema Dženifer Tajc, kliničkoj psihološkinji i autorki knjige "Stress Resets: Hov To Soothe Your Body and Mind in Minutes", važno je znati neke jednostavne tehnike koje brzo resetuju vaš mozak, tako da možete povratiti kontrolu i normalno funkcionisati.

"Radi se o kombinaciji telesne temperature, kratkotrajnih intenzivnih vežbi, progresivnog opuštanja mišića i ritmičnog disanja“, kaže ona za mindbodygreen.

"Ako se pitate šta je ekvivalent kontrol-alt-delit za vaš mozak i telo - to je to."

Temperaturni šok

Ako ste u javnosti, nemate načina da brzo dobijete činiju vode i leda, ali ako ste u udobnosti sopstvenog doma, brzo "ronjenje” može biti od velike pomoći.

"Podesite tajmer na 30 sekundi, potopite lice u posudu punu ledene vode - ne mora da bude previše hladna - i zadržite dah 30 sekundi“, objašnjava Tajc. "Kada zaronite pod vodu, posebno nosom, aktivira se ronilački odgovor, što znači da vam se broj otkucaja srca smanjuje, a protok krvi se preusmerava sa nevitalnih organa na vitalne“, objašnjava terapeut.

U suštini: hladnoća vas smiruje, jer je prilično teško aktivirati svoje negativne misli dok uranjate lice u led; vaše telo počinje da se fokusira više na nelagodnost koju oseća mozak nego na misli koje izazivaju anksioznost, tako da postajete veoma prisutni u svom telu. I to poništava anksioznost. Ako nemate led pri ruci, Tajc kaže da možete dobiti sličan rezultat ako nekoliko minuta masirate kožu valjkom za masažu koji ste držali u frižideru.

shutterstock_2128057391.jpg
Shutterstock 

Intenzivna vežba

Slično tome, vežbe visokog intenziteta odvraćaju vaš um od anksioznosti pružajući fizičke senzacije na koje se možete fokusirati. A to ne znači da morate da dižete teške tegove ili da trčite kilometar:

"Samo 90 sekundi burpija, skokova iz čučnjeva ili džamping džeka može da napravi razliku“, objašnjava Tajc. Vežba bi takođe trebalo da bude dovoljno intenzivna da otežava pamćenje misli koje vas muče. Ako i dalje opsesivno razmišljate o određenim stvarima i osećate se anksioznim, to znači da vežba nije dovoljno intenzivna.

Progresivna relaksacija mišića

Kao što ime sugeriše, progresivna relaksacija mišića uključuje zatezanje i opuštanje svakog mišića u vašem telu. Ova tehnika vam takođe daje nešto fizičko na šta možete da se fokusirate umesto na anksioznost.

"Na primer, zategnite čelo i otpustite ga, a zatim primetite razliku između napetosti i opuštanja u tom području“, kaže Tajc. "Spojite usne, pa ih opustite tako da između gornjih i donjih zuba bude udoban prostor i nastavite ovim putem po celom telu.“ To je praksa koju možete lako da radite bilo kada, bilo gde i nije vam potrebno mnogo vremena da osetite umirujuće efekte. "Postoje neke verzije ove tehnike koje traju 20 minuta, ali možete uraditi brzu verziju za samo nekoliko minuta", kaže ona.

4 tehnike resetuju nervni sistem
Shutterstock 

Ritmičko disanje

Ne potcenjujte moć dugog uzdaha, kaže Tajc. "Učinite nešto jednostavno kao što je dubok udah, a zatim dug i produžen izdisaj oslobađa mnogo ugljen-dioksida i može da resetuje vaš obrazac disanja tako da vas umiri“, kaže psihološkinja.

U stvari, istraživanja su pokazala da je samo pet minuta cikličnog disanja (dva udaha sa dugim, stabilnim izdisajem) povezano sa manje anksioznosti i pozitivnih emocija. "To nije nešto što morate da radite ceo dan, već samo u najzahtevnijim trenucima, na primer kada ste pod stresom u saobraćaju ili imate važan sastanak", dodaje Tajc.

BONUS VIDEO:

TikTok/itsmegwinters Joga vežbe za bolji san