Najveći deo života provodimo u haotičnom odnosu sa okolinom, samim sobom, u diskonekciji sa našim telom i umom. Ponekad, šta god radili, naš um luta na bezbroj mesta, sve dok ne pogledamo u prošlost i shvatimo da je naš život konstantan tok usputnih, nepovezanih momenata. U svakom "sadašnjem" momentu uglavnom čekamo neki veliki događaj koji sledi ili preispitujemo neki koji je već odavno prošao.
Zazen, u bukvalnom prevodu "sedeća meditacija", disciplina je koja varira od škole do škole, ali se generalno smatra meditativnim načinom stupanja u kontakt sa unutrašnjom egzistencijom. Zazen se smatra srcem japanske soto-zen budističke prakse, a u njenoj srži se nalazi odstupanje od svih vidova fizičkog i umnog kretanja, puštanja misli i ideja da slobodno prolaze bez našeg uplitanja u njih.
Problem je što je koncept "sutrašnjice" odnosi na nepostojeće sutra. Budućnost se još nije desila i, koliko god je pažljivo (ili nepažljivo) isplanirali, kako god je zamislili - ne možete je kontrolisati. Sanjariti o sutrašnjici je poput gledanja slike kroz Fotošop: boje su življe, specijalni efekti izgledaju spektakularno, scenario je savršen i niko nema bore. Očaravajuće je, da, ali nije stvarno.
Takođe, "juče" više ne postoji. Momenti koje smo proživeli više ne postoje, ostaju stvarni samo kroz priču, kroz naš doživljaj i našu percepciju njih. Nasuprot metafore sa Fotošopom, gledanje u prošlost je poput gledanja loše serije: slika je nekvalitetna, dijalozi su preterano dramatični, gluma otužna...sve je preuveličano, ali isto tako nije stvarno.
Bez "sutra" i "juče" sve što imamo, i sve što nam je potrebno je "danas", beskrajno "sada". Zen meditacija, ili zazen, podučava nas da se okrenemo i posvetimo sadašnjosti, trenutku u kom smo, podučava nas kako da ga prihvatimo i u njemu budemo srećni.
Praktičan deo ove meditacije veoma je jednostavan, i sa sastoji se iz tri laka koraka:
1. Sedite
Moramo naći tiho i mirno mesto. Ovo nije neophodno, ali se počenticima, radi lakše koncentracije, savetuje da nađu neki kutak u kome će distrakcije biti svedene na minimum. Iako prigušeno svetlo najčešće ima umirujući efekat, dobro osvetljena prostorija, sa puno sunca će pomoći da se odagna osećaj pospanosti.
Kada nađemo odgovarajuće mesto, moramo se smestiti u položaj koji nam najviše odgovara. Poželjno je sedeti ravne kičme i opuštenih ramena, ako je moguće na patosu. Poenta zazena je okretanje sebi, što delimično znači i pružati potporu svom telu koliko i psihičkom aspektu.
Šta boja telefona govori o vama? Pobednici uvek imaju isti izbor, a najčešću biraju oni kojima je važna suština
Šta broj stana ili kuće govori o vlasniku? Numerologija otkriva da li na adresi živi intelektualac ili boem
“Zasadi drvo” – jedna vizija, šest godina, milion sadnica
Kako da gledate kroz ljude? Frojdova tehnika i danas radi, a zasniva se greškama koje svaki čovek često pravi
Šta Japanke kriju i uvek izgledaju kao da im je 25? Dan počinju začinom, a ne završavaju ga bez pola ovog voća