Biljke se od pamtiveka upotrebljavaju u službi zdravlja, recepti se prenose s kolena na koleno pa se i danas u priručnicima prirodne medicine savetuju raznovrsni biljni preparati. Posegnite prvo za onim najzdravijim, onim iz zemlje. Sledeće sastojke potražite u pastama za zube, grickajte ih sveže ili napravite oblogu.

Cimet uništava 50 posto svih oralnih bakterija i 40 posto onih koje uzrokuju loš zadah. Pijte čaj s cimetom ili žvaćite žvake sa tim začinom.

Celer ne samo da čisti zube i prostor između njih već je i prirodno abrazivan pa masira desni.

Peršun je snažan osveživač pa prikriva loš zadah. Pomaže i kod upale zubnog mesa.

Nana osvežava dah, jača desni, ima antiseptička svojstva i pomaže kod zubobolje.

Žalfija sprečava pojavu neprijatnog zadaha. Ta biljka je pogodna za upale sluzokože i desni. Grgljajte čaj od žalfije ako imate problema s krvarenjem ili bolnim desnima.

Ruzmarin čisti zube i deluje blagotvorno na desni ublažavajući krvarenje zubnog mesa.

Kamilica ima antiseptička i protivupalna svojstva, a može se upotrebiti i za ispiranje usta nakon vađenja ili operacije zuba.

Lovor je prema narodnim receptima dovoljno protrljati po zubima za efekat izbeljivanja i dobijanja sjaja jer uklanja tamne mrlje. Ima i antibakterijska svojstva.

Aloe vera nežno cisti zube i uništava bakterije pa se preporučuje osobama koje imaju osetljive desni ili su sklone upalama zubnog mesa.

Čajevac deluje antibakterijski i pomaže kod gingivitisa i krvarenja desni.