Ayurvedsko čišćenje jezika (Jiva sodhana) koristi se u Indiji već hiljadama godina.

Ayurvedski praktičari mogu da dobiju celovitu sliku zdravlja neke osobe, jednostavno posmatrajući naslage na njegovom jeziku.

Čišćenje jezika pospešuje i masira unutrašnje organe. Čišćenje jezika jedna je od tipičnih ayurvedskih metoda, koja je deo dnevne rutine čišćenja organizma.

3 greške u pranju zuba koje mogu i da ugroze zdravlje...

Uvođenjem ove navike u svoju dnevnu rutinu, pomoćićemo sebi u održavanju dobrog zdravlja.

Jezik je ogledalo zdravlja

Caraka Samhita kaže, naslage koja se prikupljaju u korenu jezika stvara prepreke na disanje i stvara neugodan miris, stoga treba da strugamo jezik. Jezik je jedno od ogledala u kojem se ogleda stanje našeg organizma. Njegov oblik, boja, suvoća-vlažnost, naslage i moguće brojne promene poput izraslina, pukotina, stvaraju jasnu sliku zdravlja.

Naslage su uvek znak neravnoteže i da je došlo vreme u kojem bi trebalo okrenuti svome zdravlju, kako ne bi došlo do bolesti. Zdrav jezik je uvek sveže, ružičaste boje. Svaki oblik naslaga, bez obzira na njihovu količinu i boju, znak je pojave toksina u telu.

Kada i kako čistiti jezik?

Čistači jezika mogu biti izrađeni od zlata, srebra, bakra, mesinga i nehrđajućeg čelika, možete ih pronaći i od plastike.

Najbolje vreme za čišćenje je vreme jutarnje higijene, na miran i prazan želudac. Postupak je jednostavan. Isplazite jezik, uzmite svoju strugalicu za njene krajeve i blago pređite po njegovoj površini.

PageBreak

Šta dobijamo čišćenjem jezika

Ne činite to grubo, snažno niti naglo. Jezik je mekan i osetljiv organ i dovoljno je lagano preći njegovom površinom, pa da na strugalici ostanu tragovi. Strugalicu zatim isperite i ponovite taj postupak 5, 6 puta sve dok ne očistite jezik. Takođe je poželjno da ponovite postupak, nakon što operete zube naveče pre odlaska u krevet.

Dobrobiti čišćenja jezika

Prvi i osnovni učinak je higijena, a odmah zatim i uklanjanje bakterija koje su se nagomilale i prekrile jezik.

Jezik je spojen s probavnim traktom i unurašnjim organima. Njegovim čišćenjem, šaljemo poruku svim unutarašnjim organima, stimuliramo probavnu vatru i probavne enzime.

Većina ljudi s problemom neugodnog zadaha iz usta zapravo nema bolesti zuba i desni, već je zadah rezultat nagomilane ame ( toksina ) na jeziku. Postupkom čišćenja jezika, utičete na uklanjanje neugodnog zadaha iz usta.

Čišćenjem se stimulira rad slinovnica što utiče na procese varenja hrane.

Uklanjanjem toksina s područja jezika delujete i na područje grla, tako da revitalizujemo područje što je vrlo važno za osobe koji imaju česte grlobolje i upalna stanja.

Spojen s nosnom šupljinom, čist jezik utiče i na sinuse, njihovu prohodnost, lakše disanje i smanjenje sluzi.

Kako da napravimo pastu za zube od morske soli...

Čist jezik utiče na higijenu zuba, desni, ali i cele usne šupljine.

Ova oralna higijena praksa jača imunološki sastav. Čišćenje jezika nežno stimuliše naše unutrašnje organe.

Što ne treba da radimo?

Čišćenje jezika se ne preporučuje deci mlađoj od 5, 6 godina. Kad odlučite da dete započnete s higijenom jezika, budite uz njega i naučite ga rutini čišćenja.

Postupak se ne preporučuje, ako imate povrede jezika, upale, ranice ili oštećenja.

Ne delite čistač s drugim osobama, već omogućte da svaki član porodice ima svoj čistač, kao što ima i vlastitu četkicu za zube.

Kada počnete da redovno čištite jezik primetićete kako ćete imate svežiji zadah i osećaj čistoće u ustima. Postajemo više svesni kako vaše telo reaguje na hranu koju jedemo.

Nakon čišćenja jezika preporučuje se mućkanje ulja u ustima.

Izvor: Prirodom do zdravlja