Rej Li "radi" sa zvukom, ili tačnije rečeno - zvučnim manifestacija­ma nevidiljivog fenomena elektromagnetnih talasa. Zato je Muzej Nikole Tesle, u kojem se ovaj Englez nedavno predstavio našoj publici, prema mišljenju organizatora gostovanja ovog umetnika, British Council i Jugokoncerta, bio idealno mesto za njegov performans. Rej Li je takođe pred medijima naglasio da mu je Nikola Tesla jedan od idola i da mu je velika čast što ima priliku da svoj performans izvede u muzeju posvećenom čuvenom srpskom naučniku. Nikola Tesla se može posmatrati iz mnogo uglova, pa se stoga stiče utisak da se ovde misli na onu, pomalo banalnu sliku Nikole Tesle, kakvu su još za vreme njegovog života znali da kreiraju američki mediji, tačnije - sliku "ludog naučnika", koji u svojoj laboratoriji izvodi opskurne eksperimente, na granici sa magijom.

Rej Li kreira zvučne instalacije u koji­ma koristi zaista čudne naprave: one zaista liče na instrumete iz laboratorije neshvaćenog naučnika i posmatrač ne može a da se ne zapita začuđeno, čemu ovo služi? Ove starinske, "etometričke" instrumente, Rej Li je, kako sam pripoveda posetiocima, pronašao zaboravljene u podrumu jednog muzeja, a on ih je spasao, obnovio i ponovo stavio u upotrebu. "Etometrički" instrumenti proizvode harmonične frekvencije i imaju pozitivni uticaj na zdravlje i raspoloženje onih koji ih slušaju, prema rečima umetnika. Posetiocima performansa ostavljeno je da sami odluče da li će poverovati u ovu priču o "etometrici", zaboravljenoj grani nauke, što u krajnjem slučaju nije ni važno, jer ipak je reč o umetničkom performansu.

Mnogi od posetilaca zaista i izjavljuju da se nakon izvođenja "Etometričkog muzeja" osećaju bolje i srećnije, a to je i cilj "etometrike", nauke koja proučava uticaj elektromagnetnih talasa na zdravlje i raspoloženje ljudi. Ukoliko spadate u one koji uživaju u zujanju, krčanju i pištanju električnih uređaja, možda će vam i prijati simfonija koju stvaraju "sonični analizator", "multitalasni osciletergrafski generator", "etomagnetron" i ostali Lijevi etometrički instrumenti. Svakako ćete biti uronjeni u atmosferu starinskih SF vizija, koji­ma je ovaj umetnik vidno fasciniran. Kako Rej Li sam kaže, on voli da "stvara dela koja izgledaju kao budućnost zvuka, ali onakva budućnost, kakvom smo je zamišljali pre sto godina".

PageBreak

Hipnotički efekat tehnologije

Ako po strani ostavimo pozitivni terapijski efekat "Etometričkog muzeja" na posetioce koji Rej Li ističe, u pitanju je veoma zanimljivo muzičko delo, čiji su umetnički kvalitet potvrdile ugledne institucije. Za "Etometrički muzej" Rej Li je osvojio nagradu Britanske akademije kompozitora i autora, a njegovo ranije delo, "Force field", nagrađeno je počasnim priznanjem na Prix Ars Electronica (2008).

"Etometrički muzej" je delo koje možemo shvatiti i kao ironičnu kritiku naše ospednutosti tehnologijom. Rejeva priča o "magičnim" električnim aparatima kojima više ne znamo namenu nije izmišljena samo radi umetničkog gega. Možda umetnik želi da nam poruči da razmislimo o tehnologiji generalno, o tome koliko ona može imati hipnotički efekat na ljude i pre svega da mislimo na problem recikliranja zastarelih aparata.

"Tehnologija gubi svoj identitet. Čudno je koliko brzo predmeti postaju neprepoznatljivi do te mere da više ne znamo čemu služe. Moja ideja je bila da stvorim seriju začudnih instrumenata, koji izgledaju kao da bi trebalo da znamo čemu služe, ali nismo sigurni u njihovu namenu", izjavio je ovaj neobični umetnik Rej Li.

Upoznajte umetnika i njegove neobične i originalne instrumente uz kameru AMS televizije.