Efekat koji priroda ima na naše zdravlje je jedno od najistraživanijih područja ekopsihologije. Rezultati tih istraživanja kazuju uglavnom ono što i naše iskustvo govori: odlazak na tiho, ne-urbano mesto usporenog ritma je veoma okrepljujući. Ista ta jednostavna istina se može pronaći kao zajednička tačka tehnika za upravljanje stresom.

Nadražaji koje primamo iz prirodnog okruženja utiču na neurotransmitere i produkciju hormona koji kod nas izazivaju pozitivne misli i lepše raspoloženje, redukuju stres, utiču na poboljšanje nekih psihičkih funkcija: pamćenja, mišljenja, pažnje i učenja. Aktivacija delova mozga sa receptorima endorfina dovodi naše telo u stanje smirenosti, smanjuje strepnju i vodi stabilnijim odnosima i jačoj vezanosti.

Kao rezultat tih iskustava, znanja i potrebe savremenog čoveka za homeostazom nastao je i NatuREconnection - koncept ponovnog uspostavljanja izgubljene veze čoveka sa prirodom na jedan nov i međuzavistan način. Ponovo se okrenuti prirodi, nije samo stvar konzumiranja zdrave hrane, čiste vode i disanja manje zagađenog vazduha - provoditi vreme u prirodi ima i veliki psihološki značaj za čoveka.

NatuREconnection radionice promovišu aktivan boravak u prirodi. Autori radionice su otišli korak dalje i osim poziva na boravak i druženje u prirodi, osmislili posebno oblikovan trening usmeren na uspostavljanje ravnoteže sa samim sobom, drugim ljudima i prirodom. To je jedna vrsta mentalnog i fizičkog pročišćavanja, ali ne samo kroz trenutno olakšanje od napetosti do ponovne kulminacije, već kroz savladavanje različitih veština i tehnika koje možemo trajno da implementiramo kroz svoj životni stil.

Autori i voditelji NatuREconnection radionice su Željko Stanković, urednik i autor E magazina Ekologija i Đoša Zlatanović, sertifikovani life coach, edukant transakcione analize. S obzirom na to da ova ideja podrazumeva multidisciplinarni pristup, na radionicama gostuju i stručnjaci iz oblasti medicine, ekologije, psihologije, sporta.
(www.natureconnection.rs)