Thai masaža, jedna je od najstarijih terapija na svetu, sa 2500 godina dugom tradicijom. Njen utemeljitelj je Shivago Komarpaj, savremenik i lični prijatelj Buddhe i lekar kralja Bimbisara. Koncipirana na metafizičkim temeljima istočnih tradicija, Thai masaža je poput Ayurvede, Yoge, Tradicionalne kineske medicine i srodnih disciplina, zapravo holistička nauka. To znači da čovekovu fizičku, mentalnu i emotivnu prirodu posmatra kao Jedno, tj. sve aspekte ljudskog bića kao međusobno prožimajuće i povezane. Druga glavna karakteristika je traganje za uzrokom poremećaja i oboljenja, kako bi trajno bili otklonjeni, a ne pribegavanje trenutnom ublažavanju ispoljenih simptoma.

Jelena Jovanović, viši fizioterapeut, terapeut tradicionalne tajlandske masaže i član Thai Healing Alliance International kaže da je najjednostavnije opisati terapiju kao spoj Yoge i Ayurvede: „Obe su sastavni deo vedske tradicije i međusobno se dopunjuju i utiču jedna na drugu. Vrlo jednostavno, yogu možemo opisati kao ulaganje napora u svrhu dostizanja stanja samootvaranja. Ayurveda je nauka o postizanju i održavanju zdravlja na svim nivoima - telesnom, mentalnom, emocionalnom i duhovnom. Thai masaža je njihova savršena simbioza.”

Jelena je svoje umeće thai masaže stekla na beogradskom Institutu Thai Masaže – ITM (www.thaimassageinstitute.org) gde se održavaju osnovni i napredni kursevi kao i obuka „jedan na jedan”. „Danas imamo tu privilegiju da ne moramo putovati na Tajland kako bismo se obučavali za thai terapeuta ili pružili sebi thai masažu. Širom sveta postoje mnogobrojni učitelji koji su učili od najboljih na Tajlandu, i svoja znanja šire i prenose dalje, kako putem ozbiljnih škola, thai udruženja tako i putem raznih seminara. Nakon završene obuke na Institutu Thai Masaže u Beogradu, zahvaljujući organizaciji Thai Healing Alliance International imala sam prilike da upoznam velike učitelje iz raznih zemalja i dopunim svoje znanje.”PageBreak

Tradicionalna Thai masaža
Profimedia/Shutterstock Tradicionalna Thai masaža 1
Mapa energetskih linija

Tradicionalna tajlandska medicina razlikuje četiri osnovna biološka principa ili energije i to su: Zemlja (Din), Voda (Naam), Vatra (Fai) i Vazduh (Lom). Vitalna energija (Prana) koju čovek unosi, raspoređuje se i kreće po energetskim putanjama, tj. linijama koje su „skelet” energetskog tela. Međutim, mape energetskih linija različitih tradicija nisu uvek podudarne, štaviše često se razlikuju, npr. kineska mapa kanala razlikuje se od mape indijskih Nadi-ja. No, ono što je zajedničko svim tradicijama je da su podjednako efikasne ako ih praktikuju majstori veštine. Naša sagovornica objašnjava da Thai masaža svoju energetsku koncepciju preuzima iz yoga učenja: „Po toj teoriji Yoge čovek se sastoji od pet tela međusobno prožetih i uzajamno zavisnih koji zajedno čine celinu. Teorija o pet tela navodi postojanje fizičkog, energetskog, emocionalnog, intuitivnog i duhovnog tela. Fizičko telo je alat za dosezanje svih onih finijih tela. Iz navedenog proizilazi da se thai masažom ne ograničavamo samo na fizičko telo, nego radimo i sa energijom i emocijama, odnosno određenim mentalnim i duhovnim delovima. Sva tela međusobno utiču jedno na drugo između njih nema čvrste trajne granice, a svako se od njih na poseban način prožima sa prethodnim poput ruske lutke babuške.”

Jelena kaže da se, prema učenjima yoge, energetsko telo sastoji od 72000 energetskih linija. Thai masaža obrađuje deset najbitnijih (Sib Sen) koji su tretirani u radu, od kojih su glavne tri Sen sumana, Sen ittha i Sen pingkala. „Sen sumana je središnja linija i po njoj je raspoređeno sedam velikih čakri: Muladhara, Svadhisthana, Manipura, Anahata, Vishuddha, Ajna i Sahasrara. Sen pingkala predstavlja muško načelo i preovladava desnom stranom tela, dok Sen ittha predstavlja žensko načelo i levu stranu tela. Naš cilj u tretmanu je dovesti u sklad energiju Sen sumane, ali da bi se to dogodilo, treba prethodno energetski uravnotežiti Sen itthu i Sen pingkalu. Ceo rad, sve do masaže lica, u kojoj je došlo do spajanja energije sve tri linije, mogli bismo opisati kao rad na energetskom usklađivanju glavnih energetskih linija, a učinak mu je isključivo opuštajući. Tek nakon ovog spoja otpočinje pravi terapijski rad u thai masaži.”

U savršenim uslovima čovekov energetski sistem savršeno funkcioniše, ali zbog mnoštva ometajućih faktora to nije čest slučaj. „Na protok energije utiče nedovoljna fizička aktivnost, nepravilna ishrana, nedostatak sna, stresna svakodnevica a sve to vodi ka blokadama duž energetskih linija. Manifestacija ovih blokada su spazmi mišića, mlohavost mišića, toplo-hladne senzacije, glavobolje, teskobe u grudima, pad imuniteta”, kaže Jelena i dodaje da se vrlo često dešava da se poremećaj u jednom delu tela preko energetskih linija manifestuje u nekom drugom delu tela. „Na primer, ukočenost u lumbalnom delu leđa može prouzrokovati teskobe u digestivnom traktu. Terapeut thai masaže treba da prepozna postojeće simptome, uoči i oseti lokaciju eventualnog energetskog disbalansa i redukuje ga ili u potpunosti otkloni.”PageBreak

Tradicionalna Thai masaža
Profimedia/Shutterstock Tradicionalna Thai masaža 2
Praksa Thai masaže

Tokom Thai masaže i terapeut i klijent obučeni su u komotnu i laganu odeću od prirodnog materijala poput pamuka ili lana. Raspitivanjem o zdravstvenom stanju klijenta započinje konkretan rad. Međutim, Jelena ističe da je veoma bitna i priprema terapeuta za tretman: „Osnova u pripremi za rad je dovođenje stanja svesti terapeuta u stanje mira i opuštenosti kao i prethodna fizička priprema u vidu istezanja, najbolje kroz yoga vežbe. Uzimajući u obzir da je svaki klijent individua za sebe, terapeut se oslanja na svoju intuiciju prilikom odabira redosleda zahvata tokom tretmana. To čini svaki tretman jedinstvenim i svaki put zanimljivim.”

Prilikom tretmana, terapeut različitim tehnikama pritiska i istezanja deluje na energetske meridijane u telu, na taj način podstičući protok vitalne energije. Dve osnovne tehnike meko se prepliću tokom seanse Thai masaže. Prva je dovođenje klijenta u različite yogičke pozicije (Asane), shodno njegovim individualnim mogućnostima, pri čemu se vrši prijatno istezanje svih mišića i nervnih vlakana. Međutim, pravu suštinu čini istezanje energetskih kanala, pri čemu se otklanjaju eventualne stagnacije u energetskom toku. Dejstvo na unutrašnje organe i žlezde sa unutrašnjim lučenjem takođe je veoma efikasno. Klijent zapravo pasivno vežba, usled čega se ponekad ova masaža naziva i Yoga za lenje. Drugi osnovni deo je tehnika akupresure kojom se usklađuje protok vitalne energije kroz kanale. Ceo taj splet dobija novu dimenziju ako imamo u vidu da terapeut pri radu koristi celo telo ili pojedine delove, bilo za dejstvo ili kao oslonac, koristeći prste, dlanove, podlaktice, nadlaktice, laktove, pete, stopala, kolena, butine, leđa, grudi, glavu ili težinu celokupnog tela.

„Klijent masažu može primiti u četiri osnovne pozicije: ležeći na leđima, na boku, na stomaku ili sedeći. Za svaku poziciju postoji veliki broj zahvata, a u nekima se može uraditi i celokupan tretman. Većina klijenata promeniće sve četiri poze tokom tretmana. Međutim, nekim osobama jedna ili čak dve poze neće biti odgovarajuće. Na primer, ljudima sa hroničnim bolovima lumbalne regije često ne prija položaj na leđima, a osobe sa problematičnim vratnim predelom ili nadutim stomakom ne mogu dugo ležati na stomaku. Osim u sedećoj poziciji, rad se uvek odvija od stopala u pravcu vrata, a od njega dalje u pravcu šaka i glave.”

Cilj terapije je postizanje opšteg energetskog balansa što pomaže organizmu da se sam prirodno konsoliduje na svim nivoima i odbrani od raznovrsnih patogenih faktora. „Terapija uzrokuje širok spektar poboljšanja koje uzrokuje: porast vitalnosti, poboljšanje cirkulacije, funkcije unutrašnjih organa i žlezda sa unutrašnjim lučenjem, usklađivanje metabolizma, uravnoteženje nervno-mišićno-koštanog sistema, uklanjanje toksina iz organizma, oslobađanje od stresa, mentalni mir i emotivni balans”, kaže Jelena i dodaje da koncept Thai masaže idealno odgovara osobama koje većinu dana provode u sedećem položaju i pate od bolova u leđima i vratu, a takođe i pojedincima koji se bave sportom, borilačkim veštinama ili plesom, kod kojih terapija harmonizuje zglobno-mišićni sistem i znatno povećava gipkost.

„Izrazito povoljno reaguju i ljudi u trećem dobu i osobe u programima rehabilitacije kod kojih terapija efektno otklanja blokade nastale usled degeneracije ili povreda. Kako se kompletan tretman može izvesti u bočnom položaju klijenta, terapija je nezamenljiva tokom trudnoće. Treba naglasiti da je, uz sve ove koristi koje donosi, najuspešnija upravo u osnovnoj dobrobiti, a to su mentalna i emotivna harmonija.”