Stani i razmisli

Cilj svakog roditeljstva jesu zdrava, pametna, pristojna i uspešna deca. A da bi to postigli, roditeljima su potrebna tek dva pomoćna sredstva: ljubav i autoritet. Tako tvrde Steve i Shaaron Biddulph, autori knjige Nove tajne srećne dece. Zato se njihov savet roditeljima zove autoritativna ljubav. Polaze od toga da su deci tokom odrastanja podjednako potrebni roditeljska ljubav i autoritet. Drugim rečima, posle ljubavi za decu ne postoji ništa važnije od discipline, ali ne one čelične. Autoritativna ljubav počiva na dva pravila. Prvo je „stani i razmisli“, a drugo „suoči se s problemom i reši ga“. Ta metoda isključuje fizičko kažnjavanje i bol, pa deca neće biti u strahu od roditelja niti će oni u njima izazivati osećaj krivice i srama. Tako će se naučiti da razmisle o problemu i sami shvate gde su pogrešili.

Da umesto ne

„Kao roditelju, zadatak vam je da igrate mnoge uloge u detetovom životu: učitelja, prijatelja u igri i savetnika. Interesovanje koje pokazujete podsticaj je detetu u početku života“, kaže Miriam Stoppard, autorka knjige Razvoj vašeg deteta. Ako ga nečemu podučavate, pokažite mu to tako što ćete ustati i učiniti nešto pred njim ili zajedno s njim. Ne oslanjajte se samo na zapovedanje i davanje uputstava. Za decu, naročito malu, nužno je mnogo puta nešto ponoviti. Izražavajte se na pozitivan način. Umesto da kažete nemoj udariti psa, radije recite da, to je lep pas, hajde da se s njim poigramo. Neke stvari moraju biti zabranjene. Recite ne kad dete sebe dovodi u opasnost ili kad svojim postupcima može da izazove štetu. Čak i kad kažete ne, to ne mora biti direktan sukob. Odvratite mu pažnju nečim zanimljivijim.
PageBreak

Srećno dete
Shutterstock Srećno dete 2

Mali genijalci

U različitoj životnoj dobi deca najbolje uče iz kreativnih igara. U knjizi Probudite genijalca u svom detetu Ken Adams objašnjava roditeljima šta u kojoj dobi mogu očekivati od svog deteta i kojim će igrama i aktivnostima najlakše podstaći njegovu

kreativnost i potencijale. Predškolci su po prirodi kreativni i vole da eksperimentišu, a samo uz pomoć iskustva mogu da nauče da planiraju i razvijaju veštine. Različitim aktivnostima roditelji mogu podstaći mališana da razvija svoje talente. U toj dobi najviše će ih zanimati crtanje, bojenje, slikanje, izrezivanje, kolaž, modeliranje, gradnja, igranje uloga i izmišljenih igara, kao i zbirke sličica, kamenčića, suvog cveća, razglednica. Takav album može se iskoristiti za širenje tema za razgovor, detetovog rečnika i otkrivanje njegovih interesovanja.

Naučite svoje dete kako da razmišlja

U okruženju gde je sve više saznanja unapred dato (kroz različite tehnologije i naučni progres), sve se manje očekuje da neko ume da misli svojom glavom. Razmišljanje tako sve više postaje potcenjena i pomalo zaboravljena kategorija. Edward de Bono već decenijama podučava kako da na najbolji način koristimo svoje potencijale. Ova knjiga nudi niz vežbi i metoda za učenje razmišljanja, a same vežbe su ne samo edukativne (i za decu i za odrasle) već i veoma zabavne. Uz knjigu Naučite svoje dete kako da razmišlja možete dodatno učvrstiti svoje međusobne veze sa detetom, stvoriti zajednički šifrovani jezik, još kvalitetnije provoditi vreme. Zaista, postoji li išta važnije što možete pružiti svojoj deci od umeća razmišljanja? Kada jednom to nauči, dete je steklo ogromno bogatstvo. Uspevaće da donosi ispravne odluke, pravilne izbore, imaće inicijativu i kreativnost i biće mentalno, zauvek mlado.

Deca su iz raja

Dr John Gray svojevremeno se proslavio knjigom Muškarci su sa Marsa, žene sa Venere. Sada, međutim, u toplo i jednostavno napisanoj knjizi o deci potvrđuje da je sa razlogom proglašen jednim od najvećih stručnjaka ne samo u oblasti međuljudskih odnosa već i u razvojnoj psihologiji dece. On nas podseća i objašnjava da zlatna pravila pozitivnog vaspitavanja kao što su: detetu treba dopustiti da pravi greške, da pruži otpor, da iskazuje svoja negativna osećanja… pomažu detetu da odrasta sa više samopouzdanja i sigurnosti. „Nove veštine za zadržavanje kontrole“, „Nove veštine u ostvarivanju saradnje“, „Upotreba pet poruka“… samo su neka od poglavlja koja će roditelji, kada ih jednom pročitaju, usvojiti zauvek. Ako se pridržavate tih pravila, vaš međusobni odnos sa detetom biće protkan razumevanjem i poverenjem.