Uvek treba čitati etikete na prehrambenim proizvodima pre nego što se odlučimo za kupovinu, a posebno je dobro obratiti pažnju ukoliko je u pitanju neki od sledećih pet slučajeva.

1. Veštački zaslađivači.

U najvećem broju slučajeva, ukoliko na pakovanju pročitate kako je sadržaj "bez šećera", šećer je zapravo zamenjen veštačkim zaslađivačem. Prema izveštaju Svetske asocijacije za šećer koja se zalaže za upotrebu šećera u zdravoj ishrani, veštačke zamene su hemijski proizvodi te bi znatno bolje i zdravije rešenje bilo jednostavno jesti prirodni šećer. Ono što svakako možemo zaključiti je da ukoliko želite da izbegnete šećer, a i zaslađivač, treba da potražite proizvod koji je baš tako i označen.

2. Zamena za šećer.

Aspartam, kalijum acesulfam (acesulfam K), sukraloza, saharin i neotam - ovo su zamene za šećer na koje treba obratiti pažnju. Oni se često kriju na etiketi produkta obeleženog naznakom "bez šećera".

Post od šećera: da li treba izbegavati zamene za šećer...

Oni veoma dobro imitiraju šećer, njegov ukus, a mogu da lako izazovu loše navike u ishrani tako da telo traži sve više šećera.

3. Dijetalni proizvodi "bez šećera": da ili ne?

Svi oni koji žele da izgube višak kilograma trebalo bi da se drže ishrane sa smanjenom količinom masti i šećera, ali i da znaju da namirnice obeležene kao proizvod "bez šećera" nipošto nisu dobra zamena za zdrav obrok. Naprotiv, etiketa "bez šećera" često ohrabruje ljude da konzumiraju velike količine takvih namirnica a time samo dodaju kilograme, nikako ih ne gube.

4. Opasnost česte potrošnje.

Prevelik unos namirnica koje sadrže veštačke zaslađivače povećava rizik od oboljenja poput: dijabetesa (tip 2), metaboličkog sindroma (sindrom insulinske rezistencije), i kardiovaskularnih bolesti.

Pet neprijatnih istina o šećeru...

Namirnice s veštačkim zaslađivačima mogu takođe biti i okidač gojaznosti.

5. Sinonimi.

Kompanije nekada maskiraju istinu koristeći veoma vešto odabrane sinonime, poput "bez viška šećera" ili "bez dodatih šećera"... Svakako, to nisu etikete zdravih namirnica.

Najbolji pristup bi bio da pri kupovini obratimo pažnju na to da li su iz proizvoda u potpunosti eliminani kako beli šećer tako i hemijski napravljeni zaslađivači.