Starenje nužno ne mora biti povezano sa hronološkim dobom iako telo počinje stariti nakon 35 godine. Da li ćemo ubrzati ili usporiti starenje, zavisi od nas samih i kako se odnosimo prema svome telu. Današnji način života nije nam neki saveznik u usporavanju procesa starenja, ali joga itekako jeste! Kako?

Podmlađivanjem!

Hronološko doba je kalendarska doba, odnosno doba rođendana svake godine. Biološko doba je doba koje telo oseća. Današnjim načinom života ta dva doba su u neravnoteži jer čovek od 40 godina, zahvaljujući stresu i nezdravom načinu života ima telo koje se oseća kao da ima 50 godina.

Joga nam omogućava da se biološko i hronološka doba izujednače ili čak da se telo počinje osećati mlađe od svog poslednjeg rođendana!

Ukatko, par primera kako joga usporava starenje:

  • jogijske vežbe rezultiraju nizom pozitivnih efekata na cirkulaciju i rad srca, a to je najbolja prevencija visokog i niskog pritiska, koji su jedni od najvećeg problema u starosti
  • jogom se aktiviraju i jačaju svi mišići , a posebno stabilizatori kičme, koji imaju ulogu sprečavanja nastanak kifoze
  • joga podstiče pravilno disanje, a samim tim aktivaciju celog grudnog koša i maksimalnu iskoristivost alveola u plućima
  • različitošću svojih pokreta jogijske vežbe održavaju telo vitkim i razgibanim

Kako biste se osećali mlado, čak i u starijim danima, naročitop je važno da je vaša kičma fleksibilna. Osim toga, nužno je imati jake i zdrave kosti i dobre zglobove. Ako i vi želite izgledati mladoliko, savetujemo vam da obavezno upišete kurs joge.

Naime, joga osim što pozitivno utiče na fizički izgled pojedinca, zahvaljujući svojim tehnikama disanja ona ima i dodatne prednosti na celokupni organizam kao što su smirivanje i opuštanje uma, ublažvanje simptoma stresa, uspostavljanje mentalne ravnoteže i sl. A upravo to je ono što sprečava starenje.

PageBreak

Podmladite celo telo iznutra i spolja: evo kako joga odlaže proces starenja
Foto: Shutterstock podmladite-celo-telo-iznutra-i-spolja-evo-kako-joga-odlaze-proces-starenja

Joga za starije

Joga ne samo da ublažava simptomestarenja nego je i namenjena starijim ljudima.

Jedna od najvažnijih stvari o jogi odnosi se na činjenicu da je može praktikovati populacija raznog životnog doba; od osnovnoškolaca do baka i dedova. Ne trebate ni sumnjati u to da oni stariji ne mogu izvoditi određene joga položaje. Naprotiv, oni uživaju u vežbanju joge jednako kao i bilo koja druga mlada osoba, a ono što je još bolje, donose puno više prednosti na svoje telo i organizam.

Da li je joga prikladna za starije?

U većini slučajeva stariji ljudi mogu se baviti jogom. Neki jedva dočekaju da odu u penziju, kako bi se napokon u poptunosti mogli posvetiti stvarima koje vole, kao što je na primer joga. Joga ne samo da pomaže u održavanju zdravog tela i duha nego se i uspostavljaju osećaji zajedništva i pripadnosti sa grupom istomišljenika i zaljubljenika u jogu.

Prednosti joge za starije osobe

Prednosti joge za starije osobe u principu su slične onima za celu populaciju. Dakle, poboljšanje ravnoteže i stabilnosti, istezanje i jačanje mišića ruku, nogu i leđa, povećavanje kapaciteta pluća, ublažavanje simptoma stresa, depresije i anksioznosti, pridonosi boljem spavanju i sl.

Ostale prednosti joge na organizam:

Zadržava mladoliki izgeld: joga vam pomaže da se osećate i da izgeldate mlađe. Vežbanjem joge smanjujete i ublažavate simptome stresa. Duboko disanje poboljšava cirkulaciju krvi što dovodi do zdrave i sjajne kože i mladalačkog izgleda.

Ublažava bol: zbog širokog raspona vežbi i pokreta, joga obuhvata sve mišićne grupe. Redovnim vžbanjem joge istežu se, jačaju i toniraju mišići ruku,nogu, leđa, zadnjice i sl. Samim tim smanjuje se mogućnost povreda, padova i lomova, a to je naročito važno kod starijih ljudi. Bavljenje jogom ublažava bolove u zglobovima i leđima te simptome išijasa i artritisa.

Podstiče mentalne funckije: vežbanje joge podstiče bolju cirkulaciju, što znači bolje obezbeđivanje organizma hranjivim materijama, a samim tim i bolje funkcionisanje mozga. Određenim joga položajima postiže se ravnoteža između leve i desne hemisfere mozga.

Izvor: Svet joge