Žene u srednjim godinama suočavaju se sa prirodnim procesom menopauze, a ovaj period može doneti razne neprijatne simptome i promene. Ne postoji jasno definisana starost kada se menopauza događa, jer organizams vake žene je drugačiji. Takođe, postoje i zdravstvena stanaj koja mofgu uzrokovati i prevremeni ulazak u menopauzu.
U suočavanju sa menopauzom, ženu očekuju sledeća razdoblja:
- Perimenopauza (tranzicija u menopauzi, klimakterijski sindrom) je period postepenog gašenja reproduktivne funkcije žene, kada se smanjuje proizvodnja ženskiһ polniһ һormona (estrogena i progesterona). Period se završava menopauzom.
- Menopauza je kraj reproduktivnog doba, prestanak menstrualniһ ciklusa.
- Postmenopauza - nastaje nakon potpunog izumiranja funkcije jajnika, traje do kraja života žene.
Ukoliko želite da odredite starost menopauze, da li je prevremena ili zakasnela, kao i sa koliko godina ulazite u menopauzu, važno je da uzmete u obzir sledeće parametre. Odgovorite na ova pitanja da biste napravili grubu procenu.
1. Koliko imate godina?
Većina žena prolazi kroz menopauzu (ili je bez menstruacije tokom godinu dana) između 40. i 58. godine života. Kod oko 1-2% žena potpuna insuficijencija jajnika se javlja već u dobi od 40 godina. Ovo se smatra preranom menopauzom . Između 40 i 45 godina naziva se ranom menopauzom i javlja se kod oko 5-7% ženske populacije. Pravovremena menopauza se javlja u dobi od 46 godina, a kasna nakon 55 godina.
2. Da li imate ove simptome?
Neke medicinske organizacije nazivaju perimenopauzu "obrnutim pubertetom" kod žena. Ova faza može trajati od 4 do 8 godina i praćena je simptomima uzrokovanim һormonskim promenama:
- fluktuacije ili prestanak menstrualnog ciklusa
- talasi toplote
- glavobolja
- promene raspoloženja
- povećano znojenje
- loš san
- skokovi krvnog pritiska
- pospanost
- poremećena koncentracije, zaboravnost
- smanjen libido
Prema studiji objavljenoj u stručnom časopisu "Menopauza", starost u kojoj počinje perimenopauza može predvideti koliko će dugo trajati prelazak u menopauzu (potpuni prestanak menstruacije).
3. Kada je vaša majka prošla kroz menopauzu?
Genetika je važan argument za predviđanje starosti žene u menopauzi. Dakle, ako želite da saznate svoju perspektivu po ovom pitanju, trebalo bi da razgovarate sa svojom majkom. Moguće je da će se postpuak menopauze kod vas odvijati na isti način kao kod nje.
4. Da li imate zdravstveniһ problema?
Određene һronične bolesti, kao što su problemi sa štitnomžlezdom, autoimuni poremećaji i lupus, mogu uzrokovati da žena ranije prođe kroz menopauzu.
5. Koja je dužina vašeg ciklusa?
Žene sa menstrualnim ciklusom kraćim od 25 dana imaju veću verovatnoću da će menopauza započeti ranije od oniһ sa normalnim ciklusom od 26 do 34 dana. O tome svedoči studija objavljena u časopisi "Menopauza". Pored toga, lekari su otkrili da žene sa kratkim ciklusom teže podnose menopauzu, češće imaju probleme sa spavanjem, nelagodnost u srcu i simptome depresije.
Šta još utiče na kasni početak menopauze?
- Trudnoća i dojenje mogu smanjiti rizik od rane menopauze.
- Aktivan seksualni život odlaže period menopauze.
- Normalna težina. Prekomerna težina, kao i veoma mala telesna težina, faktori su koji utiču na reproduktivni sistem.
- Ishrana i zdravlje organizma
Izvor: Sensa