"Toliko je bilo stvari u životu kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živeti." - Ivo Andrić

Strah od nepoznatog može u životu da nas spreči da doživimo neke veličanstvene stvari, a može i da nas drži u situaciji i okruženju koje nam nanosi bol. Na primer - ostajete na poslu koji ne volite samo jer se plašite da napravite taj odlučujući korak van, jer se plašite neuspeha. Isto tako desi vam se da propustite priliku da otputujete negde gde možete da doživite nezaboravno iskustvo samo jer vrlo malo o toj zemlji znate.

Čarobne reči: promenite način na koji reagujete na svet...

Zastanite. Razmislite. Mogućnost da vam se pre sutra desi neka saobraćajna nesreća nego danas, nije realna. Rizik da vam se dogodi nešto loše nije veći sledeće nedelje nego što je ove. S druge strane, šanse da vam se desi nešto spektakularno sledećeg meseca su jednako velike kao i u ovom. Pa zašto smo onda uplašeni?

Zašto je neznanje o nečemu toliko zastrašujuće? Zen bloger velike popularnosti Leo Babauta smatra da nije "neznanje" ili "nepoznato" problem već mogućnost da ono što usledi nakon promene može da bude bolno, da donese patnju ili određeni gubitak. A taj bol nije fizički, to je samo bol od promene ili gubitka - našeg iskoraka iz poznate zone, u kojoj se osećamo sigurno. Leo Babauta nas savetuje kako da budemo opušteni u promeni i kako da se suočimo s novinama u našem životu šta god one donosile.

Probajte  nešto novo, ali malo i sigurno. Novi momenti u životu mogu da nam se učine zastrašujućim jer se plašimo da nećemo uspeti i da ćemo se samo obrukati. Međutim, ukoliko je to nešto "sitno" - balansiranje na konopcu koji je postavljen blizu tla ili slušanje nekog internet kanala za učenje jezika - onda to uopšte nije nimalo opasno i nema rizika da ćemo se stvarno povrediti.

Promenite svoj život: 20 stvari koje moramo pustiti kako bi živeli srećno i zadovoljno...

Što više budemo činili ovakve slične "male" i nezastrašujuće korake, shvatićemo da nove stvari nisu bolne i ojačanjemo samopouzdanje i spremnost da probamo još nešto novo.

PageBreak

Čudo promene

Na "uprskane" stvari, ne gledajte kao na bolni neuspeh. Kada probamo nove stvari, biće bezbroj prilika kada ćemo napraviti grešku, uraditi nešto naopako, razočarati se...

U tim momentima imamo običaj da na grešku gledamo negativno, kao na nešto bolno. Umesto toga, pokušajte da na greške gledate pozitivno - kao na situaciju iz koje ćete naučiti nove stvari, odrasti i očeličiti se.

Da li je moja promena završena...

Vidite priliku i čudesnost u promeni. Promena može da vas "odvuče" iz sigurne, komforne luke a isto tako da znači i gubitak nečega ili nekoga.

Međutim, ona je i znatno više - prilika da se upoznate s nečim novim i izuzetnim, mogućnost da istražite i naučite kao i da upoznate nove ljude i obogatite svoj duh. Kada se promena desi, potražite vrata čuda koja se u njoj kriju i samo zakoračite u novi svet... Zapitajte se šta bi u najgorem slučaju moglo da vam se desi? Ukoliko zakoračite u neki nepoznat prostor, izađete iz svog sigurnog okruženja - to može da bude malo zastrašujuće, ali ako zamislite šta bi moglo u najgorem slučaju da vam se desi, uglavnom shvatite da ne može ništa strašno.

U čemu grešimo kad menjamo navike: 6 saveta za lakšu promenu...

Na primer, zamislite da danas izgubite sve svoje stvari u naletu razorne nepogode, koliko bi to bilo loše? Šta biste tada uradili? Koje mogućnosti bi vam takva situacija donela?

Kada se nešto novo desi, nešto što ne znate, uglavnom se na to gleda kao na nešto loše. Ali nije li moguće da u to unesemo i jedan ton zabave? Ukoliko nešto ne znamo, mi smo slobodni, naše mogućnosti nemaju granice. Možemo da stvorimo nova pravila, nov identitet i novo okruženje. To može da bude krajnje zanimljivo i radosno.

Priredila: Ana Dodig