Da li se i vama dogodi da vas u trenutku obuzme neki nemir, napetost, neobjašnjiva i laka uznemirenost koju ne umete da objasnite, neuhvatljiva i lagana poput pera? Dok plešete ili trčite, radite nešto što volite i što vas uglavnom relaksira..., dogodi se da osetite kako vas nešto "steže" i brine. Da li se uhvatite ukoštac s tom težinom? Da li prekinete s onim u čemu ste do tog časa uživali?

Popularni zen bloger Leo Babauta ne radi tako. Opisujući slične senzacije, on kaže kako je odlučio da se ipak prepusti tom osećaju koji ga je uznemiravao pred meditaciju. I, dogodilo se da se ta napetost razrešila sama od sebe, čak i nezavisno od meditacije. Vođen tvrdnjom Lisse Rankin, inače doktora integrativne medicine, da je naše mentalno, spiritualno zdravlje bitnije od fizičkog stanja, Leo je pažljivo razmotrio sve korake koji su mu u relaksaciji pomogli. Po Lissinim rečima, koren stresa leži u našem odnosu prema svemu - poslu, odnosima, dnevnim aktivnostima... Pri tome, iako možemo da se relaksiramo na bezbroj načina - meditacijom, jogom, masažom, prijateljskim razgovorom - nijedna stvar ne može naš um da opusti više od momenta kada naš um problemu priđe s relaksirajućim stavom.

Po Leovom mišljenju, svako može da nauči da otpusti "težinu", bitno je samo nekoliko stavki:

Uočiti težinu.

Obratite pažnju na svoje telo i um dok obavljate neku aktivnost. Ukoliko uočite neku težinu, na pola ste puta da je rešite.

Zamislite da ona nestaje.

Samo zažmurite i zamislite kako težina vas napušta i odlazi u vazduh, raspada se na nekoliko čestica...,nestaje. Ova vizualizacija često može da pomogne.

Od težine do lakoće.

Kada osetite težinu, zastanite na moment i stegnite čvrsto svoje pesnice. A potom ih pustite. Ponovite to sa vilicom. Ramenima. Glavom.

Dišite.

Udahnite duboko. Držite pažnju tokom uzimanja daha. Zadržite dah na pet sekundi, pa ga pustite na pet minuta i tako po nekoliko puta.

Osmehujte se.

Jer osmeh utiče i transformiše sve. Sa osmehom, svaku aktivnost obavljaćete bolje i sa manje stresa.