Sve sam izdržao za tebe“, „Nećeš uspeti“, „Zašto to uvek radiš“ to su rečenice koje uglavnom dobijamo od toksičnih ljudikoji nas okružuju. Problem nastaje, kada nam takve reči upućuje bliska osoba, a pogotovo roditelj. Što može ostaviti trajne posledice na psihu i može negativno da utiče na donošenje odluka u budućnosti.

Dete od ranog detinjstva može postati žrtva toksičnog odnosa sa svojom majkom. Stručnjaci iz domena psihologije sa sajta The Symbol nam otkrivaju kako da se nosimo sa pritiskom roditelja i ko su majke-žrtve i majke-kritičari.

Problem nedostatka bezuslovne majčinske ljubavi

Bezuslovna majčinska ljubav je topla, puna smirenosti, prihvatanja i podrške. Vrlo često psiholozi upoređuju majčinsku ljubav sa napunjenom baterijom. Devojčica ili dečak koji su to dobili u detinjstvu mnogo lakše prolaze kroz život, veruju u sebe i lakše se nose sa teškoćama.

Ovo su 3 glavna modela ponašanja toksičnih majki, koje svoju decu podvrgavaju svesnom ili nesvesnom pritisku.

Kritična majka

Takve majke često vrše pritisak na dete, stvarajući mu komplekse, sa rečenicama: „nizak si“ ili „imaš veliki nos“. Kako njeno dete odrasta, postaje sebi najoštriji kritičar: stalno sumnja u sebe i oseća se nezadovoljno. Takva deca imaju probleme u partnerskim odnosima i drugim životnim sferama. Koliko god da su lepi, harizmatični i talentovani, uvek će sebe omalovažavati, misliće da nisu dovoljno vredni i da ne zaslužuju ljubav i dobre stvari.

Majka koja ponižava

Deca koja su odrasla uz majku koja ih stalno sramoti tokom života postaju uglavnom mazohisti. Spolja izgledaju snažno, a ustvari se konstantno nalaze u toksičnim i disfunkcionalnim odnosima, u kojima trpe razne vidove poniženja.

Ovo je veoma agresivan oblik odnosa. Takve majke često mogu da vrše pritisak na dete ne direktno, već indirektno, na primer, govoreći: „Ono što želiš je odvratno. Ono što voliš je odvratno." U takvim vezama nema seksualnog vaspitanja zato što se smatra sramotnom temom, nema iskrene, zdrave komunikacije, što onda rezultira daljim problemima u razvijanju ličnosti i njenih odnosa sa drugima.

Majka žrtva

Govorimo o nesrećnoj majci koja je mnogo izdržala zarad svoje dece. „Živela sam za tebe i tvog oca“, „Mnogo sam se stvari odrekla zbog tebe“. Majka možda neće reći ništa direktno detetu, ali će to pokazati svojim ponašanjem. Zapravo, takvi roditelji sami sebi upropaštavaju život pred decom, na primer, ako stalno trpe psihičko ili fizičko nasilje.

Kada deca takvih majki porastu, počinju da osećaju krivicu i stide se da budu srećni. Njihove tipične reči su: „Želim da idem na odmor, ali znam da mi mama nije dobro, osećam grižu savesti da odmaram dok se ona muči." Drugi scenario je kopiranje takvog modela. 

Saznajte kako emocionalne rane iz detinjstva utiču kasnije na odabir partnera.

BONUS VIDEO:

Marija Milenković, dečiji psihoterapeut je skrenula pažnju na bitnost mentalnog sklopa i snage Kurir televizija

 Izvor: Sensa/A.S.