Suočavanje sa uvredama nije prijatno, ali možete mnogo toga da promenite svojim odgovorom i reakcijom na njih. Psihologija nudi suptilne načine da ućutkate nekoga ko vas vređa, a da ne izgubite hladnokrvnost ili ne spustite se na niži nivo.
Pred vama je 7 načina da se nosite sa uvredama dostojanstveno i održite svoju moć.
1. Ostanite mirni i kontrolišite svoju reakciju
Kada vas neko uvredi, obično osećate bes ili želju da odmah odgovorite. Međutim, treba da znate da je vaša emotivna reakcija često ono što osoba koja vas vređa traži. Pokušajte da ostanete mirni i racionalni jer će vam to pomoći da kontrolišete situaciju i razoružate nasilnika. Kada ne dobije željenu reakciju, reči gube dejstvo. Zato je važno da odgovorite mirnim, ali jasnim tonom jer time šaljete jasnu poruku da njegova uvreda nije vredna vaše energije.
2. Koristite humor
Jedan od najboljih načina da se nosite sa uvredama jeste da ih pretvorite u šalu. Humor popravlja raspoloženje i pokazuje da ste dovoljno samouvereni da uvredu ne shvatite ozbiljno. Štaviše, to iznenađuje uvreditelja jer očekuje bes, a ne smeh. Na primer, kada na sastanku dobijete omalovažavajući komentar, umesto da se branite, jednostavno odgovorite šalom. Ovo će izazvati smeh i prekinuti napetost.
3. Zamolite ga da ponovi ono što je rekao
Jednostavan, ali efikasan način da se nosite sa uvredama jeste da mirno zamolite osobu da ponovi ono što je rekla. To je primorava da se suoči sa svojim rečima i njihovim uticajem. Mnogo puta ljudi nepromišljeno vređaju.
Kada ih zamolite da ponove ono što je rečeno, možda će shvatiti koliko je njihov komentar bio nepristojan. Ovakav pristup vraća fokus na njih, što im može izazvati nelagodu, pa će često početi da oklevaju ili nespretno poriču svoje reči. Ovo će vam omogućiti da preuzmete kontrolu nad situacijom.
4. Odgovorite komplimentom
Jedan od najiznenađujućih načina da se nosite sa uvredama jeste da odgovorite ljubazno.
Na primer, ako neko da sarkastičan komentar o tome kako ste obučeni, možete da odgovorite komplimentom. To ne samo da će pokazati vaše samopouzdanje, već i suptilno razotkriti njihovu grubost bez direktnog sukoba.
5. Mirno priznajte njihovu frustraciju
Obično se uvrede ne odnose na vas, već na frustracije druge osobe. Kada priznate njihova osećanja, a da ne prihvatite njihovu uvredu, možete ublažiti situaciju empatijom.
Na primer, ako vam neko kaže da nikada ništa ne radite kako treba, možete mirno da odgovorite da izgleda kao da se oseća frustrirano i da ga pitate kako mu možete pomoći. Ovaj pristup ne opravdava njihovo ponašanje, ali pokazuje spremnost da se prevaziđe konflikt i fokusira na stvarne probleme.
6. Vratite pažnju na njih pitanjem
Jedan efikasan način da se nosite sa uvredama jeste da preusmerite razgovor nazad na osobu koja vas je napala. Jednostavnim pitanjima poput "Zašto ste to rekli?" ili "Šta tačno mislite pod tim?“ nateraćete ih da objasne svoje reči. To često otkriva njihovu nesigurnost ili nebitnost njihovih izjava. Ovaj pristup pomera fokus na njihovo ponašanje i može učiniti da se osećaju neprijatno. To preuzima kontrolu nad situacijom bez nepristojnosti.
7. Zapamtite da vas njihove reči ne definišu
Reči nekoga ko vas vređa nemaju moć dok im je ne daš. Uvrede su odraz njihovih misli, nesigurnosti ili želje da vas dovedu u loše raspoloženje, a ne vaše pravo ja ili vrednost. Kada znate svoju vrednost, negativni komentari više ne utiču na vaše samopoštovanje.
BONUS VIDEO:
Sensa.metropolitan.si/Sensa/Z.A.
Šta znači poslednji broj vaše godine rođenja? 6 je vatra i traži avanturu, a 0 vazduh snažnog karaktera
5 vežbi oslobađa stresa za 2 minuta: Psiholozi kažu da su slova, brojevi i boje odlični saveznici
Kako da prestanete da krivite roditelje za svoje neuspehe? U 3 koraka možete da oprostite i njima i sebi
Šta podsvest želi da vam kaže? Prvo što vidite otkriva da li vam je potreban partner, prijatelj ili znanje
Od 6. februara ova 3 znaka gaze sve pred sobom: Ne znaju šta je neuspeh, teška vremena ostavljaju u prošlosti