Kada je neko intelektualno nadaren i ima visok IQ, to se obično posmatra kao blagoslov. Međutim, mozak nadarenih ljudi takođe može uzrokovati i specifična ponašanja koja okolini mogu da izgledaju čudno i čak problematično. Koeficijent inteligencije od 130 ili više može značiti da je neko veoma osteljiv.
Preterana osetljivost svojstvena ljudima s visokim koeficijentom inteligencije može se manifestovati kroz emocionalnu, intelektualnu, psihomotornu i senzualnu osetljivost.
Da li poznajete dete, učenika ili nekog drugog ko je posebno pametan i sumnjate da je njegova mašta beskrajna (baš kao što je njegov mozak)? I verovatno ste u pravu.
Preteranu osetljivost ili razdražljivost otkrio je poznati poljski psihijatar Kazimir Dabrovski (1902–1980) kod intelektualno nadarenih ljudi. Svako sa koeficijentom inteligencije od 130 ili više, sugeriše njegovo istraživanje, može imati bar jednu od pet preosetljivosti – emocionalnu, imaginarnu, intelektualnu, psihomotornu i senzualnu - pri čemu većina ima od dva do pet, iako se razlikuju po dominaciji, piše psychologytoday.com.
Osobine preosetljivih
Koje osobine donosi preterana osetljivosti i šta karakteriše osobu koja je ima:
- sanjarenje
- teškoće sa fokusiranjem kada je dosadno
- nesklonost prema zadacima koji ne uključuju kreativnost
- snovi koji se ponavljaju
- imaginarni prijatelji ili svetovi
- visoka kreativnost
- oštra sposobnost vizuelizacije
- sposobnost pripovedanja
- veoma aktivna mašta
Ove osobine mogu pomoći nastavnicima i roditeljima da uoče darovitost koja inače može biti maskirana problemima kao što su izazovi u učenju, siromaštvo ili neuspeh. Stručnjaci za darovitost Suzan Vajnbrener i Dina Bruls (2012) primećuju da se "preterana osetljivost smatra markerom darovitosti, što je jedna od mnogih stvari na koje treba obratiti pažnju kada se identifikuje darovito dete“.
Ipak, premalo ljudi, čak i u oblasti obrazovanja, zna šta je to preterana razdražljivost i raznolikost načina na koje se ona manifestuje u umovima i ponašanju sjajnih ljudi.
Strategije koje olakšavaju preosetljivost
Kada učenik ili dete imaju preteranu osetljivost, neko ko ih vodi može primeniti određene strategije da bi učeniku olakšao razmišljanje, ponašanje i rezultate:
- Treba ohrabriti dete da predloži nekonvencionalan, jedinstven način na koji može da izvrši zadatak, kao što je crtanje ilustracija literarnih komponenti umesto lepljenja slika.
- Ako se mladi muče sa sanjarenjem umesto da se fokusiraju na zadatke učenja, nefokusirano crtanje može pomoći da ostanu pažljivi.
- Treba pitati učenika za predloge o tome kako se rutine u času mogu učiniti zanimljivijim ili zabavnijim.
- Zadaci za ostljive učenike treba da budu prilagođeni potrebi kako bi se obezbedila bar jedna opcija za angažovanje nečije mašte.
- Ako se mladi muče sa tradicionalnim sistemima organizacije (npr. sa neurednim rancem ili stolom), treba im pomoći im da razviju sisteme za organizovanje tih prostora na načine koji će im odgovarati.
Gorenavedene strategije takođe mogu pomoći imaginarnom učeniku ili detetu da vežbaju da kontrolišu intenzitet svoje osetljivosti, što dovodi do dugoročnog uspeha. Isprobajte strategije koje odgovaraju posebnim karakteristikama mladih.
BONUS VIDEO:
Dnevni horoskop za 8. februar 2025: Strelac se sprema za nešto veliko, Ribama se sviđa trenutno stanje
6 stvari nikada nisam prihvatila od muškarca, a to i vama savetujem: Kako sam naučila da ne pristajem na manje
3 vežbe za 3 minuta dnevno zatežu stomak i celo telo: Do proleća možete da budete fit od glave do pete
Šta vas čini drugačijim od drugih? Test otkriva da li ste oprezni ili nikome ne date da vam soli pamet
2 horoskopska znaka će zapamtiti 7. februar 2025: Očekuje ih neviđena sreća, kliknuće im na poslu i u ljubavi