Mnogi drevni narodi (Egipćani, Semiti) smatrali su da se proces razmišljanja ne odvija u mozgu, već u srcu. Savremeni čovek rođen na ovim područjima, mada često koristi izraz „slušati svoje srce“, čim je reč o razmišljanju, prebacuje pažnju na um, mozak ili glavu. Šta bi se desilo kada bismo zaista mislili svojim srcem? Da li bi to bio univerzalni jezik koji bismo svi razumeli ili bi nam jezici i dalje bili pomešani?
Osluškujući srce
Često možemo da čujemo ili pročitamo savete koji uzdižu glas srca do božanskih visina. Nažalost, podjednako često nailazimo na ljude koji koriste fraze tipa „Srce mi je reklo da je to prava stvar koju treba da uradim“ ili „Ja samo pratim svoje srce“, kako bi opravdali svoje sebične ili neetične ciljeve. Na isti način, srce vam uporno može govoriti da voli nekog ko mu ne uzvraća ljubavlju. „Slušajući srce“ možemo zaglibiti daleko od onog što bismo nazvali zadovoljnim ili srećnim životom. Opet, s druge strane, ignorišući svoja osećanja i ravnajući se isključivo prema razumu, postajemo kruti i emotivno izolovani. Gde nastaje zbrka?
Da bismo lakše razumeli šta se tu događa, možemo da zamislimo da imamo dva srca. Spoljašnje srce je ono koje reaguje na spoljašnji svet i stremi ka nedostižnom, i kome stalno treba pažnja, pohvala, potvrda ili zaštita. Unutrašnje srce je dublje i skrivenije, ono je „sedište duše“ i ako ga zalivamo pažnjom, uzvratiće nam plodovima topline i mira.
Ko koga vodi?
Spoljašnje srce vođeno je nezadovoljenim potrebama i zato je često impulsivno, sklono usponima i padovima, zanosima i teskobama. Zavisno je od tuđih pogleda i „svojeglavo je“, do njega ne dopire glas razuma. Zbog toga često možemo da čujemo ljude kako se žale: „Sve znam, ali ne mogu drugačije“ ili „Volim ga iako je grozan prema meni“.
Kada se „srce sluša“ mimo razuma, lako je zavarati se. Koliko god bili uvereni u čistotu svojih želja, ako se naše težnje ne ostvaruju već nas čine nesrećnima ili izolovanima, treba da budemo iskreni i priznamo sebi da zapravo sledimo neku nezadovoljenu potrebu. To priznanje je prvi glas razuma. Sledeći korak je otkrivanje onoga što leži u podlozi tog vezujućeg i iscrpljujućeg emocionalnog obrasca.
Unutrašnje srce je ono do kog stižemo uz pomoć razuma, a ne uprkos razumu. Ono je izvor našeg unutrašnjeg mira i ne možemo ga čuti ako um stalno brblja: „Jesam li bolja od nje?“, „Njemu je zapravo stalo, ali ga je strah da to pokaže“, „Imam trideset pet godina, a sama sam“ i slično. Um koji se vrti oko samopotvrđivanja u dosluhu je sa spoljašnjim srcem. Oni su deo iste šeme, zajedno stvaraju emotivno-mentalne uzorke, obrasce koji maskiraju naša autentična osecanja.
Tipičan mehanizam kojim se jača delovanje iz spoljašnjeg srca jeste stalno upoređivanje s drugima. Kada nam je u fokusu ono što nemamo (skup auto, zgodan partner, savršena linija i slično), onda ćemo to sa zavišću gledati kod drugih i tako samo jačati svoj osećaj nedovoljnosti. Iz te unutrašnje nedovoljnosti neko će potonuti u apatiju, a nekom će se probuditi želja za takmičenjem, pa će sve ono što mu nedostaje pokušati da stekne. Međutim, uvek ce biti onih koji su bolji, lepši, pametniji, bogatiji ili uspešniji od nas. Uvek će tu biti neko ili nešto što može da produbi naš osećaj nedovoljnosti.
Unutrašnje srce caruje (odnosno miruje) na dubljem nivou našeg bića i u saradnji je sa „tihim umom“. To ne znači da do njega možemo jedino ako uđemo u stanje nirvane ili tek kada zadovoljimo sve svoje „površne“ emocionalne potrebe. Do njega stižemo shvatajući obrasce koji su nas održavali u neprestanom ogledanju u očima drugih i privatajući da sve te brojne sabotirajuće misli nisu baš tako bitne. One ne opisuju naše biće, već „nešto“ u nama. One opisuju deo nas kome stalno nešto fali i treba. Literatura zasamopomoć taj „deo nas kome stalno nešto fali i treba“ naziva egom, mada je ego u zapadnoj psihoanalitickoj tradiciji, iz koje je taj izraz zapravo potekao, sasvim nešto drugo.
U zapadnoj misli, ego nije isto što i taština, sebičnost ili egoizam. To je psihološka struktura koju ima svako od nas i koja nam, između ostalog, omogućuje da imamo svest o sebi i kvalitetno testiramo realnost.
Osoba sa slabim egom je iz te druge perspektive osoba „slabog karaktera“, nestabilna, s malo samopouzdanja. A da bismo smogli hrabrosti da otvorimo svoje srce drugima, najpre moramo da imamo osnovno poštovanje prema sebi samima. Teško da ćemo moći da se otvorimo za ljubav ako nam nedostaje samopouzdanje.
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!