Hipokrat je detoksikaciju preporučivao za poboljšanje zdravlja, Platon je zahtevao od svojih učenika da mesec dana čiste organizam kako bi pripremili telo i duh za njegova podučavanja, a većina religija piše o postu kao načinu pročišćenja duha. Danas se za detoksikaciju odlučujemo kada se osećamo umorno i iscrpljeno, psihički i fizički, ali i kao deo rituala za lepšu, čistiju i sjajniju kožu.

Pravilno izveden detoksikacijski dan ili vikend može da bude prijatan i lep ritual pri kome se posvećujemo sebi, osluškujemo svoje unutrašnje signale i ugađamo sebi. Holistički lekari preporučuju redovnu detoksikaciju jednom nedeljno ili mesečno, a višednevne detoksikacijske kure jednom u svakom godišnjem dobu, posebno u proleće i jesen.

Nezavisno od doba ili razloga, kada se odlučite na detoks, pružite svom organizmu punu podršku. Pametnim odlukama omogućite mu da se što delotvornije i lakše pročisti jer naši organi su već izmoreni od neprestane borbe sa spoljnim zagađenjima, lošim navikama u ishrani i porocima, a detoksikacijom ih dodatno opteretimo. Tada organizam pokušava da izluči veću količinu toksina koja se odjednom oslobađa.

U tom procesu najveću ulogu imaju jetra, debelo crevo i bubrezi. Da bi detoksikacijski režim zaista bio delotvoran, potrebno je ta tri organa podržati u radu konzumacijom pravih hranljivih sastojaka. Poslovnim rečnikom, kada je reč o zadatku detoksikacije, jetra predstavlja izvršni odbor ili direktora. Ona je glavna u filtraciji toksina, iako se prva faza detoksikacije odvija u sistemu za varenje, gde se radnici u debelom crevu prvo pobrinu za izbacivanje većine otpadnih materija iz organizma. Sve te organe, naravno, povezuje krvotok, koji kao dostavljač prenosi kiseonik i nutrijente, ali i toksine do jetre na kontrolu - detoksikaciju. Pritom je važno ne samo da organi pravilno funkcionišu nego da je krv zdrava, tj. da ima optimalan alkalni pH (između 7,3 i 7,5).

Zamislite krvotok kao odvodnu cev sudopere u koju se više puta dnevno sliju i u kojoj se talože ostaci hrane, sužavajući prolaz kojim putuju otpadne vode. Isto tako sloj bakterija i toksina zagađuje naš krvotok koji osmozom, kroz zidove creva, može propustiti toksine da kruže celim telom. Povećanje toksina u krvi, uz obilnu konzumaciju nikotina, alkohola, kofeina ili šećera, može poremetiti pH krvi. Dovitljivi organizam tada pomaže sam sebi crpeći kalcijum iz kostiju kako bi pH krvi ostao alkalan, što vremenom može da ošteti kosti i uzrokuje osteoporozu. Ali alkalnost krvi možete jednostavno održati alkalnim namirnicama.

O top alkalnim namirnicama možete više pročitati ovde.

PageBreak

Detoksikacija organizma za bistriji um i lepši izgled
Foto: Profimedia detoksikacija_organizma_za_bistriji_um_i_lepsi_izgled

Lagani post za bolju detoksikaciju

U istraživanju objavljenom u publikaciji American Journal of Clinical Nutrition utvrđeno je da povećano konzumiranje alkalnog voća i povrća, na primer jabuke ili blitve, može smanjiti kiselost krvi i uveliko pomoći organizmu prilikom detoksikacije. Kada toksini putem krvi stignu u jetru, organizam se prihvata novog izazova. Jetri su potrebni saradnici da bi filtrirala sve neželjene supstance pretvarajući ih u manje opasne molekule rastvorive u vodi, koji mogu da se eliminišu iz organizma putem bubrega (mokraćom) ili creva (fekalijama).

Saradnici koji jetri u tome pomažu jesu vitamini grupe B i flavonoidi kao i glutamin, moćan antioksidans koji proizvodi telo. Zato je tokom detoksikacije, da bismo što manje dodatno opteretili jetru, važno izbegavati alkohol, nikotin, kofein, veštačke boje i aditive i stresne situacije. Ako jetri ne osigurate potrebne nutrijente za uspešnu detoksikaciju, ona neće imati drugog izbora nego da štetne materije vrati u krvotok. To će pak opteretiti organizam na drugim poljima; bubrezi će pokušati da kompenzuju štetu ili će koža putem znojnih žlezda pokušati da izluči toksine kroz znoj. Takvo izlučivanje toksina može da ošteti kožu i ispolji se kao crvenilo, akne, suvoća, osip ili preuranjene bore.

Srećom, koža se prirodno obnavlja na dnevnoj bazi, odbacujući odumrle ćelije i stvarajući nove. Time nam uvek iznova pruža priliku za novi početak, a najbržu pomoć osiguraćemo joj laganim postom.

Glatka i čista koža oslanja se na obilje svežeg voća i povrća kao i povećan unos izvorske vode. Izbegavajte crveno meso, rafinisane namirnice, šećere, prženu hranu, nezasićene masne kiseline. Dobrodošle su namirnice bogate betakarotenom, vitaminima grupe B, vitaminom C, magnezijumom, cinkom, kalcijumom, masnim kiselinama omega-3. Za detoksikaciju su podjednako važni napici. Čista voda nije jedino što smete da pijete. Možete se častiti raznovrsnim zdravim napicima, a vodu možete oplemeniti limunovim sokom, kriškama krastavca ili jabukovim sirćetom, koji ce pojačati učinak detoksikacije. Biljni čajevi itekako su preporučljivi, posebno zeleni, beli i čaj od maslačka kao i sveže isceđeni sok agruma, posebno grejpa.

PageBreak

Detoksikacija organizma za bistriji um i lepši izgled
Foto: Shutterstock detoksikacija_organizma_za_bistriji_um_i_lepsi_izgled_1

Unutrašnja kupka i SPA terapija

Ako želite da proces detoksikacije dignete na nov nivo, pokušajte sve popularniju hidrokolon terapiju. Ta jednostavna, prirodna metoda čišćenja debelog creva i sprovodi se pomoću uređaja čistom toplom vodom ili posebnim vodenim rastvorom. Stručnjaci preporučuju od pet do deset tretmana čišćenja, jer se u prvih nekoliko izbace samo novopristigli toksini i gasovi, a izmereno je da prosečan čovek u crevima ima od tri do osam kilograma toksične mase.

Takvom unutrašnjom kupkom ne postiže se samo potpuno čišćenje debelog creva. Zahvalna će vam biti i koža, koja ce izgledati čistije, vitalnije i mlađe. Ceo organizam ćete dovesti u bolju formu i ublažiti ili ukloniti brojne zdravstvene tegobe.

Poseta wellness i SPA centru tokom detoks vikenda je itekako preporučljiva. Sauna je skoro sveto mesto za detoksikaciju i baršunasto meku, zdravu kožu. Boravak u rajskoj drvenoj kabini čisti i podmlađuje kožu, poboljšava cirkulaciju, podstiče izbacivanje toksina i pomaže kod alergija i kožnih bolesti. Više studija je pokazalo da boravak u sauni uklanja otrovne i kancerogene materije, nataložene ostatke lekova i teške metale.

Pre više od 100 godina, sauna se koristila i kao najranija metoda za uklanjanje žive iz organizma, a danas tu s svrhu potvrđuju i novija istraživanja. Međutim, blagodeti saune treba mudro koristiti. Izbegavajte dugotrajan boravak u sauni jer dugo izlaganje vrućini može pogoršati stanje. Stručnjaci preporučuju najviše 20 minuta dnevno.

PageBreak

Detoksikacija organizma za bistriji um i lepši izgled
Foto: Shutterstock detoksikacija_organizma_za_bistriji_um_i_lepsi_izgled_3

Voda u detoks ritualima

Pantermalna komora je takođe odličan izbor. U tom spoju saune, terapije kiseonikom i aromaterapije detoksikacija se odvija pomoću jonizovane pare koja podstiče znojenje i otvaranje pora. To podstiče izlučivanje vode i štetnih materija, a istovremeno se ćelije opskrbljuju kiseonikom. Iako je prvobitno osmišljena za oporavak astronauta NASA-e, zbog regenerativnog, pomlađujućeg i anticelulitnog dejstva, prigrlila ju je i industrija wellness-a.

U wellness-u, ali i kod kuće, voda igra ključnu ulogu u detoks ritualima. Koža je najveći organ i štiti organizam, a tokom tuširanja upije kao sunđer ceo spektar štetnih materija. Na primer, neki naučnici tvrde kako tokom desetominutnog tuširanja u toploj vodi koža apsorbuje znatno više hlora nego kad popijemo osam čaša iste vode. Tuširanjem vodom iz slavine smanjujemo mogućnost odbrane od štetnih mikroorganizama.

Naime, većina nas tuširanjem i upotrebom komercijalnih sapuna i šampona ispere kiseli, zaštitni sloj kože. Za razliku od unutrašnjosti tela, čiji pH treba da bude alkalan, površina kože treba da bude blago kisela kako bi se telo zaštitilo od spoljnih patogenih mikroorganizama. Na smanjenje nivoa kiselosti zaštitnog omotača koža može da reaguje pojačanom osetljivošću, crvenilom, osipom i drugim iritacijama. Ako osetite takve reakcije posle kupanja, razmislite o dermatološkim ili prirodnim sapunima i šamponima bez hemijskih dodataka.

Promenu ćete osetiti ako ugradite filter za vodu - jonizator. Taj uređaj filtracijom eliminiše sve nepoželjne sastojke i stvara dve vrste vode: kiselu za tuširanje i alkalnu za piće. U kupatilu on služi kao antiseptik i povećava kiselost kože i kose, a alkalna voda za piće u kuhinji pomaže u detoksikaciji. Uz što kvalitetniji detoks tretman, svom organizmu redovno omogućavajte i zasluženi odmor. Jer detoksikacija je upravo to: blag odnos prema svom telu koje negujemo hranom, laganim fizičkim aktivnostima i raznim tretmanima. Uložen trud će biti vidljiv na vašoj koži, kosi, noktima, ali i u umu, koji će preplaviti polet izazvan talasom nove, sveže energije.