U današnje vreme svedoci smo susretanja Zapada i Istoka. Načini života karakteristični za te dve strane sveta se prepliću: Zapad žudi za duhovnošću Istoka, a Istok nestrpljivo očekuje šarenilo, liberalnost i mogućnost izbora Zapada. Na našoj strani sveta sve su nam bliži pojmovi poput meditacije, joge, ajurvede. Upravo nam ta istočnjačka tradicija govori kako čovek nije samo telesno biće nego i biće ispunjeno vitalnom, neuništivom životnom energijom. Sudeći po sve većoj popularnosti gorenavedenih sistema, sve više verujemo u neopipljivo.

Ako verujemo da smo energetska bića, sigurno nam maštu zagolica pitanje kako funkcionišemo na onom nivou suptilnijem od fizičkog. Naša životna energija, prema istočnjačkom verovanju, teče kroz niz energetskih kanala u telu i hrani ne samo naše fizičko već i duhovno, emocionalno i mentalno telo.

Ti se kanali susreću u sedam tačaka, energetskih vrtloga koje nazivamo čakrama. To nisu materijalna, anatomski dokaziva središta, ali još stari vedski spisi govore da su ona direktno povezana s našim fizičkim telom, s krvotokom, sistemom žlezda s unutrašnjim lučenjem i pojedinim organima. Nalaze se duž kičme i transformišu životnu energiju, kojom opskrbljuju organizam za telesne, duhovne i misaone procese.

Glavni kanali

„Ljudsko telo ima finije strukture od fizičkog nivoa. One se sastoje od energetskih kanala. Poput sistema krvnih sudova koji na fizičkom nivou opskrbljuje i najudaljenija tkiva, ti kanali na energetskom nivou napajaju i najudaljenije ćelije. Kao što imamo glavne vene i arterije, tako imamo i dva glavna energetska toka: sunčev i mesečev kanal. Sunčeva energija, koja je topla, aktivira nervni sistem, mesečeva je hladna i umiruje ga. Čakre su preseci tih kanala“, kaže Jadranko Miklec, poznavalac istočnjačke filozofije i autor nekoliko knjiga o jogi, i objašnjava kako se poremećaji u energiji sa suptilnijih nivoa prenose na grublje.

Na primer, ako imamo strah za egzistenciju koji se manifestuje na području prve čakre, mogu se javiti problemi u organima vezanim za tu čakru (vidi dalje u tekstu). Ako, s druge strane, imamo poremećaj na mentalnom nivou, poput negativnih misli, to se može odraziti na energetskom nivou blokadama i manjkom energije.

„Mentalna napetost prenosi se na fizičku, posebno na nervni sistem, a kad je on napet, energija ne teče pravilno. Protok je optimalan tek kad je fizički nivo opušten. Drugim rečima, ako postoji krutost, energija se zaustavlja“, objašnjava Miklec. On zato preporučuje jogu i vežbe disanja koje pomažu u održavanju prohodnosti energetskih kanala. Svoj suptilniji nivo možemo negovati i na druge načine. Meditacija je jedan od njih. Dok meditiramo, smanjuje se mentalna aktivnost koja lančano povlači smanjivanje fiziološke aktivnosti, pri čemu napetost nestaje, kaže Miklec. Tako deluje i svaka molitva koja proizlazi iz srca i unutrašnje predanosti. Ona nas vodi u dublje nivoe našeg bića, a tada se spontano aktivira naša vitalna energija. PageBreak

Misli i telo

„Boravak u prirodi takođe uravnotežuje čakre. Mi smo i sami deo prirode i kad smo od nje otuđeni, telo gubi inteligenciju, prirodni ritmovi u njemu ne manifestuju se pravilno i nastaju poremećaji. Da bismo sprečili takve probleme, sva svoja čula treba da izlažemo pozitivnim pojavama. Kad gledamo nešto lepo ili slušamo nešto umirujuće, to nas oplemenjuje. Kakve su nam misli, takvo je i stanje našeg tela. Ta su područja nerazdvojna.“  Usmeravanjem pažnje prema unutra, vremenom možemo razviti osetljivost i osetiti čakre i protok energije. Ako smo prisutni i usmereni na telo, možemo na vreme primetiti da se ne osećamo dobro ili da nam nešto nedostaje. Tako na poremećaje možemo delovati u njihovom začetku.

Prva, takozvana korenska čakra (na sanskritu muladhara), nalazi se na samom dnu kičme, trtici, i temelj je celog energetskog sistema čakri. U tom se središtu preuzima energija iz prirode. Prema učenju joge, upravo se u toj čakri nalazi energija kundalini, koja se može stimulisati, podizati u više čakre i tako podsticati duhovni razvoj. Korenska čakra povezuje se s osećajem sigurnosti, stabilnosti i preživljavanja i utiče na osećanja poverenja i opuštenosti. Ako je protok energije u toj čakri poremećen, to će se, s jedne strane, manifestovati kao egoizam i agresivnost, a s druge, kao strah za egzistenciju. Smatra se da ova čakra energijom opskrbljuje debelo crevo, noge i stopala. Posebnim vežbama joge koje utiču na ovu čakru mogu se ublažiti bolesti kičme i kostiju. Kad je ojačano, ovo središte pomaže isceljenju u svim područjima.

Druga ili sakralna (svadhistana) čakra nalazi se u području karlice. Na sanskritu njen naziv znači slatkoća, što asocira na telesne i putene radosti. Stoga je ovo energetsko središte pre svega povezano sa polnim organima. Zato se ova čakra povezuje sa polnošću, kreativnošću i uopšte stvaralačkom životnom energijom. Kad se taj energetski vrtlog adekvatno okreće, osećamo volju za životom, stvaralačku snagu i želju za razvojem. Tada imamo i zdrav odnos prema polnosti, ne potiskujemo emocije i potrebe i prihvatamo vlastito telo. Ako ova čakra ne funkcioniše, delujemo nagonski, puni smo neispunjenih čežnji, skloni zavisnosti, ljubomori i strahovima. Na ovom tragu bio je i zapadnjak Freud, koji je spoznao koliko je polnost važna za razvoj pojedinca. Ova čakra na fizičkom nivou utiče na testise i jajnike, kao i na telesne tečnosti poput krvi, limfe i urina. Kad je ovo središte u ravnoteži, imamo zdrav mokraćni sistem, polne i reproduktivne funkcije.

Treća čakra naziva se i solarnim pleksusom. Na sanskritu se naziva manipura, što znači sjajan dragulj. Smatra se da je upravo to mesto izvor 72.000 energetskih puteva koji se šire celim telom. To se energetsko središte povezuje s aspektom volje, moći, kontrole i identiteta. Ljudi kod kojih je ova čakra snažna izdržljivi su i puni energije, a spoznavanjem lične moći i snage stiču i senzibilnost prema drugima. Previše energije u ovoj čakri može se manifestovati kao ljubomora, opsednutost moći, zavist, agresija i destrukcija. S druge strane, ako je u ovom delu protok energije slab, to može dovesti do nesigurnosti, samosažaljenja i preterane sentimentalnosti. Uravnoteženje ove čakre stvara temelj uspeha u životu, bez obzira na to šta smatramo uspehom. Na fizičkom nivou, ovo središte deluje na probavne procese, želudac, jetru i slezinu. Čir na želucu, gastritis, gorušica i slični problemi upozoravaju na blokade u ovom području.

Četvrta ili srčana čakra (anahata)
predstavlja čovekovo središte. Ona povezuje donje tri i gornje tri čakre u energetsku celinu, a budući da se nalazi u nivou srca, lako je zaključiti da se povezuje s ljubavlju, radošću, deljenjem i saosećanjem. Razvoj ove čakre omogućuje nam širenje ljubavi, ali ne u egoističnom smislu, već ljubavi koja je milosrđe prema svim živim bićima jer proizlazi iz shvatanja da smo svi deo jedinstvene egzistencije. Ako energija tom čakrom prolazi snažno, s drugim ljudima možemo se povezati bez reči i s velikom toplinom, postati otvoreni i tolerantni. Svakako, razvija se i ljubav prema samome sebi. Smetnje u funkcionisanju srčane čakre manifestuju se kao egoizam i neravnoteža u uzimanju i davanju. Na fizičkom nivou grudno središte povezuje se s plućima i srcem. Ova čakra preko grudne žlezde deluje na imunološki sistem, pa se slabljenje energije u njoj može manifestovati kao alergija, astma i srčane tegobe.PageBreak

Čakre - vrtlozi energije
Shutterstock cakre_vrtlozi_energije_3

Savršenstvo s hiljadu latica


Peta, vratna ili grlena čakra (višuddha) nalazi se na sredini vrata i središte je zvuka i reči. Smatra se da zvuk, odnosno određene mantre, vibracijom doprinosi razvoju individualne svesti. Ovaj vrtlog povezuje srčano središte s čakrama glave i posreduje između osećanja i razmišljanja. Ta je čakra povezana s komunikacijom, sposobnošću učenja i koncentracije. Kad je prenaglašena, manifestuje se dominacijom, igrama moći i manipulacijom. S druge strane, manjak u njenoj aktivnosti dovodi do sramežljivosti, nesigurnosti i straha od sukoba. Opuštena čeljust, pun i snažan glas, slobodno disanje, predstavljaju skladnu petu čakru. Smetnje u protoku energije često se manifestuju kao knedla u grlu, glas koji se lomi. Fizički, manjak se ovde manifestuje u problemima sa štitnom žlezdom, upalama grla, bolestima zuba i smetnjama u govoru.

Šesta čakra ili treće oko (ajna) nalazi se između obrva na sredini čela i predstavlja naše duhovno središte koje omogućuje uvid i svesnost, kao i povezivanje s višim aspektima postojanja. U ovoj čakri spajaju se dva glavna energetska kanala koja predstavljaju polaritete u nama. To sjedinjavanje simboliše potiranje dualnosti i stapanje s celinom kosmičke svesti. Kad se ova čakra otvori, možemo postići viši stepen spoznaje. S ovim se središtem povezuje i intuicija. Da bi ova čakra funkcionisala optimalno, protok kroz ostale čakre mora biti potpun. Kad je tako, lakše nam je da prepoznamo privide i varke u sebi i u spoljašnjem svetu. Ova čakra utiče na funkciju endokrinih žlezda. Smetnje u ovom području manifestuju se kao strah, besciljnost i besmisao, glavobolja, migrena i bolesti čulnih organa.

Sedma ili krunska (sahasrara) čakra nazvana je i lotosom s hiljadu latica jer izražava savršenstvo. Lotosov cvet raste iz mulja i tame i ispunjava sav svoj potencijal na površini vode. Ova čakra predstavlja čistu svest i prosvetljenje i mesto je ulaska kosmičke energije u naše biće. Kad se otvori, veruju istočnjaci, izlazi se iz kruga umiranja i rađanja i postiže večno blaženstvo, sklad i osećaj najdubljeg mira i povezanosti s celim univerzumom. Budući da je za njen potpuni potencijal potrebno pokrenuti sve niže čakre, problemi koji se u njoj manifestuju obično su vezani za niža energetska središta.

(Opisi čakri preuzeti su iz knjige Kalashatre Govinde „Atlas čakri – put ka zdravlju i duhovnom rastu“, Mozaik)