Prema mišljenju holističkih doktora, južno voće je tropsko voće i samo ime mu kaže da je namenjeno ljudima koji žive u tropskoj klimi. Njima je tamo stalno toplo i takvo voće je korisno jer rashlađuje organizam da bi se lakše podnele vrućine. Ako je naše telo napadnuto virusima, i to po zimskom vremenu, zašto ga onda hladimo? Zimi i kad smo bolesni, potrebno nam je da se ugrejemo. Zanimljivo, zar ne?

No, kod nas su sada leta postala tropska. Narandže nisu jedino voće koje vam je na raspolaganju kad vaš organizam vapi za vitaminom C. Neki tropski plodovi poput guave premašuju vrednosti citrusa, pa i hvaljenog kivija, po količini tog vrednog vitamina. Rashladite se...

Guava – vitaminska kraljica

Sa 184 miligrama vitamina C u 100 grama ploda, dvostruko prevazilazi vrednost hvaljenog kivija. Guava je bogata kalcijumom, kalijumom, vitaminom A i biljnim vlaknima, smanjuje trigliceride u krvi i krvni pritisak, a povećava nivo dobrog holesterola. Jestiv je ceo plod: meso, koža i semenke. Ipak, većina jede samo meso zbog gorkog ukusa kože i tvrdoće semenki. Ukus guave upoređuju s mešavinom kruške i jagode. Guava se koristi za sirupe, sokove, marmelade, različite poslastice, a može se i sušiti i na taj način konzervisati i sačuvati njena vrednost. Polovine guave očistite od semenki i napunite mešavinom iseckanih maslina, luka i pečuraka dinstanih na ulju i začinjenih s malo soli i bibera. Stavite u rernu i pecite na 180 stepeni oko sat dok ne omekšaju.

Ananas – dvorski zalogaj

Bogat vitaminom C, dugo je bio povlastica kraljevskih dvorova nakon što su propali pokušaji da se gaji u netropskoj klimi. Ananas sadrži bromelin, enzim koji razgrađuje proteine i tako pomaže varenje. Pod uticajem toplote gubi se njegova efikasnost, tako da je najbolje da se jede svež, a takav je onaj koji, kad pomirišete donju stranu, nema kiselkast, već sladak miris.  Ananas nakon berbe više ne dozreva, pa će onaj kupljen nezreo takav i ostati. Ukus mu se slaže s rumom, cimetom i đumbirom, a komadiće ananasa možete poslužiti uz pečenu tunjevinu ili lososa. Ako želite da ga upotrebite za pripremu deserta, popržite ga na tiganju s javorovim sirupom i time prelijte palačinke. Sto grama svežeg ananasa sadrži 48 kalorija.

Papaja – voće anđela

U našim supermarketima prodaje se havajski tip papaje. Zreo plod ima žutu kožu i meso boje lososa. Drugi rasprostranjeni tip papaje je meksički, koji zovu i zlatna papaja. Ako u prodavnici naiđete na zelenu, nezrelu papaju, nemojte je zaobići jer će za nekoliko dana na sobnoj temperaturi dozreti. Bogata je vodom i ugljenim hidratima, a ima nekoliko puta više vitamina C od narandže. Kažu da ju je Kolumbo, nakon što ju je probao, nazvao voćem anđela. Bogata je vitaminima, antioksidansima i kalijumom, a 100 grama ploda sadrži samo 50 kalorija, pa je dobar izbor za one koji drže dijetu. Još jedna vredna supstanca koju sadrži je papain, enzim sličan bromelinu iz ananasa koji poboljšava varenje. U sredini ploda je sitno crno okruglasto semenje koje služi kao začin sličan biberu. Ako vam pri ruci nije zrela papaja, nabavite sušenu, najčešće u obliku listića ili kockica. Od papaje se može praviti džem, fil za kolače, a vi je dodajte kuvanom pirinču za slatkast ukus.PageBreak

Mango – prijatelj žena

Mango je bogat vitaminima A, C i E, vlaknima i beta karotinom. Reguliše varenje, a preporučuju ga ženama za vreme menstruacije jer je bogat gvožđem i služi kao prirodni lek protiv anemije. Što je meso manga tamnije, veća je koncentracija vitamina A. Boja kože zrelog manga, u zavisnosti od vrste, varira od žute do crvene. Mango je slatkastog ukusa, upoređuju ga s mešavinom ananasa i breskve. Pod pritiskom bi trebalo da bude mekan. Pasirano meso upotrebljava se za deserte kao što su panacota, creme brule, a služi se i uz rakove i piletinu. Od manga spremite preliv i poslužite ga uz škampe i jastoga. Mango isecite na kockice, prelijte ga s malo sirćeta, soka od limuna i narandže. Po želji začinite solju, šećerom i čilijem u prahu.

Kokos – nasmešeno lice

Kremasto beličasto kokosovo meso bogato je zasićenim masnim kiselinama koje podižu holesterol u krvi. Ponekad i nije najzdravija varijanta za one koji imaju problema s kilogramima. Ipak, bogat je kalijumom, fosforom, magnezijumom, a ima i gvožđa i cinka. Svoje ime duguje portugalskoj reči coco, što znači nasmešeno lice. Tečnost koja se nalazi u orahu kokosa često se pogrešno naziva kokosovim mlekom. Ono se zapravo proizvodi obradom mesa.

Kivano – rogata dinja

Reč Kiwano zapravo je zaštićeni naziv firme Prinut Inc. s Novog Zelanda, gde se komercijalno uzgaja od osamdesetih godina. Inače, poreklom je iz Afrike, gde je dobio naziv afrička rogata dinja. Zbog neobičnog izgleda, narandžaste kože sa šiljcima, koristi se kao dekoracija. Bogat je mineralima, ugljenim hidratima i vitaminom C, pa ga još nazivaju i zlatnom narandžom. Ukus mu je kombinacija banane i limuna. Ne čuva se u frižideru, već na sobnoj temperaturi. Može se jesti sam ili u kombinaciji s drugim voćem, sirom, sladoledom ili pudinzima.

Avokado – aligatorska kruška

Stavlja se u sendviče jer je po ukusu sličan majonezu, a početkom veka evropski mornari mazali su ga na hleb kao zamenu za maslac. Nazivaju ga i aligatorska kruška zbog grube tamnozelene kože i oblika. Zreo plod je mekan pod prstima, a meso žućkasto. Brzo potamni, pa je najbolje da ga pojedete čim ga otvorite. Bogat je vitaminima A, E, B6 i nezasićenim masnim kiselinama. Kaloričan je, pa ga treba jesti umereno. Avokado štiti od raka dojke i prostate zahvaljujući velikom udelu karotenoida luteina i vitamina E. Dozreva i na sobnoj temperaturi. Pripremite jedan od poznatijih preliva meksičke kuhinje guacamole. Izmešajte avokado, komadiće zrelog paradajza, luka, čili papričice i listove korijandera ili peršuna s malo soli, bibera i limunovog soka. Poslužite uz tortilje.