Period tinejdžerskih dana je period koji obiluje transformacijama, a istovremeno je i najizazovniji period u životu svakog pojedinca. S jedne strane je sredina u koju bi se trebalo ukolopiti, očekivanja od okruženja koje bi trebalo ispuniti, a sa druge - potreba da se izrazi ono unutrašnje JA, koje se tada najbuntovnije izgovara. Praktikovanje yoge pruža mogućnost postizanja balansa tela i uma, harmonije sa sopstvenim bićem i okruženjem.

„Svi smo u pubertetu bili svesni jedino da se „nešto neobično dešava”, a iz dana u dan smo bivali svesniji da se u svim aspektima i na svim nivoima dešava nekakva promena. Izazov više je i to što se sve dešava iznenada, čini se neočekivano, a intenzivno i burno. Pritisci sa svih strana ne olakšavaju ovaj period u kome svaki tinejdžer žudi za bezgraničnim razumevanjem, odobravanjem, nekad i ne tako sjajnog ponašanja. Stoga se čini da su jedina izvesna i neizbežna stvar neprospavane noći i za tinejdžere i za njihove roditelje. Tada je potrebno da roditelj sagleda širu sliku, i da na odgovarajući način pomogne svom detetu da izađe na kraj sa svim novinama koje naviru sa svih strana. Lepo, blago i suptilno rešenje je svakako yoga, objašnjava instruktorka yoge dr Branka Novaković iz Yoga saveza Srbije.

Ako se polazi od toga da je yoga jedna umerena fizička aktivnost, koja akcenat stavlja na harmoniju duha i tela, njeno mesto u burnom tinejdžerskom periodu je neprikosnoveno. Yoga je sveobuhvatna disciplina, koja za cilj ima postizanje sklada, i na fizičkom i psihičkom nivou. Ona je instrument za lep, ostvaren, radostan život.”

Kada je u pitanju fizički aspekt, yoga filozofija naglašava mesto zdrave kičme, kao kanala zdravlja. Često se kaže da smo mladi onoliko koliko nam je zdrav i elastičan kičmeni stub. Yoga položajima (asanama) rasterećuju se i blago razdvajaju pršljenovi, stimuliše regija leđa uz kičmeni stub, pa se nervi duž kičme oslobađaju tenzije. Naša sagovornica objašnjava da se, energetski gledano, redovnim vežbanjem yoge pravi nesmetan prolaz protoku energije, koja optimizuje metabolizam i imunološki sistem što vodi punom zdravlju pojedinca. „Slično tome, ubrzan rast i razvoj tokom tinejdžerskog perioda, vodi ka napetosti u mišićima, tetivama, zglobovima, koji su vrlo često praćeni bolovima. Yoga vežbe pomažu da se telo oslobodi neprijatnosti, zahvaljujući pre svega vežbama istezanja. Istovremeno se jačaju i kosti.”PageBreak

U yogi nema neuspeha

Pored sveopšteg uticaja na metabolizam i imunološki sistem, yoga vežbe čine podnošljivijim menstrualne tegobe sa kojima se susreću tinejdžerke. Takođe, vežbe pomažu oslobađanju napetosti koja je uzrok glavoboljama, problemima sa sinusima, različitim digestivnim poremećajima.

Dr Novaković podseća da je za devojčice ovaj period naročito značajan jer se tada razvijaju grudi, što dodatno opterećuje kičmeni stub, a yoga vežbama se jačaju mišići stomaka, leđa, ramena i zauzima se pravilan stav tela. „Rast i promene unutrašnjih organa su takođe prisutni u pubertetu. Česta uznemirenost i promene u ishrani mogu se odraziti na njihovo funkcionisanje, ali yoga pomaže pravilnom radu i razvoju unutrašnjih organa.”

Kada je u pitanju psihički aspekt, kombinacija tehnike disanja (pranayama) uz yoga položaje (asane) uspešno doprinosi balansiranju promena raspoloženja i amortizaciji neočekivanih ispada u ponašanju, koji su rezultat hormonskih promena u periodu seksualnog sazrevanja. Pored ovih, konstantno je prisutan i problem fokusiranja pažnje i koncentracije.

Dr Branka tvrdi da se praktikovanjem vežbi disanja i koncentracije i ovi problemi prevazilaze: „Yoga promovise jedinstvo, ispreplitanost tela i uma. Yoga vežbama razvijamo svesnost i sposobnost pogleda na sopstveno, unutrašnje biće, čime postižemo samoprihvatanje i veru u sebe. Yoga nas uči da svet posmatramo sa pozitivne tačke gledišta - da posmatramo sebe i okruženje sa prihvatanjem i razumevanjem. Ono što tinejdžerima zaista treba naglasiti je činjenica da u yogi nema neuspeha. Ta činjenica sama po sebi uliva osećaj sigurnosti i podržavanja koji je nam je neophodan u pubertetu. Tinejdžerima je potrebno obezbediti okruženje u kome se osećaju zaštićeno, bez bojazni da će razočarati.”