Shava znači beživotno telo. U dubokoj relaksaciji ležimo bez pokreta, izgledajući kao da smo mrtvi. Kako ulazimo dublje u stanje opuštenosti, zbog dualnosti, aktivnosti (Shakti) i nekretanja (Shiva), ova dva principa možemo potpuno da osvestimo.  Zato je izvor svih asana shavasana – to je mir, svest. U trenutku kada je svest postala svesna sebe ona je počela da se izražava u fizičkim položajima – asanama.

Mnogo važnih fizioloških promena se dešava u toku shavasane – u ovom položaju osećamo i vidimo kako je prethodni položaj ili čitav čas delovao na naše telo. Treba da dozvolimo da se njegov rezultat integriše i metaboliše u ceo sistem, jer je Shavasana kao ogledalo koje nam pokazuje prirodu i delovanje yoga položaja. Shavasana uklanja fizički, emotivni i mentalni stres i umor. Otklanja nesanicu, neuroze i strahove. Deluje povoljno kod svih bolesti koje su nastale usled stresa (visok krvni pritisak, dijabetes, astma kolitis, ulcer...).

Izvođenje asane:

Shavasana je tradicionalni yoga položaj koji se može praktikovati pre, u toku i nakon yoga časa. Izgleda vrlo jednostavno, a u stvari zahteva znanje da bismo se postavili pravilno u položaj. Na kraju yoga časa shavasana će biti kompletnija nego na samom početku, zato što je telo zagrejano i istegnuto. Kada legnemo, prvo treba proveriti da li telo leži simetrično na podu, zato što to obezbeđuje dovoljno mesta svim organima i mišićima da se opuste. Protegnite se i dovedite pupak u neutralan položaj. Noge su blago rastavljene, a ruke se nalaze pored tela, sa dlanovima okrenutim prema plafonu.

Okrenite stopala unutra i napolje i onda dozvolite da se opuste i padnu prema podu. To isto uradite sa šakama, stisnite ih nekoliko puta jako i pustite da slobodno padnu. Izrotirajte kičmu okrećući lagano glavu nalevo i desno i potom ostanite ležeći na potiljku. Počnite da se istežete, stvarajući u sebi osećaj kao da vam neko isteže glavu od trupa. Ramena spustite prema podu i blago povucite od ušiju. Istegnite pete daleko iz kukova i opustite ih. Dozvolite gravitaciji da vas savlada.

I dok postajete svesni svih dodirnih tačaka tela i poda, osetite težinu tela koja vas vuče dublje u opuštanje. I opuštajući telo sve dublje, pažnju prebacite na disanje – dišite polako i sa udahom dozvolite da vam se stomak raširi, a sa svakim izdahom da padne prema kičmi. Dišite svojim ritmom i, ako vam je to prijatno, produžavajte izdah – to dovodi do dubljeg opuštanja. Ostanite koliko vam je prijatno, 20 min do pola sata. Ukoliko imate problema sa lumbalnim delom kičme, savijte kolena ili stavite jastuk ispod njih.