Badha Konasana (badha – vezan, kona – ugao) se izvodi tako što treba sesti na prostirku, ispružiti noge tako da su stopala jedno do drugog. Saviti noge u kolenima (kolena idu na stranu) privlačeći rukama stopala i spajajući tabane. Pete idu što bliže središnjem delu tela, a kolena teže ka podu.

Kičmeni stub je prav. Lagano pomeramo kolena gore-dole, kao leptir krilima, i osvešćujemo lakoću pokreta. S udahom kolena idu gore, što bliže telu, a sa izdahom teže ka podu. Pokret ponoviti tri puta. Tokom izvođenja vežbe oči su zatvorene, a pažnja je na prijatnom istezanju u preponama.

Zaustaviti se u položaju u kojem su kolena što bliže podu, dok je kičmeni stub sve vreme prav. Dok smo u pozi udahnemo, a sa izdahom se savijamo napred tako da čelo teži ka prstima stopala, a laktovi ka podu. Kada uđemo u položaj do našeg maksimuma opustimo glavu, vrat i ramena. Ovako ćemo ostati koliko nam prija. Nakon udaha, sa izdahom ispravljamo gornji deo tela bez naglih pokreta. Izaći iz položaja ispružajući noge.

U položaju "Leptir – vezani ugao" blago se isteže kičmeni stub i mišići unutrašnjeg dela butina. Vežba je veoma prijatna za zglobove i kolena, poboljšava krvni pritisak i podstiče bolje funkcionisanje abdominalnih organa. Ova asana korisna je za regulisanje menstrualnog ciklusa, dovodi u ravnotežu rad jajnika, prostate, mokraćne bešike i bubrega.

Izvođenje ove asane poboljšava rad srca i cirkulaciju, isteže prepone i kolena. Pomaže u prevazilaženju bezvoljnosti tj. malodušnosti. Uspostavlja ravnotežu koja doprinosi ublažavanju simptoma menopauze. Tradicionalni tekstovi kažu da Badha Konasana prevazilazi telesne bolesti i oslobađa sveukupne slabosti.

Sve asane izvodimo u granicama prijatnosti. Tokom izvođenja asana pratimo događanje u telu, osvešćujemo istezanje i svoje granice prijatnosti. Trudimo se da disanje uskladimo sa pokretom.