„Neka je mir u nama i sklad sa okolinom", reči su Jasmine Puljo kojima bi završavala svaki održani čas joge na koje sam odlazila sa mamom jos kao petogodišnja devojčica. Njen smiren i baršunast glas dugo bi ostajao prisutan u mojim mislima dok sam pokušavala da shvatim duboko značenje njenih reči...
To je bio jedan od prvih koraka na mojoj stazi duhovnog traganja i tada nisam mogla ni da zamislim kuda će me taj put odvesti i šta će mi sve razotkriti. Danas, trideset godina kasnije, sa jakim osećajem zahvalnosti, istim tim rečima završavam svoje časove joge shvatajući da put nema kraja. Sve je uvek novo, dublje, potpunije i svako od nas je umetnik - umetnik življenja.
Radost, koja je naše prirodno stanje, nalazi se u prisutnosti u sadašnjem momentu.
Svaki trenutak je poseban, ako umemo da ga prepoznamo, i cela naša svrha je proces konstantnog učenja.
A sve počinje pitanjem - Ko sam ja? Koja je moja svrha, moja lična životna misija?
Ovo je vrlo individualno, i svako će imati drugačije odgovore na ova pitanja. Odgovore na ova pitanja ne može niko drugi da nam da, ona leže u nama samima. Kada prestanemo da ih tražimo spolja i okrenemo se ka unutra, otvoriće nam se jedna potpuno nova dimenzija, jedan novi i predivni svet koji leži u nama. Spoznati samoga sebe je glavni postulat našeg života.
Telo je odraz unutrašnjeg stanja
Ne možemo da zavolimo sebe ako ne spoznamo ko smo. Cela poenta leži u osvešćivanju. Sve počinje od toga da prvo sagledamo, a onda prihvatimo i zavolimo sebe baš onakve kakvi smo sada. Treba da budemo svesni svojih kvaliteta ali i onih aspekata na kojima želimo da radimo. Šta možemo da promenimo i poboljšamo kod sebe? Spoznavanje sebe je zapravo spoznavanje svih potencijala koje čovek nosi. Življenje njih i rad na njima. Probuditi sve svoje uspavane potencijale, svu moć i lepotu koju poseduje naše biće, a kojih često nismo ni svesni. Duhovnost je otvorenost prema apsolutnim vrednostima kao što su ljubav, istina, sloboda, dobrota i kreativnost koju posedujemo.
Život nam donosi razne situacije i lekcije; naš zadatak je da od svega kreiramo zadovoljstvo i harmoniju. Jer, ne postoje greške - samo prilike za učenje! Sva snaga i moć leže u nama i svaka promena počinje od nas samih. Znanje je velika moć ali i velika odgovornost! Prihvatanjem pune odgovornosti za svoje misli, reči i postupke, živeći autentično i po sopstvenim vrednostima, postajemo izvor inspiracije za svoju okolinu.
Možete obući najskuplju garderobu i staviti najkvalitetniju šminku, ali nećete moći da sakrijete energiju koju emanirate, tj. kako zračite. Snaga volje pokreće energiju. Kada promenimo način razmišljanja i svoj um, samim tim i telo se usklađuje. Jer telo je posledica, ne uzrok.
Najlakši i najprirodniji način da izdignemo svoju frekvenciju i ispoljimo lepotu svog bića je kroz pokret, zvuk i ritam koji su oduvek imali moć da dotaknu i transformišu naša srca.
Pokret je oduvek bio prvi oblik ljudske komunikacije, a ples sastavni deo nje. Današnji čovek sve manje pleše, ali nikako ne bi trebalo zaboraviti na ovu drevnu veštinu koja oplemenjuje nas život.
Pokretom se često moze izraziti ono sto je rečima nemoguće, a već odavno je razvijena terapija plesom koja poboljšava opšte stanje duha i tela.
Boraveći četiri godine u Indiji na studijama klasičnog dramskog plesa (Bharatanatyam-a) iskusila sam veliki uticaj pokreta na naše telo i um. Ples kao disciplina nam pomaže da integrišemo ličnost i ostvarimo njenu celovitost. Kroz praktikovanje plesa mi kontrolišemo sebe, disciplinujemo se, idemo putem koji nas dovodi do harmonije i ravnoteže. Istovremeno, učimo da kanališemo energiju i emocije, i da kroz pokret ispoljimo lepotu svog bića. Otkrivamo koje su naše trenutne granice i zatim radimo na prevazilaženju istih. Prihvatanje svojih granica i svesni rad na njima obezbeđuje nam osećaj slobode koji predstavlja dobar temelj za naš dalji duhovni napredak.
U tom procesu dolazi do povezivanja svih vidova našeg postojanja - fizičkog, emotivnog i duhovnog - otkrivajući nam pritom našu povezanost sa zemljom, svemirom i ostalim ljudima. Ples nas uči kako da se vratimo sebi. On nam pomaže da proširimo vidike, da se zaista opustimo i budemo ono što jesmo. Da doživimo osećaj sklada, jedinstva i potpunosti. Dok učimo o centru u plesnim figurama, vežbamo nalaženje centra u drugim oblastima života. Ples zaustavlja naše uzburkane misli, reintegriše i ponovo uspostavlja ravnotežu našeg višeg Ja u stanje harmonije. Povratak sopstvenom telu kroz plesne tehnike vraća um u sadašnji trenutak. Tada brige nestaju. Ples je zadivljujuće oruđe za preobražaj. Njegov najvredniji dar je iskustvo lakoće postojanja! On nas uči kako da se oslobodimo podsvesnih otpora, kako da se prepustimo, da budemo kanal i da izrazimo radost svog bića.
Život u Indiji me naučio da vidim lepotu i dubinu u svemu. Da znam kada da usporim, da oslušnem šta mi moja duša govori i kako ples, kao i joga, postaju i jesu način života.
U to vreme, čula sam izreku koja je postala moj životni moto: Život treba da kreiramo tako da nam svaki dan bude razlog za slavlje. Da nam je svaka reč pesma a svaki korak ples!
Bharatanatyam je nastao pre više hiljada godina u drevnim južnoindijskim hramovima kao izraz ljubavi prema Božanskom.
Tradicionalni oblik plesa graciozno odražava snažan odnos između duhovnosti i umetnosti. Bharatanatyam prikazuje priče iz indijske mitologije i epova te povezuje čoveka sa dimenzijom duha. Krase ga položaji tela u vidu skulpture. Po gracioznosti i čistoti, očarava svojim šarmom i lepotom.
Tehniku Bharatanatyam plesa čini kombinacija plesa, muzike i pantomime. Prava je poezija izražena kroz pokret te obuhvata 108 osnovnih figura, gde svaka nosi zasebnu poruku.Veoma je precizan i dinamičan. Takođe je i forma joge jer poseduje spiritualnu snagu da probudi naše uspavane potencijale. Predstavlja spoljašnju manifestaciju unutrašnjih osećanja. Veoma je suptilan i sofisticiran. Bitan elemenat plesa čine hasta mudre ili položaji ruku čija moć budi uspavanu unutrašnju snagu. Veoma je precizan i dinamičan. Zahteva punu koncentraciju, potpunu posvećenost i stalnu praksu. Simbol je estetskog savršenstva. U filozofskom smislu, Bharatanatyam simboliše traganje duše za Božanskim. U naučnom smislu teži da ostvari savršenstvo tehnike tela, simbola i ritma.
Po povratku u Beograd, odlučila sam da otvorim plesnu školu Madhuri i da pokušam da približim lepotu ove vrste plesa svojim sugrađankama.
Kao instruktor plesa i terapijske joge, u svom radu došla sam do vrlo interesantnog spoja ova dva. Budući da je sama forma Bharatanatyama dosta zahtevna, i da zahteva dobru uvežbanost i fizičku spremnost, napravila sam malu modifikaciju. Spojila sam plesne figure sa joga položajima. Ova tehnika se naziva Nritja joga (nritya - znači ples).
Nritja joga je zapravo plesna terapija koja koristi muziku, razne plesne stilove kao i joga poloaje da stimuliše pokret, emocije i ekspresiju. Ima brojne terapeutske efekte. Pokreti očima jačaju očne mišiće i očne krvne sudove i samim tim poboljšavaju vid. Položaji ruku (hastha mudre) utiču na nervne završetke prstiju koji stimulišu razne organe i grupe mišića u našem telu. Kombinacija mudri, pravilnog disanja, preciznih pokreta i figura tela sprečava mnoga telesna oboljenja. Pokreti nogama stimulišu brojne akupunkturne tačke na stopalima i imaju efekat refleksoterapije. Pomoću Nritja-joge postižemo savršeni sklad duha i tela, dobru centriranost i ravnotežu. Ova vrsta joge oslobađa od ukočenosti, energetskih blokada, nervne napetosti, stresa, i omogućava telu da poprimi svoju pravu fizičku i duhovnu energiju. Donosi radost, mir i harmoniju srcu i duši. Posebno je naglašen aspekt osvešćivanja, ovladavanja i povezivanja sa sopstvenim telom. Nritja-joga donosi emotivni, fizički i duhovni sklad.
Ples ne zna za ograničenja
Svako može i treba da pleše, bez obzira na starosno doba i trenutno stanje fizičke spremnosti i tela. Često se ne ophodimo pravilno prema sebi i svom telu, posebno kada su u pitanju delovi tela koji nam se baš i ne dopadaju. Umesto da im pružimo posebnu paznju, da ih obaspemo ljubavlju, mi ih ne prihvatamo. Govorimo da ih „mrzimo" ili jednostavno potiskujemo sva ta negativna osećanja u sebi koja se gomilaju u vidu energetskih blokada i na kraju dovode do bolesti.
Tada nismo ni svesni da time samo još više jačamo sve ono što nam se ne dopada. U današnje vreme, izloženi smo jakom uticaju medija koji nam nameće lažni standard kako bi trebalo da izgledamo! Taj trend „kulta izvajanih tela" jos više ubija naše ionako oslabljeno samopouzdanje i stvara nam jos više stresa usled opsednutosti fizičkim izgledom.
Prva stvar od koje treba da krenemo je osećaj zahvalnosti što postojimo, i da osvestimo da smo jedinstveni, neponovljivi. Da smo dobri baš ovakvi kakvi jesmo, i da nema potrebe da se upoređujemo ni sa kim. Jedino što možemo da upoređujemo je to kakvi smo sada u odnosu na to kakvi smo bili pre. Fokusirajmo se na ono što želimo a ne na ono što ne želimo! Energija je stalno u pokretu, ništa nije statično. Sve se menja. Prepustimo se tom talasu i životnom toku sa znanjem da je svaki novi trenutak pravi trenutak za nove odluke. Znajmo da smo uvek slobodni da biramo i da donosimo nove odluke. Samo zatvorite oči i probajte da zamislite, vizualizujte šta želite! Ako možete da zamislite znači da možete i da ostvarite. Ne postoje ograničenja. Jedina ograničenja su ona koja smo sami sebi nametnuli svojim negativnim uverenjima.
Citiraću dr Vejna Dajera (Wayne Dyer) koji kaže: „Gde god da se nalazite, u kojem god životnom dobu, samo jednu misao ste udaljeni od promene svog života."
Ohrabrila bih svakoga da odbaci predrasude i blokade i da proba ovu vrstu plesne terapije. Ovo je poziv da upoznamo nove aspekte svoje ličnosti i da ispoljimo sve one divne kvalitete koje posedujemo a koji spavaju u nama. Bićete iznenađeni šta ste sve sposobni da učinite i zavolećete svoje telo koje je predivan instrument kroz koji ispoljavamo lepotu svoje duše.
Primetićete da tokom vežbanja i plesanja, uz pravilno disanje dolazi do oslobađanja sapete energije koja je stvarala pritisak. Naš rad sa telom neizbežno uvodi u igru i naše emocije. Kako se telo postepeno oslobađa pritiska, tako se i mi postepeno ponovo povezujemo sa svojim pravim osećanjima, željama i težnjama. U ovom procesu takođe dolazi do oslobađanja svih potisnutih osećanja, uspomena, konflikata, itd. Takođe, razgolićuju se naše misli i osećanja, dajući nam istovremeno sigurnost i hrabrost kako da se sa njima suočimo i sublimiramo ih. Kako postajemo čistiji i mirniji, tako se i vidici o našem životu poboljšavaju i šire.
Kroz vebanje joge i kroz ples postajemo otvoreniji, senzitivniji i prilagodljiviji.
Ove dve tehnike na prvom mestu podrazumevaju celovitost, smirenost duha i međusobno povezivanje. Širenje svesti mora da ide ruku pod ruku sa mudrošću i razboritošću.
Stalna plesna i joga praksa dovodi do podizanja nivoa energije, imuniteta, izdržljivosti, optimizma i entuzijazma kao i većeg osećaja svesnosti i budnosti. Dolazi do stabilizacije nervnog sistema i pulsa; oslobađamo se nervoze, iritabilnosti kao i podložnosti bolestima. Normalizuju se stomačne aktivnosti, nivo hormona kao i povećana pokretljivost zglobova i dobro telesno držanje. Poboljšava se koordinacija, spretnost, vreme reakcije, samopouzdanje, i pomaže nam u postizanju mirnog i okrepljujućeg sna.
Kao i za ostale vidove umetničke terapije, i za terapiju plesom i pokretom nije potrebno prethodno poznavanje plesnih veština jer je naglasak na pokretima koji bujaju iz unutrašnjosti, a ples i muzika podstiču da ono što je potisnuto dospe na površinu, da nesvesno postane svesno.
Nepogrešivi znak da vežbanje donosi rezultat je pojačana jasnoća percepcije, punoća, snaga, gipkost, sjaj u očima...
„Oslobodite razum od reči i prepustite se ritmu srca jer mu kucanje omogućava da postigne sklad s drugim, većim ritmovima."
Na putu razvoja
Violeta Venu Rati (1979), rodom iz Beograda, od rane mladosti praktikuje jogu i bavi se plesom. Svoju plesnu tehniku je razvila i usavršila kroz razne plesne stilove. Godine 1998. godine se okreće klasičnom indijskom plesu Bharatanatyamu kao i studijama vedske filozofije. Plesno obrazovanje je usavršila tokom četiri godine koje je provela u Indiji, u poznatoj plesnoj školi „Triveni Kala Sangam". Boravkom u Indiji je upotpunila svoje znanje iz hatha joge, meditacije, filozofije i vedskih rituala. Tokom svojih studija u Indiji, imala je prilike da se sretne sa brojnim poznatim plesačima kao i priliku da nastupa na mnogim festivalima klasičnog plesa. Po povratku u Beograd, započinje svoje promovisanje multikulturalnosti, kao umetnica rođena na Zapadu, koja je svoje finalno formiranje postigla učeći i obrazujući se u drevnoj kolevci kulture Istoka. Željna da svoje umeće i znanje podeli sa drugima, Violeta je u Beogradu otvorila plesnu školu Madhuri, koja integriše više plesnih stilova i tehnika, kao što je Bharatantayam, moderan Bolivud ples i Nrityajoga (joga u pokretu). Nastupa u Srbiji ali i širom Evrope. Rado je viđen gost na modnim, kulturnim i umetničkim manifestacijama i u raznim TV emisijama.
Šta vaša omiljena kafa govori o vama? Izbor otkriva da li ste pomirljivi, spontani ili proračunati
Ne nasedajte na 5 trikova narcisa: Evo kako da pokvarite plan manipulatoru koji krši sva pravila
Dnevni horoskop za 12. april 2025: Strelac sreće stare drugove, Ribama je sve jasno u vezi s partnerom
Lepa&Srećna IMUNO FEST u tržnom centru BIG FASHION – vaša doza zdravlja, energije i dobrog raspoloženja!
Kada je vreme da pustite osobu i odete? Kinesko pravilo 10 koraka skida teret sa srca