Šta sve sadrže slani štapići
Ako nam je namera zdravije da se hranite, pri kupovini proizvoda u prodavnicama obavezno moramo da obratimo pažnju na deklaracije. Deklaracija se sastoji od popisa sastojaka i hranjive vrednosti proizvoda. Postoji li metoda kojom brzim pogledom na deklaraciju možemo da utvrdimo je li proizvod zdrav ili nije?
Kao primer proizvoda odabrala sam slane štapiće, omiljenu grickalicu dece i odraslih, pa me je zanimalo kako će taj proizvod proći u mojoj analizi kvaliteta.
Na pakovanju piše sledeće:
Sastojci: pšenično brašno, biljna mast, morska so, dekstroza, sredstvo za dizanje testa E 503, regulator kiselosti E 524.
Hranljiva vrednost na 100 g: energetska vrednost 362 kcal; masti 6,4 g, od kojih su zasićene masne kiseline 2,9 g; ugljeni hidrati 64,5 g, od kojih šećeri 1,5 g; belančevine 9,6 g; so 4,6 g.
Šta znači ceo proizvod?
Pažnju odmah usmerite na popis sastojaka. Tu mora da bude navedeno sve što ulazi u sastav tog konkretnog proizvoda, i to poređano prema zastupljenosti: uvek je prvi sastojak najzastupljeniji u proizvodu, a zadnji sastojak je prisutan u najmanjoj količini. Gledajući u popis sastojaka, zapitajte se sledeće:
1. Je li ovo ceo proizvod? Možemo li da prepoznamo njegov izvorni, prirodni oblik (npr. raste li u zemlji, je li ubran sa stabla, može li da proklija i sl.)? Ako je odgovor potvrdan, radi se o potpuno celom proizvodu! Deklaracije takvih proizvoda najčešće sadrže jedan ili svega nekoliko sastojaka. Na vrećici pasulja piše: pasulj! Cela mešavina za varivo sadrži npr. sočivo, pasulj, ječam i divlju rižu. Dakle, i ovde se radi o celim proizvodima, svima nam je to jasno.
Naši slani štapići ne prolaze ovaj kriterijum - ne samo da ne rastu na grani nego ni dva glavna sastojka nisu iz celog izvora, već se radi o izbeljenom i prerađenom pšeničnom brašnu i visokoprerađenom biljnom ulju, namirnicama koje nisu nimalo celovite.
2. Je li proizvod biljnog ili životinjskog porekla? Proizvodi biljnog porekla uglavnom su zdraviji od namirnica životinjskog porekla, ali, naravno, tu valja uključiti zdrav razum jer ako je nešto biljnog porekla, to ne znači odmah da je i zdravo. U ovu skupinu spadaju i naši slani štapići.
3. Ima li u ovom proizvodu dodatih ulja? Ovo je pitanje posebno bitno za one koji se brinu o svom zdravlju ili se leče od neke bolesti. Ako se bilo koja vrsta ulja nalazi na listi sastojaka, a pogotovo ako je ulje jedan od sastojaka na početku liste, učinićete dobru stvar za svoje zdravlje ako taj proizvod vratite na policu. Biljno ulje je drugi sastojak na deklaraciji naših štapića, što znači da ne bi trebalo da se nađe u našoj korpi - barem ne prečesto.
Nakon odgovaranja na navedena tri glavna pitanja, imaćete bolju sliku o kvalitetu proizvoda koji držite u ruci. No to je samo pola obavljenog posla. Iz deklaracije još moramo da saznamo da li proizvod sadrži dodane šećere, so ili masnoće pre nego što donesemo zaključak o tome koliko je zdrav za konzumaciju. Da bismo to saznali, moramo proveriti podatke o hranljivoj vrednosti.
Koliki je procenat masnoća u 100 grama proizvoda?
Tu će vam pomoći tablica hranljive vrednosti prema internacionalnom standardu označavanja hrane, koja se sve češće pojavljuje i na hrvatskim proizvodima. Kalorijska vrednost može da bude označena za količinu od 100 g ili za jednu porciju, ili oboje. Tako da na slanim štapićima piše: Sadržaj kalorija u porciji (20 g) - 70 kalorija, od tog broja iz masnoća dolazi 10 kalorija. Nama treba procenat pa ćemo na brzinu izračunati da na masnoće otpada 14,3 kalorije.
Koliko šećera možemo da tolerišemo u namirnicama...
Trebalo bi da težimo izbegavanju proizvoda u kojima više od 15 posto kalorija dolazi iz masnoća, a bilo bi još bolje kad bismo birali proizvode u kojima najviše 10 posto kalorija dolazi iz masnoća. Dakle, iako štapiće smatramo „dijetetskom" hranom, u njima 15 posto kalorija dolazi iz masti.
Koliki je procenat soli u 100 grama proizvoda?
Evo jednostavnog pravila koje ćete lako zapamtiti - namirnice koje u 100 g sadrže više soli (u miligramima) nego što sadrže kalorija mogu da se smatraju proizvodima sa previše dodatne soli. Konkretno, 100 g slanih štapića sadrži 362 kalorije i 4,6 g soli (dakle 4600 mg), što ovaj proizvod kategorizuje kao vrlo slan i nepoželjan za konzumaciju.
Ima li u proizvodu dodatih šećera?
Ako kao primer uzmemo suvo voće, sadržaj šećera u takvoj namirnici će, naravno, biti visok, međutim kako je izvor šećera cela namirnica, on ne bi trebao da nas zabrinjava dokle god takve namirnice ne jedemo u prevelikim količinama. No dodatni šećeri su oni od kojih trebamo bežati. Teško je da se iz podataka na deklaraciji odgonetne koja je granična količina dodatnih šećera koja bi mogla da se toleriše. zato treba da se poslužimo zdravim razumom. Recimo, okvirno, da dnevni unos dodatnih šećera ne bi trebao da bude veći od 5 posto ukupnog unosa kalorija.
Za prosečnu prehranu od 2000 unesenih kalorija dnevno to iznosi 100 kalorija iz dodatnih šećera ili oko 25 grama dodatnog šećera dnevno. Ako u listi sastojaka postoji bilo kakav zaslađivač (od omraženog i štetnog običnog šećera i glukoznog sirupa do sirovog šećera šećerne trske, meda i ekstrakta kukuruznog slada), imajte na umu da je to sve dodatni šećer!
Ne verujte natpisima na prednjoj strani pakovanja
Na primer, energetska pločica od zobenih pahuljica u sebi sadrži 6 grama dodatnog šećera, a jedna limenka gaziranog napitka 40 grama dodatnog šećera. Kad god je to moguće, izbegavajte proizvode koji u listi sastojaka sadrže zaslađivač, pogotovo ako su ona navedena među prvima na listi! Osim navedenih parametara koji će vam pomoći da odgonetnete kakve proizvode kupujete, mudro je da poslušate još jedan savet: nikad ne verujte natpisima koji se nalaze na prednjoj strani pakovanja. Drečavi slogani poput „prirodan proizvod", „bez holesterola" i sl. samo su metoda kojom vas proizvođači mame da kupite proizvod, a ne govore vam ništa o njegovom kvalitetu
Vratimo se, na kraju priče, opet našim štapićima - na prednjoj strani pakovanja ponosno stoji velika plava oznaka: morska so. Kakve to veze ima s kvalitetom tog proizvoda u kontekstu strašno velike količine (4600 mg) soli koju 100 g štapića sadrži? Je li zaista bitno što je to morska sol, a ne neka druga? Naravno da nije.
Dakle, naoružajte se oprezom i budite skeptični i pažljivo čitajte deklaracije. Ne zaboravite da najzdravija hrana ne treba reklamu, a na deklaracijama najboljih proizvoda stoji samo jedan sastojak - onaj koji kupujete i koji je proizvela priroda!
Izvor: Sensa
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!