Istraživanja s Harvarda sugerišu da hidrogenizovane masnoće, a time i hrana pržena u dubokom ulju, mogu da smanje plodnost. Ukoliko planirate trudnoću, nezdrave masnoće zamenite onim zdravim kao što je maslinovo ulje. Tokom trudnoće budite oprezni s unosom soli budući da so podstiče zadržavanje tečnosti u telu i na taj način može da podstakne rast krvnog pritiska koji može biti izvor komplikacija. Izbegavajte nepasterizovane mlečne proizvode poput sireva s plemenitim plesnima, kao i svež sir i kiselo mleko jer mogu da sadrže bakteriju Listeria monocytogenes, koja izaziva bolest listeriozu. Listerioza može da izazove pobačaj u prvom tromesečju i čak da ugrozi detetov život kasnije u trudnoći. Izbegavajte jela koja sadrže termički neobrađena jaja, a to su kremovi za kolače, majonez, nedovoljno pečen omlet, domaći sladoled. Jaja su najčešći izvor salmonele, koja može da ugrozi trudnoću.

Smanjite unos kofeina u trudnoći. Iako nema naučnih dokaza da šteti nerođenom detetu, potvrđeno je da kofein prolazi kroz placentu i ulazi u dečji krvotok. A ako mališanima ne dajemo kafu, sigurno to ne treba da činimo ni s fetusom. Kofein povećava izlučivanje kalcijuma, podstiče promene raspoloženja i remeti san, što svakako nije plus za zdravu trudnoću.

Uprkos svemu, nema velike mudrosti o tome šta bi trebalo da jedete u trudnoći. To su sve one namirnice koje preporučuju pravila zdrave mediteranske ishrane. Važno je da izbacite prekomernu dozu slatkiša, gazirano piće, brzu hranu, jer su to namirnice siromašne hranljivim materijama za kojima će tih devet meseci vaš organizam, ali i organizam vaše bebe, vapiti. Umesto toga obezbedite sebi bogate izvore vitamina i minerala, a to je voće i povrće jarkih boja. Boje garantuju visok nivo antioksidanasa. Ne zanemarujte zeleno lisnato povrće jer je bogato folnom kiselinom, presudnom za sprečavanje nastanka deformacija u razvoju ploda. Ključ je u raznovrsnosti. Te namirnice imaju još jedan bonus, a to je bogatstvo vlaknima, što će doprineti zdravom varenju i sprečavanju zatvora, od kog pate mnoge trudnice.

Neka u vašoj ishrani budu dobro zastupljene omega 3 masne kiseline, koje ćete pronaći u ribi i orašastim plodovima. One učestvuju u razvoju mozga i važne su za razvoj ćelijskih membrana. Ako uzmete u obzir kojom se brzinom stvaraju nove ćelije u vašem fetusu, logično je zaključiti da je taj sastojak preko potreban u trudnoći. Ako niste ljubitelj integralnih žitarica i mahunarki, sad je vreme da to promenite. Leblebije, smeđi pirinač, pasulj i amarant izvori su vitamina B, gvožđa, cinka i hroma, sastojaka važnih za zdrav rast ploda. Cink, na primer, učestvuje u zaštiti i popravljanju DNK, gvožđe je presudno za optimalan prenos kiseonika do ćelija i odnošenje ugljen-dioksida.

Dajte prednost svežim neprerađenim namirnicama, po mogućnosti ekološki gajenim. Dokazano imaju veći udeo hranljivih materija, a i sadrže manje pesticida i supstanci iz veštačkog đubriva koji mogu da štete opštem zdravlju. Veoma je bitno da trudnice ne povećavaju unos hrane, a pogotovo da ne jedu za dvoje. Energetske potrebe trudnice minimalno se povećavaju, otprilike za 300 kalorija. To znači da energetski unos treba povećati sa 2.000 na 2.300–2.500 kalorija.