Za bob su svi negde čuli, ali ga većina nikad nije ni probala. A ako jeste, to su bile samo starinske pihtije od boba, možda na nekoj posnoj slavi - i to bi bilo sve! Vreme je da se nešto menja, a evo i zašto.

Pre svega, bob nije neka egzotična biljka koja je sad "u modi", već jedna od najstarijih kultura ikada gajenih u Evropi i Aziji. Zapravo, bob je bio jedini "pasulj" koji su Evropljani imali na jelovniku nekoliko hiljada godina pre Hrista, dakle mnogo pre nego što je pasulj donet iz Amerike, zajedno s kukuruzom, paradajzom i još nekim biljkama. Zatim, bob je riznica hranljivih sastojaka: bogat je visokoiskoristljivim biljnim proteinom, gvožđem i vlaknima.

U novije vreme, naučnici su utvrdili neobično visok sadržaj aminokiseline L-DOPA, koja ne samo da se koristi u lečenju Parkinsonove bolesti, već je i prekursor dopamina, supstance koja, jednostavno rečeno - pojačava raspoloženje, želju za seksom, vitkost, jake kosti, dobar san i veću mišićnu masu. Jednom rečju, L-DOPA iz boba nas podmlađuje!

E sad, pre nego što oduševljenje kulminira, red je da kažemo i zašto bob nije popularan više kao nekad: njegova priprema zahteva dosta vremena, ukoliko ga kuvate mladog, dok su zrna još zelena - a takvog svakako morate da ga probate, jer je mladi bob najukusniji! Ali, prvo je potrebno zrna (na svu sreću prilično krupna) izvaditi iz mesnate mahune, zatim ih blanširati minut u ključaloj vodi i na kraju oljuštiti, zrno po zrno, od žilavih kožica u kojima se nalaze.

PageBreak

Recept za čorbu od boba

Ono što na kraju ostane u ruci je veliko zrno, najlepše intenzivne zelene boje i fantastičnog ukusa, koji je negde između mladog graška i kuvane leblebije. Ako ovo zvuči kao nešto čime se bave zaludne domaćice, samo promenite ugao gledanja: u Francuskoj su od toga napravili nešto fancy: okupite se, kao i oni, sa prijateljima, oko pune činije obarenog mladog boba, začinjenog maslinovim uljem, timijanom i belim lukom, pa ga ljuštite polako i gustirajte uz roze ili belo vino. Možete zrna i ispasirati, jer su kremasta i idu odlično kao namaz na prepečeni baget.

Ako se odlučite da gajite bob, posejte ga kasno u jesen ili u martu, dok je još hladno. Gajenje boba ne zahteva nikakve posebne sposobnosti - dovoljno je da ga posejete i gledate kako raste kao pravi čarobni pasulj! Treba da znate da se jedu i mladi listovi boba, kao salata ili bareni kao blitva. Ukoliko nemate uslova za gajenje mladog boba, onda ćete morati da se potrudite da ga pronađete na pijaci, mada ga sve češće ima, jer interesovanje za ovu zdravu mahunarku stalno raste.

Kada je sušeni bob u pitanju, ima ga po prodavnicama zdrave hrane i to oljuštenog, što značajno olakšava kuvanje. Evo jednog recepta za orijentalnu krem supu od boba, koja se zove bessara.

Za 4 osobe: Potopite 500 g boba preko noći. Isperite ga i stavite u vodu (oko 2 litra). Dodajte zgnječeni beli luk i prokuvajte. Skinite nastalu penu, smanjite vatru i kuvajte poluotkopljeno oko sat vremena, odnosno dok zrna boba ne počnu sama da se raspadaju pri mešanju jela. Usitnite supu u blenderu. Dodajte kumin, alevu papriku i biber. Umešajte maslinovo ulje i sok od limuna.