Sremušje divlja biljka koja raste u šumama i bere se najviše u aprilu mesecu, a njegovo lekovito dejstvo zbog bogatstva vitamina C, vredne minerale, etarska ulja, soli, karotin, belančevine, masti i alicin.

Koristi se u svrhu detoksikacijeorganizma, naročito za čišćenje krvi i creva, ali i za jačanje imuniteta. Priroda nam je podarila sremuš u proleće kako bismo imali lek koji čisti telo od toksina koji su se nagomilali u organizmu tokom zime.

Pročitajte još:

Biljke koje daju snagu

Pesto od sremuša: sos uz pastu koji čisti organizam

Od sremuša možemo pripremati razna jela, čorbe, supe, pite, hlebove, salate, ali možemo napraviti i prirodne lekove koje možemo čuvati u domu i kada prođe proleće i period sremuša.

Sremuš i maslinovo ulje

Operite sremuš i ostavite da se skroz osuši, a zatim ga iseckajte na sitno (možete ga samleti u blendru, ali nemojte skroz da ga ispasirate). Sremuš ubacite u teglu od 250 ml hladno ceđenog maslinovog ulja, a po elji dodajte himalajsku so. Možete koristiti ovu smesu kao dodatak kuvanim jelima ili kao preliv za salatu. Osim ššto je ukusna, imaćete savršenu dnevnu dozu vitamina C.

Med od sremuša

U blenderu oko 300g sremuša sameljite i dodajte u 1 kilogram meda. Med od sremuša konzumirajte dvenom kašikom jednom dnevno.

Tinktura od sremuša

Potrebno Vam je 250 grama lukovice sremuša i jedan litar komove rakije.

Nakon što sremuš dobro izgnječite u drvenoj posudi, usitnjene lukovice ubacite u staklenu flašu od 2 litra, a zatim prelijte litrom komove rakije. Flaša sa komovom rakijom i sremušom se ostavi na 2 nedelje na tamnom mestu, uz svakodnevno mućkanje i na sobnoj temperaturi.

Nakon 2 nedelje, potrebno je da procedite sremuš kroz gazu od 2 sloja u novu staklenu flašu i čuvate u frižideru.

Napomena: Pre upotrebe prirodnih lekova od sremuša konsultujte se sa svojim lekarem!

Izvor: Lovesensa