Pre nekoliko godina, kada sam počeo da se interesujem za cveće kao hranu, saznao sam i da je cela biljka jagorčevine jestiva, mada su me najviše zanimali cvetovi, koji su pravo osveženje u prolećnoj salati, u kombinaciji sa sremušem, mladim lukom, zelenom salatom, vlašcem... Takođe, veoma lepo izgledaju torte ili kolači sa svetlim kremovima, ako se odozgo ukrase svežim cvetovima jagorčevine. Cvetovi jagorčevine su slatkasti i neće smetati nikome, osim osobama koje su alergične na polen. Listovi jagorčevine se takođe mogu upotrebiti kao svaki drugi zeleniš: mogu da se jedu sveži ili blago obareni. Imaju blago gorkast ukus i određene supstance koje kod osoba sa želudačnim problemima mogu izazvati smetnje, pa stoga treba biti umeren u njihovom korišćenju.

Budući da je jagorčevina kao vrsta ugrožena, treba biti umeren i u njenom branju. Najviše škodi branje jagorčevine sa korenom, jer se tako uništava cela biljka, koja inače može živeti i do 30 godina. Ali ako uberemo po neki list ili cvet jagorčevine za prolećnu salatu, priroda se svakako neće ljutiti.

Jagorčevina raste širom Evrope, pa je svaki narod smislio svoje recepte u kojima se ona koristi kao sastojak. Ovde ću dati dva recepta koja sam pronašao, jedan je stari engleski recept za žele od jagorčevine ili "Primrose Jelly", a drugi je recept iz naših krajeva - "Narodna čorba od jagorčevine".

Žele od jagorčevine: Pripremite bogatu šaku cvetova jagorčevine, pa ih odvojte od stabljika. Pomešajte 200 ml slatkog belog vina, 50 ml vode, 3 kašike meda i 2 kašike agar-agar alge, koja se koristi umesto želatina (prodaje se u boljim prodavnicama zdrave hrane). Prokuvajte ovu mešavinu u šerpici, pa kuvajte oko 2 minuta na jakoj vatri. Skinite sa vatre i umešajte sok od pola limuna. Kada mešavina počne da se hladi i želira, raspodelite cvetove po čistim providnim posudama, prelijte sirupom i izmešajte. Cvetovi će prvo isplivavati na površinu, pa je zato potrebno vraćati ih nazad kašičicom u žele mešavinu. Ukrasite sa nekoliko cvetova svaku porciju, pa ostavite žele da se potpuno ohladi i stegne. Ubacite u frižider da se blago rashladi i servirajte kao desert.

Narodna čorba od jagorčevine: Operite nekoliko šaka jagorčevine (listove, cvetove) i ubacite ih u ključalu vodu, zajedno sa seckanim mladim lukom ili divljim vlašcem, kao i tankim kolutovima šargarepe. Kuvajte nekoliko minuta, pa onda razmutite malo brašna (najbolje belog kukuruznog) sa malo vode i umešajte ga u čorbu. Dodajte so, biber i začin po želji. Na kraju, po želji umešajte razmućeno jaje i servirajte uz nekoliko kapi svežeg soka od limuna.