Uvodite što više voća u svoju svakodnevnu ishranu iz dana u dan. Uvodite plodove povrća - plod je sve ono što ima seme, a u plodove povrća ubrajamo - paradajz, papriku, tikvicu, krastavac.... Dakle plod sa semenkom unutar sočnog sadržaja, a može da bude i voće i povrće, slatko i manje slatko ili neslatko.

Uvodite, takođe, "zeleniš" - odnosi se na mekano zeleno lisnato povrće - salata, blitva, mlad ili bebi spanać, matovilac... - važan kriterijum je da je sočno i mekano.
Ne odričite se ničega što sada jedete, samo uvodite sirovo, neobrađeno voće, povrće i zeleniš što više!

Jedite obavezno svežu salatu pre kuvanog jela ako još uvek jedete kuvano. Sveža salata podrazumeva samo sirove biljne namirnice i možete da je kreirate od zelene salate i ostalog povrća - što sigurno već radite, nije ništa novo - to je, na primer, zelena salata sa nasečenim paradajzom, paprikom, krastavcem i slično. Takva salata može biti kombinovana i od zelene salate i voća - jabuke, banana, ili zelena salata sa jabukama i jagodama.

Nakon takve salate, ako jedete kuvano, jedite jednostavan obrok, sa samo jednom koncentrovanom namirnicom u tom obroku. Koncentrovane namirnice sadrže proteine, skrob, složene ugljene hidrate. Drugim rečima, koncentrovane namirnice su: životinjsko meso, sir od životinjskog mleka i sve druge mlečne prerađevine, krompir, žitarice (pirinač, kukuruz, pšenica i prerađevine od tih žitarica - hleb i slično...), mahunarke (pasulj, grašak, boranija) - ako ih već jedete i dok ne izađu prirodno iz jelovnika, jer nisu prirodna hrana - jedite samo jednu od navedenih u obroku!

PageBreak

Obavezna salata pre kuvanog obroka

Čim je potrebno da neku namirnicu obrađujemo da bismo je jeli, ta namirnica nije prirodno data za našu ishranu. Sve što nije prirodno dato za hranu, a mi ga ipak jedemo, to remeti naše optimalno zdravlje. Što više uvodimo prirodnih namirnica, telo to prepoznaje i polako, ali sigurno počinje da odbacuje sve druge namirnice koje narušavaju optimalno zdravlje. To lako prepoznate u procesu ako bar malo osluškujete svoje telo.

Ipak, dok još uvek jedete obrađenu hranu, obratite pažnju na to da vrlo oprezno kombinujte sastojke i budite vrlo umereni sa količinom. Još jednom, napominjem, jedite svežu salatu pre kuvanog obroka!

Kada jedete sirovu, ali obrađenu hranu - krekere, namaze, i slično, koja često nije baš savršeno iskombinovana - jedite umerenije - jer možete da se prejedete, slično kao sa kuvanom hranom, i da imate problema zbog previše kombinacija u obroku, zbog nedostatka sočnosti hrane, ako je dehidrirana i ako je očigledno masna.

Sirove plodove voća i povrća i zeleniš jedite do sitosti - kad ovo jedete u integralnom i celovitom obliku - nema prejedanja - jedite slobodno do pune sitosti. Naročito je korisno jesti jednu vrstu voća po obroku do pune sitosti - na primer, 1 kg banana, a kad ogladnite, za sledeći obrok, na primer, 1 kg jagoda i tako redom. Uvek vodite računa da se plodovi, naročito slatko voće, jede isključivo i obavezno na prazan stomak!

Ne odričite se ničega što sada jedete, samo uvodite što više i češće u svoju svakodnevnu ishranu sirovo, neobrađeno voće, povrće i zeleniš što više! Što više ovo ulazi, sve drugo, što inače i nije optimalno za jelo, polako ali sigurno IZLAZI. Vaše telo počne da prepoznaje da mu konačno dajete optimalnu hranu za čoveka - plodove voća, povrća i zeleniš. Počinje da slavi! Izbacuje uljeze! Uljezi su sve ono što jedete, a što nije optimalna i prirodna hrana. Na ovaj način, sa lakoćom i bez odricanja prelazite iz uobičajene, za zdravlje ugrožavajuće ishrane - u optimalnu, prirodnu ishranu, koja je po svojim karakteristikama - anatomski, fiziološki, biohemijski namenjena ljudskoj vrsti.

Ceo život se pitam šta je to hrana za čoveka, kako to čovek zna šta mu je za ishranu, a sve vreme mi je ispred nosa, kao i svakome od vas!

Jedino što je optimalno i prirodno je samo ono što možemo da obradimo sopstvenim, po rođenju datim alatom - šake i zubi, a u tome naravno aktivno učestvuju i naša čula vida, njuha, ukusa i dodira.

Verujte svojim čulima kada jedete optimalnu hranu! Ne verujte svojim čulima kada jedete prerađene, kuvane, industrijske obroke.

Jednom kada dobro očistite telo i um - vaša čula su savršeni instrumenti da prepoznaju šta je za hranu! Dok ne očistite telo, hrabro jedite što više voća! Kako da očistite telo?

PageBreak

Pravila posta

Najdelotvornije je post, gladovanje - odsustvo hrane, povećan unos vode i potpuno odmaranje! Od tri do sedam dana je sasvim prihvatljivo, a u svakom slučaju potražite savete stručnjaka na tu temu, naročito za posto gladovanjem duže od sedam dana.

Kad je reč o vodi, hidrirajte se pre svega, hranom koju jedete - dakle, koristite sveže i što sočnije plodove voća i povrće! Hidrirajte se i vodom koju pijete - gutljaj po gutljaj, na temperaturi tela i obratite pažnju na njen kvalitet!

Uvođenjem prirodne hrane u svakodnevnu ishranu telo se velikim delom čisti. Jedući prirodnu hranu, telo lakše usvaja, ne troši vreme i napor na „varenje" i ima više prostora da se čisti. Telo se samo čisti, ne čisti ga hrana, namirnice, dodaci, čajevi i slično. Razlika je samo u tome kakvu hranu jedemo - ako jedemo tešku, kuvanu, složenu hran, telo nema prostora za čišćenje jer ima previše posla da procesuira ono što je stiglo novo, a pritom neadekvatno. Kada jedemo optimalnu, prirodnu i laganu hranu, ostavljamo telu mogućnost da i pored unosa hrane, ipak poradi i na čišćenju! Zato se često kaže „hrana koja detoksikuje", što znači da nema hrane i napitaka za detoksikaciju, jer taj posao obavlja telo, samo ako mu damo optimalne uslove. Još jednom, optimalni uslovi podrazumevaju post gladovanjem, ali i uvođenjem optimalne, prirodne ishrane omogućavamo telu da vrši procese čišćenja!

Da vidimo koje kriterijume mora da ispunjava neka namirnica da bi bila hrana za čoveka, prirodna i optimalna:

  • 100% dostupna oku i šakama
  • 100% mirisna i ukusna nosu i ustima
  • 100% jestiva zubima
  • 100% bez potrebe začinjavanja i bilo kakve obrade
  • 100% prihvatljiva želucu i crevima
  • 100% usvojiva našim ćelijama

Kada posmatrate složeni, prerađen obrok, bilo da je pripremljen kuvanjem ili sirovim načinom, obraćajte pažnju na to od čega je napravljen. Iako na oko, miris i ukus, deluje savršeno, preispitajte sastojke i kombinaciju. Ako je sačinjen od nečega što ne zadovoljava navedene kriterijume, verovatno da nije prikladan za ishranu.

Svaki sastojak obroka mora da ispunjava sve navedene kriterijume da bi taj složeni obrok bio hrana.

I opet dolazimo do toga da su sočni plodovi voća i povrća i mekanog zelenog lišća - hrana. Dolazimo do toga da je HRANU idealno konzumirati u njenom izvornom i integralnom obliku, najbolje jednu namirnicu (monoishrana) po obroku, hrabro do pune sitosti! Ako jedemo jednostavne obroke, varenje i usvajanje hrane ide lako i brzo, imamo energije i vitalnosti za sve druge aktivnosti, idemo ka optimalnom zdravlju!

Da li postoji zdrava i nezdrava hrana? Kada čujem zdrava hrana, ja to čujem kao pleonazam. Ako je hrana onda je zdrava, ako nije zdrava - onda nije hrana!

Margareta Radomirović je aktivistkinja za prirodnu ishranu i životni stil, a više informacija možete naći na adresi www.zdravijiizbor.info