Presna ishrana se bazira na unosu sirovih namirnica zbog mnoštva vrednih enzima i hranljivih materija blagotvornih za organizam koji se delimično ili potpuno uništavaju kuvanjem. To, naravno, ne znači da presna ishrana potpuno isključuje kuvanje, nego se hrana priprema na temperaturi do 48 °C.

Presna ishrana prednost daje mnoštvu voća, povrća, klica, semenki, začina, prirodnim zaslađ ivačima, hladno ceđ enom ulju... Ali previše ovih namirnica može, u nekim slučajevima izazvati kontraefekat.

Zbog toga, predstavljamo vam činjenice "za" i "protiv" presne ishrane.

Za: Namirnice koje se jedu u ovom režimu imaju manje soli, zasićenih masti i bogate su biljnim vlaknima. Od brojnih istraživanja koja se odnose na vegetarijanstvo vrlo mali broj njih se fokusira na sirovu ishranu pa moramo pričekati da naučna istraživanja sa sigurnošću potvrde prednosti takve ishrane.

Neki izveštaji, međutim, sugerišu da sirova ishrana može sprečiti različite tumore poput karcinoma bešike, jednjaka i želuca. Presna hrana pomaže u skidanju suvišnih kilograma, što za posledicu ima uravnotežen nivo masti u krvi i smanjen loš LDL holesterol.

Protiv: Ovaj vid ishrane zahteva dosta vremena za pripremu hrane. Da biste se tako hranili, potrebno je finansijski uložiti u dehidrator, termometar za hranu, sokovnike i blendere.

Unos kupusnjača, poput brokolija i prokelja, u sirovom obliku, štiti od karcinoma bešike, ali to može biti kontraproduktivno za žene sa problemima štitne žlezde jer te namirnice narušavaju sintezu hormona te žlezde.

Osobama sa dijabetesom i koje su sklone hipoglikemiji kao i deci ne preporučuje se takav tip ishrane. Pobornici presne ishrane će biti skloniji nedostatku vitamina B12, vitamina D, omega-3 masnih kiselina, gvožđa, kalcijuma i cinka. Zato se osobama sa anemijom, trudnicama i onima sa problemima koštanog sistema ona ne preporučuje. Kod nekih žena može dovesti i do naglog gubitka na kilaži i amenoreje.