Kim je prvenstveno gajen u istočnom Mediteranu, a zbog jednostavnog gajenja i lakog adaptiranja na razne klimatske uslove sada uspeva širom sveta - od Meksika, preko Irana do Dalekog istoka. Biljka daje jestivo začinsko seme koje se suši na suncu.

Prema ajurvedi kim spada u grupu začina koji hlade i intenzivnog je oporog, gorkog ukusa. Kao i sa većinom začina, bolje je da kupite celo seme kima i sami ga sameljete, jer tada ima jaču aromu. Bogat je gvožđem, kalcijumom, magnezijumom i dijetalnim vlaknima.

Ajurveda smatra da je seme kima jedan od najboljih tonika za varenje jer održava agni, digestivnu vatru, pomaže da se oslobodimo gasova iz stomaka i creva i potpomaže apsorpciju minerala.

Anegdotalno pomaže i kad imamo štucavicu. Preporučuje se da posle obroka popijete čaj od kima: 1 kašičicu semena dodajte u šolju ključale vode i ostavite da odstoji desetak minuta, procedite i popijte.

U toplijim mesecima može da nam pomogne da se oslobodimo suvišne vode u telu, jer deluje kao blagi diuretik. Neke studije pokazuju da kim ima antikancerogena dejstva, posebno kod tumora jetre i stomaka. I tradicionalna kineska medicina prepoznaje moć kima da pokrene qi, probudi slezinu i potpomogne varenje.

U kulinarskim čarolijama kim se dobro kombinuje sa ostalim začinima kao što su korijander, komorač, kurkuma, sušeni đumbir, aleva paprika i cimet.

Evo nekoliko ideja šta da isprobate u svojoj kuhinji:

* napravite popularni slani indijski lassi za kraj jela: u blenderu izmešajte 1 šolju kefira (ili kozijeg jogurta, jogurta od kokosovog mleka koji ste sami napravili), 1 šolju mlake vode, 1/4 kašičice morske soli i prstohvat mlevenog kima

* ukus pečenog mlevenog kima odlično ide uz leblebije, sočivo i razne pasulje; pravite guste čorbe dodajući krtolasto povrće i zeleniš.

* za one koji volje ljuto napravite vlastito začinjeno maslinovo ulje; možete da ga ostavite na stolu da ga sipaju preko posluženih čorbi, raznih variva ili celovitih žitarica: u pola litre maslinovog ulja dodajte kašičicu pečenog kima, 1 iseckanu suvu ljutu papričicu i 2-3 cele.

* dodajte ga svojim omiljenim receptima za hleb.

* obogatite preliv za prolećne i letnje salate; jedna od ideja je da pomešate 1/4 šolje maslinovog ulja sa pola isceđenog lajma, 2 kašičice meda i prstohvatom mlevenog kima i soli. Umesto lajma upotrebite neko voćno sirće koje lako možete i sami da napravite (od jagode, maline); isprobajte sa slatkim i ljutim ukusima dok ne dobijete kombinaciju koja vama prija.

* popularna marinada za grilovanu ribu i povrće u marokanskoj, alžirskoj i tunižanskoj kuhinji, takozvana čermula, pravi se sa svežim začinskim korijanderom, belim lukom, mlevenom slatkom paprikom, kimom, konzervisanim limunom i maslinovim uljem.

* za one spremne na kulinarsku avanturu napravite sladoled od kokosovog mleka, grilovanih breskvi sa medom i prstohvatom mlevenog kima.