Niste sigurni kako kardamom izgleda? Ovaj začin ste verovatno probali u danskim pecivima i aromatičnim kafama južnog Mediterana i Bliskog istoka, ili omirisali u parfemima.

Kardamom pripada istoj familiji kao i đumbir, poreklom je iz jugoistočne Azije. Koristimo dve različite mahune i njihovo seme: malu zelenu i veliku crnu. Spadaju u začine koji zagrevaju, slatkasto-oporog ukusa sa svežom limun podnotom. Kardamom je odličan izvor magnezijuma, kalcijuma, gvožđa i kalijuma. Kupujte ceo začin, jer tako čuvate njegova svojstva.

Po ajurvedi kardamom balansira sve tri doše, podiže duh, poboljšava vitalnost i podržava mirno, meditativno stanje uma. U knjizi Hariša Joharija "Ajurvedska hrana koja leči" ističu su različite upotrebe crnog i zelenog kardamoma. Crni je stimulant koji podstiče digestivnu vatru, zaustavlja krvarenja i povraćanje, pomaže u lečenju kamena u bubrezima i u žučnoj kesi (preporučuje se piće od kardamoma, semenki dinje, limuna, meda i vode), ali je i dobar tonik i afrodizijak. Sa druge strane, zeleni čisti "usta i um", pomaže u lečenju hemoroida, veneričnih bolesti, tuberkuloze i kašlja, odlična je za povećanje apetita i kod mučnina.

PageBreak

Kardamom poboljšava varenje kod dece

Kardamom je i dobar diuretik, za bolno mokrenje dva put dnevno pijte pola šolje sveže ceđenog soka od krastavca sa prstohvatom mlevenog kardamoma. U knjizi "Joga začini" autori ističu da zeleni kardamom budi slezinu i otklanja kapha element iz stomaka i pluća, a dodat mlečnim proizvodima sprečava stvaranje sluzi u telu, što je nuspojava njihovog konzumiranja. Preporučuje se i za decu kada im je varenje uznemireno zbog nervoze. Da bi se neutralizovalo dejstvo kofeina na nadbubrežnu žlezdu, dodajte prstohvat mlevenog đumbira, kardamoma i muškatnog oraščića u vašu kafu.

Mahune crnog kardamoma uglavnom se koriste u indijskoj kuhinji, u supama i karijima. U "Thesaurus ukusa" Niki Segnit piše da je crni kardamom gorči od zelenog; pečen je na vatri da bi se isušio, što mu daje aromu dima, a gulašima i supama ukus sličan dimljenoj slanini. Upotreba mahune i semena zelenog kardamoma je šira - od poslastica i skandinavskih peciva, uz mlečne proizvode, u napicima kao što su kafa, čajevi, indijski lasi, do slanih marinada i jela azijske i bliskoistočne kuhinje. U receptima zeleni kardamom možete da koristite ceo (u pilavu, kari sosovima) ili da sameljete semenke: mahunu lagano otvorite, izvadite semenke, a ljusku bacite. Evo nekoliko ideja:

kardamom se odlično spaja sa drugim slatkim začinima, kao što su šafran, komorač ili karanfilić; stvorite svoju mešavinu za slatka peciva i poslastice, napravite letnji, osvežavajući preliv za salatu od graška, boranije, šargarepe i suvog grožđa: pomešajte 3 kašike hladno ceđenog susamovog ulja sa kašikom ceđenog limuna, većim prstohvatom mlevenog zelenog kardamoma i kašičicom meda

napravite pilav od sezonskog, letnjeg povrća i mešanih žitarica, npr. pomešajte kinou i proso a od začina dodajte nekoliko celih mahuna zelenog kardamoma, pola kašičice mlevenog korijandera i izrendanu koru jednog limuna pa kuvajte u bujonu od povrća.