Srce omogućava da naša krv cirkuliše i snabdeva ćelije hranjivim materijama koje pomažu u pdomlađivanju tela. Procesom starenja arterije postaju tvrđe zbog masnoća i holesterola koji se odlažu u ćelijama. Gojaznost, nedovoljno fizičke aktivnosti, stres - sve su to razlozi zbog kojih kardiovaskularni sistem stari.

Nasmešite se u svoje srce: 6 ključeva dobrog zdravlja i dugovečnosti...

Kako sprečiti te promene i pomladili kardiovaskularni sistem? Treba da ustanemo i počnemo da se krećemo! Važno je baviti se bilo kojom fizičkom aktivnošću koja će nas zagrejati, ubrzati i produbiti disanje, kako bi vremenom srčani mišić ojačao i arterije postale elastičnije.

Najbolji dar iz prirode: matičnjak za lepe misli i jako srce...

Uz fizičku aktivnost trebalo bi jesti hranu koja smiruje, odnosno umanjuje stres (voće i povrće, beli luk, plava riba) i to najmanje dva puta nedeljno, a pritom smanjiti unos zasićenih masnoća. Vitaminski preparati vitamina B grupe, posebno B6, B12 i folna kiselina, važni su za održavanje zdravog nivoa homocisteina, belančevine koja se prirodno nalazi u našem telu, važne za sprečavanje nastanka srčanih bolesti.

  • Namirnice bogate omega-3 esencijalnim masnim kiselinama poput plave ribe (skuša, srdela, divlja pastrmka), lanenog ulja i oraha. Ako niste ljubitelj te hrane, uzmite riblje ulje (preparat).
  • Namirnice nižeg glihemijskog indeksa, posebno one bogate svarljivim biljnim vlaknima kao što su zob, razne vrste pasulja, heljda, sočivo, leblebije i orašasti plodovi koji uravnotežuju nivo holesterola.
  • Sveže voće i povrće jarkih boja poput paradajza, šargarepe, cvekle, celera, papaje, kruške, crvene paprike, banane, maline, kupine i lubenice obiluju antioksidansima koji sprečavaju nastanak ateroskleroze.
  • Zeleni čaj sadrži polifenol katehin koji se smatra značajnim antioksidansom.
  • Crno vino sadrži resveratrol, antioksidans koji pomaže u prevenciji oštećenja krvnih sudova, nastanka krvnih ugrušaka, a njegov umeren unos pomaže u snižavanju LDL holesterola.